X

صحبت‌های بهرام جمالی پس از استعفای علی رهبری

سه شنبه, 11 اسفند 1394

بهرام جمالی: ارکسترها به شکل سازمانی مدیریت می‌‌شوند/ قرارداد نوازنده‌ها از اول فروردین سال ۹۵ اجرایی خواهد شد

بهرام جمالی، مدیرعامل بنیاد رودکی، برنامه‌ی مجموعه بنیاد رودکی را درباره‌ی ارکسترها در سال ۹۵ اعلام کرد.

به گزارش نای، بهرام جمالی، مدیرعامل بنیاد رودکی، درباره‌ی برنامه‌ی سال ۹۵ ارکستر سمفونیک تهران گفت: «یک سال از بحث راه‌اندازی ارکسترها و تحقق وعده‌ی رئیس‌جمهور می‌گذرد. در این یک سال تجربه‌های خیلی خوبی داشتیم و با تلاش همه‌ی دوستان برنامه‌ها به هر ترتیبی که بود به پایان سال رسید.

اینکه این تجربه چطور می‌تواند کمک کند به برنامه‌ریزی سال ۹۵ و چطور می‌توانیم شرایط ارکستر را پایدار کنیم و به دور از تنش‌های موجود بتوانیم مدیریت کنیم جزو یکی از سیاست‌های اصلی بنیاد رودکی برای سال ۹۵ است.»

وی درباره مدیریت هنری ارکستر سمفونیک تهران گفت: «تصمیم بر این است که ارکستر به شکل سازمانی مدیریت شود نه به شکل شخصی، و قرارداد ما با جناب علی رهبری تا پایان سال به پایان می‌رسد و ما خدمت‌شان اعلام کردیم که طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده تمایل داریم با ایشان به عنوان رهبر مهمان همکاری کنیم و خیلی هم از این موضوع استقبال می‌کنیم که سالی چندبار میزبان ایشان باشیم تا رهبری ارکستر را داشته باشند.

اما مدیریت هنری و مسائل مربوط به برنامه‌ریزی ارکستر را به شکل شورایی و با یک شورای هنری جلو می‌بریم. زیرا مسئله‌ی مدیریت ارکسترها یک بحث کاملاً ملی است و می‌بایست با توجه به ضرورت‌های موجود به دور از هرگونه تنش به تحقق اهداف مورد نظر پرداخت.

برنامه‌ی سال ۹۵ در دو حوزه‌ی اصلی آموزش و اجرا طراحی و برنامه‌ریزی می‌شود. در بخش آموزش با توجه به اهمیت ارتباط نهادهای آموزشی مانند هنرستان‌ها و دانشکده‌های موسیقی در حوزه‌ی نوازندگی جهانی برنامه‌ای در حال تدوین است. همچنین برگزاری مسترکلاس‌های ویژه‌ی اعضا ارکستر، چه در داخل و چه خارج از کشور، جزو اهداف بنیاد رودکی است. در بخش اجرایی پرداختن به حوزه‌ی رپرتوار موسیقی کلاسیک و موسیقی ملی با دعوت از رهبران و سولیست‌های ایرانی و خارجیِ مهمان مدّ نظر است که در این برنامه‌ریزی از تمامیت موجودی موسیقیدانان ایرانی (رهبران، سولیست‌ها و آهنگسازان) استفاده خواهد شد. اگرچه قطعاً از رهبران و سولیست‌های بین‌المللی نیز دعوت خواهد شد.

در حال حاضر استفاده از تمام رهبران پیشکسوت و باسابقه و در عین حال رهبران جوانی که الان مشغول فعالیت یا تحصیل هستند را سرلوحه کار شورای ارکسترها قرار داده‌ایم و همچنین در کنار این اتفاق دعوت از رهبران بین‌المللی و سولیست‌های بین‌المللی همچنان در دستور کار خواهد بود که در قالب یک برنامه‌ی مدون سعی می‌کنیم در آینده‌ای نزدیک اعلام کنیم.»

جمالی درباره قرارداد نوازنده‌های ارکستر گفت: «قرارداد نوازنده‌ها از اول فروردین سال ۹۵ اجرایی خواهد شد و ظرف ده روز آینده تمام قراردادهای سال آینده را خواهیم بست. برنامه‌ریزی‌ها هم به شکل شش ماهه یا سالانه در حال انجام شدن است که با پایان این برنامه‌ریزی‌ها از طریق رسانه‌ها اعلام خواهد شد.»

وی درباره‌ی برنامه‌های بخش بین‌الملل ارکستر سمفونیک تهران گفت: «ما تمام توافقاتی که با عنوان ارکستر سمفونیک تهران همچون دعوتنامه از فستیوال بروکنر در سال ۲۰۱۷ در اختیار داریم را اجرایی خواهیم کرد و علاقمند هستیم که ارکستر سمفونیک تهران برنامه‌های بین‌المللی خود را انجام دهد و تمام امکانات و امتیازاتی که وجود دارد برای تحقق این تعهدات را به کار خواهیم گرفت.»

جمالی درباره‌ی شورای هنری ارکسترها گفت: «افرادی تا به امروز پیشنهاد شده‌اند که در حال گفتگو و صحبت هستیم و فکر می‌کنم به زودی بتوانیم شورای هنری را معرفی کنیم.»

وی در انتها درباره‌ی نظر جناب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد گفت: «بنیاد رودکی به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی در نسبت با دولت رابطه‌ی مشخصی دارد. دولت به بنیاد رودکی تفویض کرده که مدیریت ارکسترها را به عهده بگیرد. یعنی ما در بخش مدیریت اجرایی ارکسترها ورود می‌کنیم. طبیعتاً سیاست‌گذاری‌ها و اهداف و مسائل کلان را دولت به بنیاد رودکی ابلاغ می‌کند که با رعایت این موازین و سیاست‌ها بنیاد برنامه‌ی اجرایی‌اش را طراحی کند. طراحی ما هم در جهت و همسو با سیاست‌های دولت است. طبیعتاً با توجه به ابلاغی که از طرف معاونت هنری به بنیاد رودکی می‌شود، بنیاد برنامه‌ی پیشنهادی خود را اعلام می‌کند. معاونت هنری برای اجرا، این مسئله را تصویب، تأیید و ابلاغ می‌کند و ما برنامه‌ی پیشنهادی‌مان را به این شکلی که توضیح دادم طراحی کرده و پیشنهاد کردیم. هر تغییری که بخواهد در این اتفاق به عنوان نقش حاکمیت بیفتد در اختیار معاونت هنری و دولت است تا اصلاحیه‌ها صورت بگیرد.»

چاپ
>