X
با آهنگسازی بهداد بهرام‌بیک و آواز علیرضا گلبانگ

گروه «سیم» کنسرت «پیوسته» را برگزار می‌کند

دوشنبه, 2 دی 1398

کنسرت گروه سیم، با عنوان «پیوسته» در دومین هفته از اولین ماه زمستان ۱۳۹۸ در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

به گزارش نای، کنسرت گروه موسیقی «سیم» به سرپرستی و آهنگسازی بهداد بهرام‌بیک و آواز علیرضا گلبانگ، تحت عنوان کنسرت «پیوسته» در تاریخ پنجشنبه، ۱۲ دی در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه خواهد رفت.

بهداد بهرام بیک، در این رابطه گفت: «کنسرت پیوسته اجرای آلبومی است به همین نام که به زودی منتشر می‌شود. در این آلبوم ضبط قسمت‌های سازی به صورت آنسامبل در استودیو پژواک با صدابرداری یاسر فلاح‌پور و همچنین ضبط قسمت‌های آوازی در استودیو آوای چکاد با صدابرداری علیرضا جواهری بوده است.»

این هنرمند افزود: «امروزه، اینگونه ضبط‌ها بخاطر مشکلات فراوانی که دارد، به‌ندرت انجام می‌شود و بیشتر به صورت مولتی‌ترک (ضبط جداگانه لاین‌ها) می‌باشد اما، ضبط آنسامبل و گروهی مزایای فراوانی دارد؛ از جمله حس و حال بیشتر و به وجود آمدن نؤانس‌ها و داینامیک‌های لحظه‌ای برای همۀ اعضای گروه در حین اجرا که بیشتر این کیفیت‌ها در موسیقی ایرانی از مؤلفه‌هایی است که این موسیقی به عنوان اهداف مهم دنبال می‌کند. شاید در این نوع ضبط، کیفیتی به نام «آن» که امروزه از آن به وفور صحبت می‌شود، بیشتر هویدا گردد. البته ضبط جداگانه لاین‌ها هم دارای محاسنی است که مراحل ضبط و همچنین میکس و ادیت را در انتها برای اتمام پروژه آسان‌تر می‌کند. چه بسا با توجه به محتوا و حجم کلی کار، هنرمند باید انتخاب درستی برای پروژه خود داشته باشد و فقط راحتی مراحل تولید به‌عنوان یک مؤلفه در نظر گرفته نشود.»

بهرام‌بیک خاطرنشان کرد: «رپرتوار و قطعات این مجموعه (هم کنسرت دی ماه و هم آلبوم) شامل آثاری از استاد سعید هرمزی و استاد حسن کسایی و همچنین تصنیف‌ها و قطعات ضربی ساخته‌شده توسط اینجانب هستند و کل مجموعه در آواز شوشتری و کرد بیات ساخته شده است. اعضای این گروه از جمله خواننده محترم علیرضا گلبانگ، همگی سال‌هاست در راستای موسیقی اصیل ایرانی فعالیت می‌کنند.»

سرپرست «سیم» درباره این گروه موسیقی توضیح داد: «گروه سیم با هدف پرداختن به موسیقی اصیل و فاخر ایرانی که بر مبنای ردیف-دستگاهی و البته الحان غنی موسیقی مقامیِ نقاط مختلف سرزمین‌مان می‌باشد، شکل گرفته است. در این راستا معمولاً آثاری از اساتید گذشته و یا قطعاتی ساخته‌شده توسط خود اعضای گروه در قالب آهنگ، آلبوم و یا کنسرت، اجرا و ارائه می‌گردد. به منظور صدادهی و رنگ‌های متنوع سازی بنا بر ضرورتِ یک آلبوم یا کنسرت، با نوازنده‌های مختلفی در راستای اهداف گروه در این گروه همکاری می‌شود، لذا در طول زمان امکان استفاده از هنرمندان و نوازندگان مختلف وجود دارد.»

بهداد بهرام‌بیک، متولد ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۹، آموزش سه‌تار را نزد آقای حمید سکوتی از سال ١٣٧٣ شروع کرده و سپس خدمت اساتیدی همچون کیوان ساکت، مسعود شعاری و بهداد بابایی فراگیری را ادامه داده است. در سال ۱۳۸۵ با آمدن استاد محمدرضا لطفی به ایران، به کلاس ایشان راه پیدا کرد و حدود شش سال از محضر استاد در خصوص تحلیل ردیف موسیقی ایران و همچنین شیوه‌های نوازندگی بهره برد. او سال‌هاست که به تدریس موسیقی می‌پردازد و در این مدت با بهره‌گیری از آثار اساتید گذشته و همچنین اساتید معاصر در موسیقی دستگاهی و مقامی ایران، قطعات و آهنگ‌هایی ساخته که به تدریج با برگزاری کنسرت و یا ساخت آلبوم در حال ارائه آثار خود به مخاطبین می‌باشد.

کنسرت «پیوسته» از گروه «سیم» به سرپرستی و آهنگسازی بهداد بهرام‌بیک، در تاریخ ۱۲ دی در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می‌رود.

چاپ
>