X

سمفونی «روح الله» رونمایی شد

سه شنبه, 9 خرداد 1396

سمفونی «روح الله» به آهنگسازی شاهین فرهت شب گذشته با حضور برخی چهره های سیاسی، فرهنگی و هنری در تالار وحدت رونمایی و با ارکستر سمفونیک تهران اجرا شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، در این مراسم که شب گذشته به همت موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) و با همکاری معاونت هنری ارشاد و بنیاد فرهنگی هنری رودکی و برگزار شد، فاطمه طباطبایی همسر مرحوم حاج سید احمد خمینی، معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست، علی کمساری معاون فرهنگی، هنری و ارتباطات موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام، علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی، مهدی جهانگیری رئیس گروه مالی گردشگری ایران و …حضور داشتند که علی کمساری قبل از اجرای ارکستر سمفونیک تهران ضمن خوشامدگویی به حضار گفت:  بسیار خرسندیم که روزهای ماه مبارک رمضان و در آستانه بیست و هشتمین سالگرد ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی شاهد رونمایی و اجرای سمفونی «روح الله» هستیم . سمفونی که برای اولین بار در جمهوری اسلامی ساخته شده  که در کنار همه آثار خوب مذهبی و دفاع مقدس برای اولین بار تولید شده است.

وی ادامه داد: ما تا به امروز در کشورمان سمفونی مرتبط با زندگانی با برکت حضرت روح الله نداشتیم اما خدا کمک کرد که در موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) و همت شورای موسیقی مجموعه تصمیم گرفته شد تا سمفونی «روح الله» ساخته شود.

کمساری بیان داشت: خوشبختانه با تصمیم شورای موسیقی برای ساخت موسیقی سمفونی «روح الله» قرعه به نام استاد شاهین فرهت افتاد که همه می دانیم در حوزه موسیقی و خلق سمفونی از هنرمندان درجه یک و ارزشمند کشورمان هستند. به هر حال این هنرمند بعد از اینکه پیشنهاد ما را برای ساخت سمفونی پذیرفت مطالعاتی را در حوزه زندگی پربرکت حضرت امام آغاز کرد و سرانجام بعد از ماه ها تلاش این سمفونی که امشب پیش روی شما اجرا می شود در چهار موومان خلق شد.

معاون فرهنگی و هنری و ارتباطات موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) با بیان اینکه سمفونی «روح الله» در چهار موومان ساخته شده گفت: موومان اول سمفونی روح الله به تولد و رشد و نمو حضرت امام اختصاص دارد، موومان دوم به دوران بلوغ علمی، اجتهاد و بالندگی امام در حوزه علمیه و قله های بلند علم و معرفت شناسی می پردازد. موومان سوم هم با زبانی رمزآلود به جریان مبارزات حضرت امام که در نهایت منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد پرداخته و در موومان چهارم آهنگساز به عروج ملکوتی امام خمینی که با دلی آرام و قلبی مطمئن رحلت کرده و دنیایی از اهالی معرفت را داغدار هجران می کنند می پردازد که به طور حتم این داغ هجران هیچ گاه جبران نمی شود.

وی در خاتمه با بیان اینکه امیدوارم این اثر بتواند در جهت معرفی حضرت امام خمینی (ره) با زبان زمینی و نه سرزمینیِ به جهانیان موفق عمل کند، اظهار داشت: سمفونی «روح الله» اولین تجربه در ساخت آثار این چنینی مرتبط با بنیانگذار انقلاب اسلامی است که آرزومندم تجربه موفقی در این عرصه باشد.همچنین امید دارم این اقدام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) با همکاری دیگر نهادهای فرهنگی بتواند جلوه های رحمانی، ربانی، سیاسی و انقلابی امام راحل را به درستی معرفی کند.

بعد از صحبتهای معاون فرهنگی،هنری و ارتباطات موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره)، با حضور ایشان ، فاطمه طباطبایی و معصومه ابتکار لوح تقدیر و سردیس امام به علی مرادخانی معاون هنری ارشاد، جهانگیری حامی مالی ، بهروز رضوی، شاهین فرهت و سهراب کاشف رهبر ارکستر اهدا شد و سپس ارکستر سمفونیک تهران به رهبری سهراب کاشف به صحنه آمد و با خوانش غزلیاتی توسط بهروز رضوی ، سمفونی «روح الله» که به سفارش موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام و دفتر موسیقی این موسسه توسط شاهین فرهت ساخته شده بود با پخش تصاویری از زندگی امام اجرا شد.

دومین اجرای سمفونی «روح الله» که قرار بود امشب ۹خردادماه در تالار وحدت برگزار شد به سالگرد تولد امام خمینی (ره) موکول شد.

چاپ
>