X

درخشش «همنوازان دلگشا» در آخرین روز جشنواره

شنبه, 30 دی 1396

گروه «همنوازان دلگشا» به سرپرستی سیامک جهانگیری و خوانندگی حسین علیشاپور در آخرین روز از اجراهای جشنواره موسیقی فجر روی صحنه آمدند.

به گزارش روابط عمومی سی و سومین جشنواره موسیقی فجر، گروه «همنوازان دلگشا» که از فعالان موسیقی کلاسیک ایرانی هستند در این برنامه در دو بخش برنامه‌ی خود را اجرا کردند. در بخش اول، گروه به اجرای قطعات سازی در دستگاه همایون پرداخت. در ابتدا مقدمه‌ای در دستگاه همایون به صورت گروهی اجرا شد و پس از پایانِ مقدمه نوبت به تکنوازی هر یک از اعضای گروه رسید. ابتدا نوازنده‌ی سنتور در فضای درآمد کوتاه جملاتی را به صورت بداهه نواخت و نی در این فضا به تفصیل بداهه‌پردازی کرد. در ادامه عود و سپس تار در محدوده‌ی درآمد به اجرا پرداختند و با پایان تکنوازیِ اعضا نوبت به اجرای قطعه‌ی ضربی تندی رسید که به زیبایی تمام توسط گروه اجرا شد و با اجرای این قطعه‌ی ضربی بخش اول اجرا پایان یافت. این بخش در حقیقت بخش سازیِ آلبوم «ترنمی برای صبح» با آهنگسازی سیامک جهانگیری بود که از سوی مؤسسه‌ی سازآواز با صدای امیر مردانه منتشر شده است.

در بخش دوم، حسین علیشاپور به گروه پیوست تا در آواز ابوعطا و در ادامه آواز دشتی به اجرای برنامه بپردازند. ابتدا پیش‌درآمدی در آواز ابوعطا به صورت گروهی نواخته شد و پس از آن نوازنده نی به زیبایی درآمدی در آواز ابوعطا اجرا کرد و ساز و آوازی در این بخش ارائه شد. سپس قطعه‌ی ضربیِ زیبایی توسط گروه نواخته شد. در ادامه نوازنده‌ی تار به تکنوازی پرداخت و به گوشه‌ی حجاز رفت تا گروه برای اجرای یک قطعه‌ی ضربی دیگر در فضای گوشه‌ی حجاز آماده شود. ضربی حجاز پس از لحظاتی پایه‌ای برای اجرای ساز و آواز در این مُد شد. نوازنده‌ی عود در این بخش آواز را به زیبایی همراهی کرد. پس از خاتمه‌ی قطعه‌ی ضربی و آواز، نوازنده‌ی سنتور در حجاز بداهه‌نوازی کرد و در ادامه به آواز دشتی و کردبیات رفت و ساز و آواز در این مُد ادامه پیدا کرد. گروه پس از خاتمه‌ی ساز و آواز، تصنیف زیبا و آرامی در این بخش نواخت. تکنوازی عود، اجرای چهارمضراب به‌صورت گروهی، بداهه‌نوازی کمانچه و اجرای ساز و آواز در گوشه خسرو و شیرین و فرود به درآمد، و نیز اجرای تصنیف به صورت گروهی از دیگر بخش‌های این برنامه بود که به زیبایی تمام توسط گروه ارائه شد. این بخش نیز در حقیقت اجرای آلبوم «تنها» با آهنگسازی سیامک جهانگیری بود که با صدای حسین علیشاپور منتشر شده است.

سیامک جهانگیری، نوازنده نی، آهنگساز و مدرس دانشگاه، نزد عبدالنقی افشارنیا فراگیری این ساز را آغاز کرد و پس از ورود به دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران نوازندگی نی را نزد محمدعلی کیانی‌نژاد دنبال کرد. این هنرمند در زمینه تألیف کتاب و سی‌دی برای آموزش ساز نی فعالیت‌های زیادی کرده است. آلبوم‌های زیادی چه به صورت انفرادی و گروهی از این هنرمند موجود است و با بزرگانی چون حسین علیزاده و کیهان کلهر روی صحنه رفته است.

حسین علیشاپور نیز فراگیری آواز را نزد صدیق تعریف آغاز کرده و از محضر هنرمندانی چون محسن کرامتی، رضوی سروستانی، و منوچهر همایون‌پور بهره برده و همچنین با هنرمندنی چون کیهان کلهر، مسعود شعاری، حمید متبسم، و هادی منتظری همکاری داشته است. حاصل همکاری حسین علیشاپور و سیامک جهانگیری انتشار سه آلبوم است که منتشر و در دسترس علاقمندان قرار دارد.

اعضای گروه در این اجرا عبارت بودند از: سیامک جهانگیری (سرپرست و نی)، حسین علیشاپور (آواز)، سامر حبیبی (کمانچه)، حمید خوانساری (عود)، علی‌اصغر عربشاهی (تار)، پویان عطایی (سنتور)، وحید فتایی (تمبک).

در این اجرا در جمع حاضرین حمیدرضا نوربخش، فرزاد طالبی، علی بوستان، امیر مردانه، امیر شریفی، مهدی امامی، رضا مازندرانی، سعید نایب‌محمدی، پوریا اخواص، و…حضور داشتند و به تماشای برنامه نشستند.

سی و سومین دوره‌ی جشنواره‌ی موسیقی فجر با برگزاری مراسم اختتامیه عصر امروز در تالار وحدت به پایان می‌رسد.

چاپ
>