X
آیین بزرگداشت محمدرضا شاهمرادی برگزار شد

موسیقی مقامی با او به فراتر از مرزها رفت

چهارشنبه, 13 تیر 1397

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: استاد محمد رضا شاهمرادی دایره مخاطبان موسیقی مقامی را گسترش داد.

حسین فرخنده در آیین بزرگداشت استاد محمدرضا شاهمرادی ـ پیشکسوت موسیقی مقامی استان ـ اظهار کرد: جوانان و نوجوانان آهنگ‌های استاد شاهمرادی را در فضای مجازی دنبال می‌کنند و این آثار دستمایه خلق فرهنگی و هنری بیشتری قرار می‌گیرند که این امر نشان‌دهنده پویایی آثار استاد شاهمرادی است.

وی تصریح کرد: استاد محمدرضا شاهمرادی شخصیت برجسته و هنرمند شایسته‌ای است که نقش بی‌بدیل او را در نگهداشت فرهنگ و هنر بومی نمی‌توان نادیده گرفت.

فرخنده، گفت: استاد شاهمرادی با جسارت، ابتکار و با تلاش و کوششی که در عرصه موسیقی داشتند توانستند نمایی جدید از آهنگ‌ها و ترانه‌های بومی و محلی را عرضه کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی، اضافه کرد: پیوند ایشان با رسانه رادیو موجب شد تا بتوانند آواها و نواهای بومی و محلی ما را به درستی معرفی و دایره مخاطبان را گسترده‌تر کند و بتواند دایره شنیداری این هنر اصیل و بومی را به فراتر از مرزهای منطقه ببرد و این موفقیت بزرگی است.

حسین فرخنده، با اشاره به اینکه استاد شاهمرادی و آثار هنری وی مختص به یک دوره خاصی نیست، اظهار کرد: هم اینک هنرمندان و پیشکسوتان ما در تلاشند تا آهنگ ها و ترانه های وی را بازخوانی و بازآفرینی کنند.

وی با بیان اینکه سنن ملی و اسلامی ما جزو اصول و سیاست های فرهنگی کشور است، خاطرنشان کرد: توجه به فرهنگ اقوام و هنرهای اصیل که سازگاری با روح آموزه های اسلامی داشته باشند از  اصول و سیاست های فرهنگی کشور هستند و بر اساس همین اصول و سیاست‌های فرهنگی هنرمندانی که در دل خودشان هنر ایرانی و اسلامی را جای دادند جز میراث ملی ما محسوب می شوند.

فرخنده به پیوند وثیق هنرمندان با آموزه های اسلامی اشاره کرد و گفت: هنرمندان ما همواره به شعائر اسلامی پایبند هستند.

وی تاکید کرد: چیزی که تحت عنوان گنجینه فرهنگ ها و معرفت ها در استان شناخته شده است محصول تعاملات و تبادلات همه اقوام است و همه اقوام در پدید آوردن این فرهنگ و گنجینه درخشان موثر هستند.

فرخنده با اشاره به اینکه در عصر جهانی شدن و در عصر به هم فشرده شدن مکان‌ها چگونه می‌توانیم از فرهنگ بومی و محلی خود صیانت و زمینه‌های مشارکت این هنر را در خلق آثار ملی فراهم کنیم؟، گفت: در این راستا باید پژوهشگران خط مشی‌ها را به درستی مشخص کنند.

وی در پایان به توسعه مشارکت‌های مردمی در فعالیت‌های فرهنگی و هنری اشاره و تاکید کرد: سیاست و رویکرد دولت هم مشارکت حداکثری مردم در فعالیت‌های فرهنگی و هنری است.

در پایان این آیین از محمدرضا شاهمرادی که سال‌ها در عرصه موسیقی بومی و محلی منطقه شمال خراسان تلاش‌های بی و قفه و شبانه روزی داشته با اهدای هدایایی به رسم یادبود قدردانی شد.

در آیین بزرگداشت محمد رضا شاهمرادی که با همکاری صدا و سیمای و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی برگزار شد، افرادی چون هوشنگ جاوید، محمد یگانه، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی، مسؤولان استانی و شهرستانی، هنرمندان و علاقمندان به عرصه موسیقی مقامی حضور داشتند.

محمدرضا شاهمرادی پیشکسوت موسیقی مقامی بجنورد متولد سال ۱۳۲۷ در روستای کیکانلو است که به مدت ۵ سال در رادیو مشهد فعالیت هنری داشته و در مدت حدود نیم قرن فعالیت هنری بیش از ۱۵۰ ترانه را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

چاپ
>