X

ششمین نوای خرّم به پایان راه رسید

جمعه, 22 آذر 1398

آیین اختتامییه ششمین جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرّم (نوای خرم ۶) شامگاه پنجشنبه ۲۱ آذر با حضور تعدادی از هنرمندان، شرکت کنندگان و تعدادی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت تهران برگزار شد.

به گزارش نای، آیین اختتامییه ششمین جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرّم (نوای خرم ۶) شامگاه پنجشنبه با حضور تعدادی از هنرمندان، شرکت کنندگان، اعضای هیات داوران و تعدادی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله سیدمحمدمجتبی حسینی معاون هنری وزیر ارشاد، محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی، احمد صدری مشاور معاون هنری وزیر ارشاد و سیدمحمد طباطبایی مدیر شورای ارزشیابی هنرمندان وزارت ارشاد در تالار وحدت تهران برگزار شد. در این برنامه که با استقبال قابل توجه مخاطبان همراه بود برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره که اسامی آنها طی روزهای گذشته منتشر شده بود، جوایز خود را در فواصل مختلف برنامه دریافت کردند.

بخش اول برنامه به اعلام اسامی هنرمندان تقدیرشده جشنواره ششم اختصاص داشت که پس از حضور آنها روی صحنه و اهدای لوح قدردانی، کلیپی از پشت صحنه بخش‌های مختلف این رویداد پیش روی مخاطبان قرار گرفت. این در حالی است که پس از اجرای این بخش‌ها آرمین ابرقویی هنرمند ۱۰ ساله از تهران آهنگ «نیمه شبان» اثر زنده‌یاد استاد همایون خرم و پریا قنبری نوازنده ۹ ساله پیانو به همراه علی قنبری نوازنده ۱۷ ساله تار از آموزشگاه موسیقی «فاخته» ایلخچی آذربایجان شرقی آهنگ «بازگشته» استاد علی تجویدی را برای حاضران در سالن اجرا کردند.

رضا خرم فرزند استاد همایون خرّم و عضو شورای سیاستگزاری جشنواره موسیقی نوای خرم به نمایندگی از ستاد برگزاری جشنواره ضمن ارائه گزارشی از روند برپایی این رویداد توضیح داد: زمانی که در ۲۸ دی ماه ۱۳۹۱ پدر را از دست دادم، به دلیل مهربانی‌های زیادی که همواره در زندگی‌ام از او دیده بودم، احساس کردم به معنا و مفهوم مطلق کلمه بی‌نوا شدم. اما بعد از مدتی خداوند به من دختری داد که نام او را نوا گذاشتیم و بعد از مدتی هم یک جشنواره به نام «نوای خرم» در عرصه موسیقی کار خود را آغاز کرد که بدون تردید روح پدر در آن جریان دارد. شرایطی که پس از درگذشت او برایم بسیار خوشحال‌کننده شد و باعث شد که من همچنان حضور پدرم را حس کنم. به هر ترتیب خداوند بزرگ را شاکرم که امروز شاهد برگزاری ششمین دوره از جشنواره‌ای هستیم که توسط عزیزانم در مؤسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» راه‌اندازی شد و امروز تبدیل به رویدادی موثر در عرصه موسیقی شده است.

وی ادامه داد: قطعاً بدون عنایت پروردگارمهربان اتفاقاتی این چنین به مرحله اجرا نمی‌رسید. در عین حال مطمئنم از همان روزهایی که جشنواره نوای خرم شکل اجرایی به خود گرفت این حس حضور روح پاک و بزرگ «بابا» بود که در این ۶ دوره به طور مستمر مراقب همه ما بود و ما حتی در غیاب فیزیکی او از نامش بهره بردیم. من جا دارد در اینجا از دوست خوب و هنرمندم بردیا صدرنوری مدیر جشنواره، هنرمندان شرکت کننده، اعضای محترم هیات داوران و اهالی رسانه که طی این سال ها صمیمانه و فروتنانه در کنار جشنواره بودند قدردانی ویژه‌ای داشته باشم. من از همه هنرمندانی که دست ما را برای برگزاری جشنواره گرفتند تشکر می‌کنم. من از استاد کوروس سرهنگ‌زاده که اجازه داد مراسم رونمایی از پوستر جشنواره را در منزل ایشان برگزار کنیم قدردانی می کنم. من از استاد لوریس چکناوریان متشکرم که در این ۶ دوره در حالی‌که می دانیم موسیقی ایرانی ژانر کاری او نیست به صورت مستمر در کنار جشنواره حتی در حین اجرای آثار بخش رقابتی حضور داشت و این بچه‌های نازنین را راهنمایی می‌کرد. به طورحتم این حمایت‌ها بود که موجب افزایش اعتبار جشنواره شد. البته در اینجا لازم است از خانواده‌های هنرمندان کودک و نوجوان شرکت‌کننده در جشنواره هم قدردانی ویژه‌ای داشته باشم که این چنین برای موسیقی ایرانی و حفظ و پاسداشت آثار بزرگان موسیقی این سرزمین ارزش قائلند و کودکان نازنین خود را برای حضور در یک جشنواره ترغیب می‌کنند.

