X
در سالن همایش‌های برج میلاد

آیین پایانی نخستین جشنواره‌ی آواها و نواهای رضوی برگزار شد

شنبه, 23 مرداد 1395

مراسم پایانی نخستین جشنواره‌ی آواها و نواهای رضوی روز گذشته با معرفی برگزیدگان و تجلیل از پیشکسوتان این عرصه برگزار شد.

به گزارش نای، مراسم اختتامیه‌ی نخستین جشنواره‌ی آواها و نواهای رضوی عصر جمعه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۵ در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

این مراسم با قرائت قرآن توسط قاری پورزرگری آغاز و در ادامه کلیپ‌هایی برای معرفی جشنواره پخش شد. همچنین به پیشنهاد سهیل محمودی، مجری برنامه، حاضران در سالن ایستادند و صلوات مخصوص امام رضا (ع) را ذکر کردند.

بخش بعدی مراسم به تجلیل از بهنام بیگی، سرپرست گروه سرودی که سال‌ها پیش سرود «رضا رضا» را اجرا کرد و بعدها بسیار معروف شد اختصاص داشت. سهیل محمودی که شاعر این سرود است،‌ در این باره گفت: این شعر را در یکی از روزهای مرداد ماه ۱۳۶۸ که در حرم امام رضا علیه‌ السلام بودم گفتم. چند سالی گذشت تا سال ۱۳۷۵ روزی دیدم در تلویزیون تعدادی نوجوان کنار هم ایستاده‌اند و با یک ارگ ساده این شعر را می‌خوانند. آقای جوانی هم کنارشان بود که گروه را راهنمایی می‌کرد. آن جوان که کنار گروه بود و نوجوانان را راهنمایی می‌کرد، بهنام بیگی بود. اکنون و پس از چندین سال در نخستین جشنواره‌ی آواها و نواهای رضوی می‌خواهیم از جوان آن روزها قدردانی کنیم، جوانی که امروز موهایش سپید شده است.

سهیل محمودی از علی مرادخانی، معاون هنری وزیر ارشاد، شریفی مدیرعامل برج میلاد، محمدحسین اسماعیلی، معاون هنری اداره‌ی‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، و برزین ضرغامی، مدیرکل ارشاد استان تهران دعوت کرد تا روی صحنه بیایند و از بهنام بیگی تقدیر و قدرانی کنند. در این بخش همچنین از سهیل محمودی شاعر سرود «رضا رضا» با اهدای لوح و هدایایی تقدیر شد.

سخنران بعدی برزین ضرغامی، مدیرکل ارشاد استان تهران بود. ضرغامی در صحبت‌هایش ضمن تقدیر از تمام ارگان‌ها و کسانی که در برگزاری جشنواره آواها و نواهای رضوی مشارکت داشتند، پیام وزیر ارشاد به جشنواره‌ی آواها و نواهای رضوی را قرائت کرد.

هنرمند دیگری که در این برنامه تقدیر شد، محمد اصفهانی خواننده‌ی قطعه‌ی «ولایت عشق» بود. «ولایت عشق» اثری است در مورد امام رضا علیه‌السلام با موسیقی بابک بیات و شعر اکبر آسا.

علی مرادخانی، معاون هنری وزیر ارشاد، چاووشی، معاون سیاسی انتظامی استاندار تهران، ضرغامی، مدیرکل ارشاد تهران، حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه‌ی موسیقی، بهرام جمالی، مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و فرزاد طالبی، مدیرکل دفتر موسیقی کسانی بودند که برای تقدیر از محمد اصفهانی روی صحنه آمدند.

photo_2016-08-13_09-03-34

محمد اصفهانی در سخنانی کوتاه گفت: پدرم صدای خوبی داشت اما نمی‌خواند، چون می‌گفت من دکترم و خواندن کار من نیست. اما تنها جایی که می‌خواند در حرم امام رضا علیه‌ السلام بود که زیارت‌نامه را می‌خواند و این تنها جایی بود که من می‌توانستم صدای زیبای پدرم را بشنوم. هر موقع صدای خوبی می‌شنوم یادی از پدرم می‌کنم. اصفهانی سپس بخش‌هایی از قطعه‌ی «ولایت عشق» را خواند.

علی مرادخانی دیگر سخنران این برنامه، گفت: از همکارانمان در استان تهران تشکر می‌کنم که این جشنواره را به خوبی و شایستگی برگزار کردند. یادم هست که چند سال ‌پیش که با همکاری شهردای تهران جشنواره‌ی شمسه را برگزار کردیم فقط در خود تهران ۷ هزار جوانِ هنرجو شرکت کرده بودند. این ظرفیت بزرگی است که ما داریم. در حوزه‌ی موسیقی باید کارهای ارزشمندی انجام دهیم. این انتظار هست که جشنواره‌ی آواها و نواهای رضوی بتواند جایگزین کارهای نیمه‌تمام ما در این حوزه باشد. در گذشته تلاش‌هایی در جهت پربارکردن هنر دینی در عرصه‌ی موسیقی و دیگر هنرها شده بود اما معمولاً ناتمام باقی می‌ماند. امیدوارم این جشنواره موفق باشد و بتواند در آن طرف مرزها هم مطرح شود.

