X

سمفونی امام رضا (ع) در اوکراین ضبط می‌شود

چهارشنبه, 5 اردیبهشت 1397

آهنگساز و مدرس پیشکسوت موسیقی کشورمان در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های خود از ضبط سمفونی امام رضا (ع) در کشور اوکراین و تلاش برای انتشار یک مجموعه کامل از آثارش خبر داد.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، شاهین فرهت آهنگساز و مدرس پیشکسوت موسیقی کشورمان ضمن تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های خود توضیح داد: طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام دادم کارهای مربوط به آغاز ضبط سمفونی شماره ۱۸ به اتمام رسیده و من به‌زودی ضبط این سمفونی را با حضور یک اسپانسر آغاز خواهم کرد. البته تصمیم دارم همزمان با ضبط این سمفونی کارهای مربوط به سمفونی امام رضا (ع) را نیز انجام دهم که به اعتقاد من کار بسیار متفاوتی است و دوست دارم روزی شاهد اجرای زنده‌ای از این سمفونی باشم. البته کارهای مربوط به ضبط سمفونی امام رضا (ع) مانند همیشه در اوکراین انجام خواهد گرفت و ما بر اساس زمان‌بندی که درباره این پروژه انجام دادیم کارهای مربوط به ضبط را در تابستان امسال آغاز می‌کنیم.

وی ادامه داد: کار دیگری که تصمیم دارم آن را به سرانجام برسانم انتشار مجموعه آثاری است که تاکنون در قالب سمفونی‌های مختلف منتشر شده. به هر حال برخی از این کارها طی سال‌های گذشته به صورتی منتشر شده که مخاطبان دسترسی به آنها نداشته و همواره از من می‌خواستند برای تهیه این کارها آنها را راهنمایی کنم. شاید باور نکنید که تعدادی از این کارها نیز هستند که من خودم آنها را ندارم و به جهت اینکه بعد از انتشار تعدادی از آنها را به دوستان هدیه می‌دادم اکنون خودم نیز این آثار را ندارم. برخی دیگر از این آثار نیز بودند که بعد از عرضه در بازار موسیقی و اتمام آنها دیگر منتشر نشده و عملاً نایاب شدند که در این مورد می‌توان به سمفونی «دماوند» یا سمفونی«پیامبر» اشاره کرد که دیگر در فروشگاه‌های عرضه محصولات فرهنگی توزیع نشد.

این آهنگساز در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: تدوین دوباره مجموعه سمفونی‌هایی که تاکنون از من منتشر شده، پروژه بسیار سنگینی است که تمایل دارم آن را مطابق با استانداردهای جهانی منتشر کنم. این در حالی است که علاقه‌مندم اگر امکانات فراهم باشد این آلبوم‌ها را غیر از ایران در بازارهای بین‌المللی نیز منتشر کنم که این نیازمند همکاری تمامی نهادها و مجموعه‌های مرتبط با این موضوع است که باید کمک‌های قابل توجهی در این زمینه انجام دهند. از سوی دیگر من واقعاً نمی‌دانم چرا عده‌ای می‌گویند موسیقی کلاسیک در ایران طرفدار ندارد. اگر این موسیقی طرفدار ندارد پس چطور می‌شود برخی از این کارها با استقبال مخاطبان روبرو می‌شود؟ به اعتقاد من ما در نظام توزیع و پخش آثار موسیقایی مشکلات زیادی داریم که باید هرچه زودتر نسبت به رفع آنها اقدام کنیم.

فرهت در پایان تصریح کرد: به اعتقاد من موسیقی کلاسیک در ایران می‌تواند دربرگیرنده شخصیت موسیقی کشورمان به حساب آید که باید بیشتر و بهتر از اینها به آن توجه کرد. این توجه نیز می‌تواند در موضوع پخش و توزیع آثار با کیفیت مورد بررسی قرار گیرد چرا که در نظام توزیع و پخش است که می‌توان به ارزیابی درستی از شرایط موسیقی کشورمان دست پیدا کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

چاپ
>