خرم افزود: در اینجا لازم است از خانواده خودم هم قدردانی ویژه‌ای داشته باشم که بنده را به عنوان نماینده خانواده استاد همایون خرم معرفی کردند و به من این اعتماد را داشتند که نماینده آنها در ارائه سیاست های کلان جشنواره نوای خرم باشم. اما تشکر بسیار ویژه من که به گمانم تشکر اصلی و عاشقانه ای از صمیم قلب به یک دوست عزیز قلمداد می شود، قدردانی از بردیا صدرنوری است که با خلوص نیت و عاشقانه بدون هیچ چشم‌داشتی بانی اصلی برگزاری این جشنواره شد. البته که ابتدا برخی فکر می کردند که هدف او از برگزاری این جشنواره برداشت مالی و یا اعتبار شخصی است اما به اعتقاد من او ثابت کرد که این عشق به موسیقی اصیل ایرانی، پاکی، اخلاق‌مداری و ارادتش به پدرم بود که تبدیل به انگیزه اصلی‌اش برای برگزاری جشنواره شد.

وی با روایت خاطره‌ای از آشنایی بردیا صدرنوری با پدرش در سال ۷۴ که پیش از این نیز در برخی رسانه‌ها منتشر شده بود، توضیح داد: به اعتقاد من کلید جشنواره موسیقی نوای خرم در سال ۷۴ زده شد. زمانی که بردیا صدرنوری اولین بار با پدرم ملاقات کرد و به او نوار کاستی اهدا کرد و از پدر خواست تا نظرش را درباره این آثار بدهد. بردیا از همان دوران بود که وقتی پدرم بعد از آن دیدار اول ۴۰ دقیقه با وی درباره آن آثار گفتگو کرد به گفته خودش روحش تسخیر شد و از همان جا بود که تصمیم گرفت شرایطی را برای همکاری‌های مشترک فراهم کند و کار تا اینجا که ما شاهدش هستیم ادامه پیدا کند. به اعتقاد من این جشنواره جشنواره عشق و اتحاد است که تلاش کرده به سهم خود محفلی را برای اتحاد و همدلی میان هنرمندان موسیقی فراهم کند. این رویداد تلاش می کند تا در کنار رقابت سازنده محوری برای تقویت عشق و همدلی میان هنرمندان باشد که امیدوارم در این راهی که انتخاب کرده به درجه بالایی از موفقیت برسد.

فرزند زنده‌یاد همایون خرم در بخش پایانی صحبت‌های ضمن قدردانی از افلیا پرتو و انوشیروان روحانی در حمایت معنوی از جشنواره نوای خرم خود تاکید کرد: جشنواره موسیقی نوای خرم به دلیل گستردگی که پیدا کرده، هم‌اکنون در شرایطی قرار گرفته که برای برگزاری قطعا با مشکلات زیادی رو به رو خواهد بود پس من از اینجا از صاحبان سرمایه و آن دسته مجموعه‌هایی که واقعاً دغدغه فرهنگی دارند می‌خواهم که به عنوان اسپانسر از این جشنواره حمایت کنند. ولی ما در این زمینه دو شرط داریم. شرط اول اینکه اعتقاد تمام کسانی که در این رویداد حضور داشته و دارند برمبنای عرفان بوده است. پس حضور اسپانسرها نه تنها منتی بر سر جشنواره نیست بلکه دلمان می‌خواهد دوستان اسپانسر جشنواره ما را رویدادی ببینند که راه سلامتی داشته و درآن «انفاق» به معنا و مفهوم مطلق کلمه اتفاق می‌افتد. نکته دوم هم سلامت بودجه‌ای است که برای حمایت در اختیار جشنواره قرار می‌دهند پس ما اسپانسری را می‌پذیریم که آزادگی جشنواره را تحت‌الشعاع قرار ندهد. از این رو مجددا از مجموعه‌هایی که واقعا دغدغه فرهنگی دارند می‌خواهم تا به کمک و یاری این جشنواره بشتابند که این رویداد با پاکی، سلامت و اعتقادی که بر مبنای اخلاق‌مداری بنیان گذاشته شده، به راه خود ادامه دهد. البته که من مطمئنم این جشنواره  به دلیل راه پاکی که داشته و دارد همچمنان ادامه دار خواهد بود.