مرادخانی با بیان خاطره‌ای از نصرت‌فاتح علی‌خان، قوالی‌خوان بزرگ پاکستان، گفت: خدا رحمت کند نصرت‌فاتح علی‌خان را که همان قطعه‌ی «علی مولا» را می‌خواند. این قطعه با صدای او در دنیا مطرح شد. او در کارش آنقدر مطرح بود که بلیت کنسرت‌هایش در کشورهای اروپایی و امریکایی نایاب بود. جالب اینکه فاتح‌علی‌خان تنها با قطعه‌های مذهبی به چنین شهرتی در جهان رسیده بود.

معاون هنری وزیر ارشاد ادامه داد:‌ وقتی ما استاد فاتح‌علی‌خان را دعوت کرده بودیم تا به ایران بیاید خوب می‌دانستیم که از پسِ هزینه‌ی دستمزد او برنمی‌آییم. اما او به ما گفت دستمزد اعضای گروهم را بدهید اما خودم پول نمی‌خواهم اما به من قول بدهید که مرا به زیارت امام رضا علیه‌ السلام ببرید.

مرادخانی افزود‌: هابیل علی‌اف یکی از بزرگ‌ترین کمانچه‌نوازان جهان بود. وقتی به ایران آمده بود به من می‌گفت که اگر به مشهد بروم «مشهدی» می‌شوم و دیگر به من می‌گویند «مشهدی هابیل». این عنوان برایشان مهم بود و برایشان اهمیت داشت که این هویت را جذب کنند. ما چون در درونش هستیم برایمان عادی شده است.

بخش بعدی مراسم به اجرای گروه «شمس» از خراسان رضوی به سرپرستی سیف‌اله ورزیده رودی اختصاص داشت. این گروه قطعه‌ی «یا ضامن آهو» را در مقام بیات اجرا کرد.

گروه «میسان» از خوزستان و گروه «عاشیقلرمیشو» دیگر گروه‌هایی بودند که به ترتیب برای اجرای قطعه‌هایی به روی صحنه آمدند. در ادامه از شهروز حبیبی، خواننده‌ی قطعه‌های مذهبی تقدیر شد. همچنین از محمدعلی کریمخانی، خواننده‌ی قطعه به یاد ماندنی «آمدم ای شاه پناهم بده» تقدیر شد و هدایای این خواننده را محمد اصفهانی اهدا کرد. آهنگساز قطعه‌ی «آمدم ای شاه پناهم بده»، آریا عظیمی‌نژاد، هم یکی دیگر از تقدیرشدگان این بخش بود.

بخش پایانی مراسم اختتامیه جشنواره آواها و نواهای رضوی تقدیر از برگزیدگان بود. برگزیدگان این بخش به شرح زیر اعلام و تقدیر شدند:

بخش آواهای رضوی (تکنوازی)

غفور محمدزاده از تربت جام، جمشید پورعطایی از تربت جام، سیدعلی موسوی از ایلام، محمد سالار از تربت جام.

بخش آواهای رضوی (گروه نوازی):

احد ملکی علیشاه از آذربایجان شبستر سرپرست گروه عاشیقلار میشو، باسم حمادی سرپرست گروه «میسان» از اهواز، خلیل شیری سرپرست گروه «صبا» از تایباد، سیدامیر حسین سید سرپرست گروه «آریاگان» از بهبهان، سیف‌اله ورزیده رودی سرپرست گروه «شمس» از خواف، صحرا روشن سرپرست گروه «صحرا روشنپم از بجنورد، علی صدیقی راد سرپرست گروه «چکاوک» از کرج، غفور امانیان سرپرست گروه «مقام چیلر» از بندر ترکمن، مصطفی شاه حسینی سرپرست گروه «ثامن الحجج» از تفرش، سید جلال محمدی سرپرست گروه «تبری» از قائم شهر، سید جواد حسینی سرپرست گروه «آرام یار» از علی آباد کتول، داود رضایی سرپرست گروه «بهارباد» از کوهدشت، کریم منصوری سرپرست گروه «هزارآوا» از دهلران.

بخش نواهای رضوی:

محمد شمس آبادی سرپرست گروه «رهاوی» از نیشابور، عزیز تنها سرپرست گروه «سروخراسان» از تربت جام، سید علی اسماعیلی سرپرست گروه «قاصدک» از ورامین.

بخش مرور آثار:

آریا عظیمی‌نژاد و استاد کریم‌خوانی برای قطعه‌ی «آمدم ای شاه پناهم بده»، محمد اصفهانی برای اثر «ولایت عشق»، شهروز حبیبی برای قطعه «رضا جانم».

بخش نماهنگ:

مصطفی مسگری نماهنگ زیارت از مشهد.

بخش تجلیل از پیشکسوتان:

احد ملکی علیشاه از آذربایجان، نایب علی صحرا روشن از بجنورد، کریم منصوری از دهلران، مرتضی شاه حسینی از تفرش، محمد جعفر سید از بهبهان، حسین تجلی از بهبهان، عبدالکریم گزیکی از تایباد.

نخستین جشنواره‌ی آواها و نواهای رضوی به میزبانی استان تهران از ۱۹ تا ۲۲ مرداد ۱۳۹۵ و با حضور ۸۰ هنرمند از سراسر کشور برگزار شد.

چاپ
>