X

استاد فرهنگ شریف تارنواز پیشکسوت موسیقی ایران درگذشت

چهارشنبه, 17 شهریور 1395

فرهنگ شریف، تارنواز پیشکسوت موسیقی ایرانی امروز در حالی از دنیا رفت که از مدت‌ها به بیماری  ریه دچار شده بود. برادرزاده این هنرمند ضمن تأیید این خبر اطلاعات و جزیات بیشتر درباره‌ی این اتفاق را به بعد موکول کرد.

به گزارش نای، فرهنگ شریف از نوازندگان سرشناس و برجسته و صاحب سبک‌ تار است که سال ۱۳۱۰ در شهر آمل به دنیا آمد و از نوازندگان برتر نیم قرن اخیر ایران محسوب می‌شود. وی تار را نزد استادان عبدالحسین شهنازی و مرتضی نی‌داوود، تارنوازان بزرگ اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی آموخت، اما شیوهٔ نوازندگی وی به اساتیدش شباهتی ندارد و مخصوص خود اوست. همچنین وی از تکنوازان و بداهه‌نوازان سرشناس موسیقی ایرانی هم شناخته می‌شود.

شریف در سن دوازده سالگی اولین تک‌نوازی خود را که به صورت زنده از رادیو پخش می‌شد با موفقیت اجرا کرد و به دنبال آن در اغلب برنامه‌های گلها به عنوان تک‌نواز آواز، خوانندگان برنامه را همراهی می‌کرد. یکی از مهمترین و دلنشین‌ترین سبک‌های نوازندگی تار متعلق به اوست.

ایشان با ابداعاتی که در نحوه انگشت‌گذاری و مضراب زنی در نقاط مختلف سیم‌های تار انجام داده از تار صدائی کاملاً متفاوت به وجود آورده که بسیاری معتقندند زیباترین صدای تولید شده از ساز تار است.

فرهنگ شریف در کارنامه هنری خود با خوانندگانی چون اکبر گلپایگانی، ایرج، تاج اصفهانی، غلامحسین بنان، محمدرضا شجریان و… همنوازی داشته‌ است و در چند فستیوال بین‌المللی از جمله فستیوال موسیقی برلین توانسته ‌است ساز تار را به خوبی به جهانیان بشناساند. شریف چند سالی را در دانشگاه‌های مطرح آمریکا به امر آموزش موسیقی مشغول بود.

چاپ
>