پس از صحبت‌های خرم محمدامین ابراهیمی نوازنده ۱۳ ساله پیانو و پرهام وفایی نوازنده ۱۳ ساله ویلن از گروه موسیقی «همایون» قم آهنگ «موج آتش» استاد همایون را اجرا کردند. این در حالی است که بعد از اجرای این بخش نوبت به اهدای جوایز و برگزیدگان ششمین دوره جشنواره موسیقی نوای خرم در حضور هیئت داوران، هنرمندان و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید. ضمن اینکه بعد از اهدای جوایز آیسان فتحی نجف‌آبادی نوازنده ۱۳ ساله  ویولن از  اصفهان آهنگ «به زندان» اثر استاد ابوالحسن صبا را پیش روی مخاطبان قرار داد. پس ازاین اجرا کلیپ دوم پشت صحنه جشنواره به نمایش در آمد و بعد از آن نیز پارسا دهقان هنرمند ۱۷ ساله از همدان اثر «عاشق» استاد علی تجویدی و کسری رفیعی نوازنده ۱۱ ساله تار از مبارکه اصفهان قطعه «رسوای زمانه» استاد همایون خرم را اجرا کردند.

معرفی دست‌اندرکاران برگزاری ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم بخش بعدی مراسم اختتامیه بود که در این بخش ازسیدعباس سجادی مجری برنامه با معرفی مریم فراهانی مدیراجرایی، پرهام عرب مدیر طراحی و تبلیغات، شاهو زندی مدیر طراحی و تولید چند رسانه‌ای، مهرناز کرمی مشاور هنری، حامد قریب و وحید خانه‌ساز امور رسانه ای، زهره آبگون و مهتا کریمی هماهنگی و اطلاع‌رسانی، امیرحسین مقدم، جواد شهبازی، دانیال صامتی، یزدان صادقی اموراداری و پشتیبانی، زهرا تقی ملا مجری، جواد ستوده‌نیا کارگردان و سرپرست گروه فیلمبرداری، حسین حاجی بابایی، فاطمه بانک، پیمان گرزم، مریم اسدی‌زاده عکاسان، سپیده صفانیا، ریحانه فراهانی، سمیراسادات روحانی‌زاده، مهدی فراهانی، سجاد فراهانی و محمد نیکبخت همکاران ستاد، هاتف جلیل‌زاده، علی وکیلی، رضا خرم اعضای ستاد برگزاری، ناصر ایزدی دبیر جشنواره و بردیا صدرنوری مدیر جشنواره از آنها برای آمدن روی صحنه برای گرفتن عکس یادگاری دعوت کرد.

در بخش پایانی مراسم اختتامیه ششمین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرم ) ارکستر ۶۰ نفره آموزشگاه موسیقی «خمسه» به سرپرستی امیرحسین محمدخانی به عنوان پرتعداد ترین گروه شرکت کننده در این دوره از جشنواره آهنگ «غوغای ستارگان» اثر استاد همایون خرم را برای مخاطبان اجرا کردند.

لوریس چکناوریان، فریدون شهبازیان، اسماعیل تهرانی، علی جهاندار، مظفر شفیعی، بیژن بیژنی، گیتی خسروی، افلیا پرتو، وارطان ساهاکیان، پری ملکی، معصومه مهرعلی، بهناز ذاکری، مزدا انصاری، پویان آزاده، امید نیک‌بین، رضا مهدوی، علیرضا چراغچی، بابک شهرکی، محمدرضا فیاض، حامد ابراهیمی، مجید ناظم‌پور، آیدین الفت، مجید واصفی، داود فیاضی، سیما مافیها، عمارلویی، مسعود یکتا، حلمی، حسین فاضل، یارتا یاران، خانواده مرحوم همایون خرم، خانواده مرحوم تجویدی، خانواده استاد کورس سرهنگ‌زاده و شیرین یزدان‌بخش از جمله مهمانان ویژه مراسم اختتامیه بودند.

چاپ
>