X

در جلسه شورای سیاستگذاری چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی چه گذشت؟

شنبه, 18 اردیبهشت 1400

 

دومین جلسه شورای سیاست‌گذاری چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با حضور محمدعلی مرآتی دبیر جشنواره، احمد صدری، حمید عسکری، کیوان آقامحسنی و نرگس ذاکرجعفری اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره  برگزار شد

 

اعضای شورا  درخصوص فراخوان جشنواره و همچنین بخش پژوهشی جشنواره موسیقی نواحی ایران در این جلسه به بحث و گفت‌وگو پرداختند

 

احمد صدری درخصوص چگونگی فراخوان گفت: ابتدا باید ببینیم می خواهیم این فراخوان را به چه کسانی بدهیم؟  متن فراخوان باید آن‌قدر ساده، واضح و مبرهن باشد که برای کسی سوال ایجاد نشود. هر واژه‌ای که انتخاب می‌کنید به گونه‌ای باشد که همه آن را متوجه شده و بدانند موضوع این دوره از جشنواره چیست. ما در این جشنواره با گویش‌ها و فرهنگ های متفاوتی روبرو هستیم

 

کیوان آقامحسنی نیز اظهار داشت: این بحث قابل تامل است، اینکه رابطه جشنواره با هنرمندان قرار است چطور تنظیم شوند، اهمیت زیادی دارد. فکر می‌کنم به چند واسطه خوب نیاز داریم که مناطق و آدم‌ها را شناخته و بتوانند ایده‌ها را منتقل کنند.

 

حمید عسکری دیگر عضو شورای سیاست‌گذاری گفت:  در دوره‌های قبلی به نوازنده‌ها یک موضوع ارایه شده  و آن‌ها در همان حوزه یک اثری را آماده و اجرا می کردند ، اگر ما  اساساً بخواهیم این را در سطح کاملاً متفاوتی که رویکرد تماماً موسیقی شناسانه دارد وارد کنیم ممکن است باعث انتقاداتی توسط شرکت کنندگان نسبت به شورا شود.

 

در بخشی دیگر از این جلسه، محمدعلی مرآتی به بخش پژوهشی جشنواره اشاره کرد و گفت: با توجه به موضوع و محورهای جشنواره از سه دانشگاه تهران، دانشگاه هنر  و دانشگاه گیلان حدود ۷ تا ۱۰ پایان نامه برتر شناسایی و درخواست مقاله خواهیم کرد.

 

وی افزود:  البته با توجه به محورهای جشنواره امسال،  اگر از دانشجو درخواست مقاله ای در یک بازه زمانی و واژگانی  داشته باشیم مناسبت تر خواهد چون می توانیم آنرا به بخش پژوهش جشنواره برسانیم ، با این کار هم به کارهای برتر دانشگاهی  توجه خاص می‌کنیم و هم جشنواره می‌تواند از این فرصت بهینه کتاب پژوهشی جشنواره  چهاردهم را تهیه کند.

 

دبیر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی، در پایان این جلسه دعوت از نمایندگان کشورهای دیگر را منتفی ندانست و گفت: شاید بتوانیم به صورت محدود چند گروه موسیقی را به صورت آنلاین دعوت کنیم. در واقع  با توجه به ارتباطات بین‌المللی که داریم، از موسیقی شناسان خارج از کشور که در باب موسیقی اقوام ایرانی کار کرده‌اند درخواست کنیم  در این حوزه سخنرانی داشته باشند.

چاپ
>