X

اجراهای دومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی به پایان رسید

جمعه, 24 آذر 1396

اجراهای صحنه‌ای جشنوارۀ موسیقی کلاسیک ایرانی در هفتمین شب به پایان رسید و امروز جمعه ۲۴ آذر در تالار رودکی مراسم اختتامیه جشنواره برگزار می‌شود.

 

به گزارش روابط عمومی دومین جشنوارۀ موسیقی کلاسیک ایرانی، در سئانس اول، حمید سکوتی، نوازنده سه‌تار در بخش تکنوازی قطعاتی را در آواز ابوعطا به صورت بداهه اجرا کرد. در بخش سه‌نوازی، علی‌اصغر عربشاهی (تار)، پویان عطایی (سنتور)، و حسین زمانی (تنبک) اجرایی را در مایۀ شور و دشتی اجرا کردند که مورد تشویق حاضرین قرار گرفتند. قطعات این بخش عبارت بودند از: مقدمۀ پنج‌ضربی، دوضربی دشتی، هفت‌ضربی دشتی، و شور دشت. قطعات این برنامه از ساخته‌های علی‌اصغر عربشاهی بود.

در بخش گروه‌نوازی، گروه موسیقی «تیروژم» به سرپرستی فرزان پورعارف و خوانندگی مجید حسین‌خانی در مایۀ همایون به اجرا پرداختند. به غیر از قطعۀ اول که از ساخته‌های استاد محمدعلی کیانی‌نژاد بود بقیه از ساخته‌های فرزان پورعارف بود. اعضای گروه عبارت بودند از: فرزان پورعارف (تار)، مجید حسین‌خانی (آواز)، وصال صالحیان (سنتور)، هومن قنبری (تار)، پدرام دانشفر (تار)، سیاوش محمدی (نی)، نیلوفر شهبازی (کمانچه آلتو)، تینا لاجوردیان (عود)، فرهاد احمدی (دف و دایره)، نیلوفر محسنی (تنبک).

در سئانس دوم، هادی منتظری، نوازندۀ کمانچه پیش از شروع برنامه به حاضرین گفت: من اهل کرمانشاه هستم. امشب کمتر به ردیف و ردیف‌نوازی رجوع می‌کنم و بیشتر قطعات فولک کردی اجرا می‌کنم.

در بخش ساز و آواز، استاد سیدرضا طباطبایی به بداهه‌خوانی در مایۀ سه‌گاه پرداخت. وی آوازی به پختگی هرچه تمام برای حاضرین اجرا کرد که مورد تشویق اهالی موسیقی و حاضرین قرار گرفت. در این اجرا روح‌الله الله‌دادی (نی)، فرامرز کلانتری (تار)، و محمدرضا طیار (تنبک) او را همراهی کردند.

در آخرین اجرای دومین جشنوارۀ موسیقی کلاسیک ایرانی گروه موسیقی «کهن» به سرپرستی کامیار فانیان، نوازنده سه‌تار به اجرای ساخته‌های این نوازنده پرداختند. در این اجرا جاوید ابراهیم‌پور (نی)، سجاد منصوری (تنبک) و پارسا حسن‌دخت (آواز) در کنار کامیار فانیان حضور داشتند.

 

 

هدف، حمایت از نسل میانی است که فعالیت اجراییِ موسیقی در جامعه می‌کند

سیامک جهانگیری، آهنگساز، مدرس و نوازندۀ نی و عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره در ابتدای صحبت‌های خود گفت: سال گذشته طرح و پیشنهادی از طرف شرکت سازآواز برای برگزاری جشنواره داده شد. طبیعتاً چون تجربه‌ای نبود شورایی از هنرمندان مختلفی که در رشته‌های مختلف سازی و آوازی متخصص بودند و می توانستند برای انتخاب هنرمندان در جشنواره همفکری کنند تشکیل شد.

وی افزود: زمانی که جشنواره شروع شد، خوشبختانه بازتاب‌های خوبی به لحاظ اجتماعی داشت و تصمیم بر این شد که این جشنواره به طور سالانه با برنامه‌ریزی مرتب‌تر و مدون‌تر برگزار شود. امسال با این نگاه شورای سیاست‌گذاری تشکیل شد تا اهداف مشخصی را تدوین کند تا جشنواره هر سال بهتر و پربارتر برگزار شود.

جهانگیری در مورد شورای سیاست‌گزاری گفت: در شورای سیاست‌گزاری صحبت کلی این بود که جامعۀ کنونی ارتباطش با شاخه‌ای از موسیقی هنری که همان موسیقی ردیف دستگاهی است ضعیف شده است و لازم است از این جریان حمایت شود و به شکل خاص‌تر از نسل میانیِ موسیقی که تجربیات آموزشی‌اش را تمام کرده و به شکل مشخصی در جامعه فعالیت اجتماعی‌اش را چه در اجرای آثار و کنسرت در پیش می‌گیرد حمایت شود. بنابراین هدف این بود که این نسل که جریانات اجرایی موسیقی را پیش می‌برد جشنواره به آن اختصاص داده شود تا بتواند دیدگاه‌های هنری و آکادمیکش را اجرا کند.

همچنین در مورد بخش‌های دیگر جشنواره توضیح داد: بخش پژوهشی و رقابتی که پارسال هم در دستور کار بود متاسفانه به دلیل زمان کم اجرایی نشد، اما امسال خوشبختانه بخش پژوهشی شکل گرفت و امیدواریم سال آینده بخش رقابتی هم به جشنواره اضافه شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: جشنواره هر شب دو سئانس برنامه دارد و هر سئانس سه بخش. طبیعتاً نمی توانیم تمام هنرمندانی که فعالیت موسیقی می‌کنند را برای اجرا دعوت کنیم اما اتفاقی که در این دوره افتاد این بود که چه شورای هنری و چه نوازندگان در این دوره عوض شدند و کسانی که در این دوره اجرا دارند پارسال اجرا نداشتند. بنابراین قرار نیست تیم مشخصی هر سال در این جشنواره کنسرت بدهد. بلکه هدف، حمایت از نسل میانی است که فعالیت اجراییِ موسیقی در جامعه می‌کند یعنی در خانه برای خودش ساز نمی‌زند، برای جامعه آثار تولید می‌کند و این آثار توسط شورای هنری رؤیت می‌شود و تحت این شرایط مجریان انتخاب و دعوت می‌شوند.

امروز جمعه ۲۴ آذر، ساعت ۸ شب مراسم اختتامیه دومین دوره جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی با حضور علاقمندان و اهالی موسیقی و استادان در تالار رودکی برگزار می شود. لازم به ذکر است ورود برای علاقمندان به این مراسم آزاد است.

چاپ
>