X

ارکستر آکادمیک پایتخت تشکیل شد

شنبه, 13 شهریور 1395

ارکستر آکادمیک پایتخت با الگوبرداری از رویکرد آموزشی «ال سیستما» زیر نظر آکادمی موسیقی پنج خط  با ۶۰ عضو به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

به گزارش نای، شهرام توکلی، آهنگساز و مدیر آکادمی موسیقی پنج خط، با اعلام این خبر گفت: به دنبال اعلام فراخوان و ثبت نام ۸۰ نوازنده در آزمون ارکستر، از نوازندگان سازهای ویلن، ویلن آلتو، ویلنسل، فلوت، ابوا و کلارینت آزمونی گرفته شد و در نهایت ۶۰ نوازنده برای ارکستر انتخاب شدند.

وی ادامه داد: از آنجایی که این ارکستر جنبه‌ی آموزشی دارد در انتخاب نوازندگان خیلی سخت‌گیری نکردیم و افرادی که حداقل‌های نوازندگی و توانایی نوازندگی درارکستر را داشتند جذب کردیم.

این آهنگساز افزود: این ارکستر به دو گروه سنی ۷ تا ۱۵ سال و ۱۵ سال به بالا تقسیم شده که هر گروه جداگانه و به طور مجزا هفته‌ای یک جلسه سه ساعت تمرین خواهند داشت. برای سازهای زهی و بادی مربی‌هایی درنظر گرفته‌ایم که آموزش‌های لازم را در تمرینات به نوازندگان داده و روی موارد تکنیکی مربوط به قطعات با آنها کار خواهد شد و سپس در تمرین کل ارکستر، نوازندگان زیر نظر رهبر ارکستر به تمرین قطعات خواهند پرداخت.

توکلی با اشاره به آغاز تمرینات این ارکستر اظهار داشت: این ارکستر کار خود را به صورت رسمی از روز پنج‌شنبه ۱۱ شهریور با اولین تمرین آغاز کرده است.

مدیر آکادمی موسیقی پنج خط با اشاره به پذیرفته نشدگان در آزمون این ارکستر گفت: تصمیم داریم که برای این افراد نیز تمرینات جداگانه‌ای در سطح ابتدایی‌تر در نظر بگیریم تا آنها نیز بتوانند با ارتقاء سطح نوازندگى خود در آینده‌ی نزدیک وارد ارکستر شوند. به طور کلی راه ورود به این ارکستر باز خواهد بود چرا که قصد داریم هر سه ماه یکبار فراخوان جدیدی برای جذب نوازنده ارائه دهیم.

توکلی در خصوص برنامه‌های اجرایی این ارکستر افزود: درست است که این ارکستر جنبه‌ی آموزشی دارد اما قطعاً اجرای برنامه و حضور روی صحنه نیز در راستای اهداف آموزشی بسیار مهم و بااهمیت بوده و به همین دلیل اجرای کنسرت نیز در برنامه ما خواهد بود.

این مدرس دانشگاه با اشاره به رویکرد آموزشى ال سیستما بیان داشت: ال سیستما الگوی آموزشی موسیقی است که برای اولین بار در سال۱۹۷۵توسط Jose Antonio Abreu در کشور ونزوئلا بنیانگذاری شد. این رویکرد آموزشی نشان می‌دهد چگونه موسیقی با برنامه‌ریزی صحیح می‌تواند هم موزیسین‌های بزرگی بوجود بیاورد و هم به طرز چشمگیری مسیر زندگی صدها هزار نفر از بچه‌های یک ملت را تغییر دهد.

photo_2016-09-04_09-41-23

چاپ
>