X

گرمای صدای مختاباد در شب سرد زمستانی

پنجشنبه, 21 دی 1396

عبدالحسین مختاباد خواننده موسیقی سنتی در کنار ارکستر نوبانگ مهر با نغمه سرایی تصنیف های زیبای “تمنای وصال” و “شبانگاهان”، شب سرد زمستانی نخستین روز سی و سومین جشنواره موسیقی فجر را در تالار وحدت تهران گرما بخشید.

سرپرستی ارکستر نوبانگ مهر را محسن حسینی، آهنگساز و نوازنده خوب سنتور برعهده دارد که چهارشنبه، ۲۰ دی ماه ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت روی صحنه رفت تا مخاطبان خود را در پایان اجرا با رضایت بدرقه کند.

تا کی به تمنای وصال تو یگانه
اشکم شود، از هر مژه چون سیل روانه
خواهد به سر آید، شب هجران تو یانه
ای تیر غمت را دل عشاق نشانه
جمعی به تو مشغول و تو غایب ز میانه
مختاباد این اثر ماندگار را خواند و سپس گفت که در کنسرت امشب ترکیبی از آثار خود و گذشتگان را اجرا می کند، او پس از آن برای گرامیداشت یاد استاد نادر گلچین اجرا کرد.

ارکستر نوبانگ مهر، در این کنسرت قطعاتی از آلبوم‌های مختاباد همچون تمنای وصال، سایه‌ دوست و سیاه مشق به همراه قطعاتی از ساخته‌های محسن حسینی به اجرا درآورد.

این قطعات شامل «سرگشته» (فولکلور) با شعری از اسحاق انور، «چشم به راه» از ساخته‌های حسین یوسف زمانی و با شعری از قدمعلی سرامی، فولکلور «پیمانه خالی»، آهنگ بی‌کلام «زلف پریشان»، «مجنون بی لیلا» از ساخته‌های ایرج امیرنظامی با شعری از اسحاق انور، «بیوفا» با آهنگسازی و شعری از جهانبخش پازوکی، «زمزمه عشق» از ساخته‌های محسن حسینی با شعری از قربان ولیئی و «تمنای وصال» از ساخته‌های عبدالحسین مختاباد بودند.

محسن حسینی سرپرست ارکستر نوبانگ مهر درباره همکاری‌ خود با مختاباد و حضور در جشنواره موسیقی فجر گفته بود: شروع همکاری‌های هنری من با آقای مختاباد تقریباً از ده سال پیش و در قالب گروه رودکی بود که کنسرت‌های متعددی در داخل و خارج از کشور اجرا و همچنین دو بار هم در جشنواره فجر شرکت کردیم و این بار دکتر مختاباد با گروه موسیقی نوبانگ مهر در جشنواره موسیقی فجر شرکت کرده است.

حسینی افزوده بود: تمام اجراهای بنده از یک درجه از اهمیت برخوردارند و برای همه آن‌ها وقت و انرژی فراوان می‌گذارم اما جشنواره موسیقی فجر بزرگ‌ترین رویداد سالانه موسیقی در ایران محسوب می‌شود و گروه‌های گوناگونی در ژانرها و بخش‌های مختلف جشنواره و در سالن‌های در نظر گرفته‌شده گرد هم جمع می‌شوند و به اجرای موسیقی می‌پردازند.

وی درباره جشنواره موسیقی فجر ادامه داده بود که استقبال مردم هم هرساله چشمگیر است لذا لازم است نگاه ویژه‌ای به انتخاب قطعات و نحوه ارائه آن‌ها داشته باشند تا موردپسند مخاطبان جشنواره قرار گیرد.

ناصر رحیمی (فلوت)، داوود منادی (ویلن‌سل)، مونیکا لُران، نگین حاتمی، پیمان شامی، نوید شعبانزاده، احسان شامی و فرزاد صیدی (ویلن)، دانیال اسدی راد و مهدی منادی (ویلن آلتو)، فاروق آزادیان (تار و سه‌تار)، مجید مظاهری (کمانچه)،نگار اعزازی (دف و سازهای کوبه‌ای)،مسعود جمشیدی (نی)، میثم رفعتی فرد (تنبک) و صبا مختاباد (همخوان آواز) اعضای این گروه موسیقی را تشکیل می‌دهند.

گروه موسیقی نوبانگ مهر در سال ۱۳۹۳ با محوریت سازهای سنتی تشکیل شد و تاکنون اجراهای متعددی در نقاط گوناگون ایران و شبکه‌های صداوسیما و با خوانندگان مطرح داشته است.

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر از ١٠ تا سی دی ماه با اجرای گروه های مختلف موسیقی در تالار وحدت، سالن رودکی، فرهنگسرای نیاوران، سالن ایرانیان، برج آزادی و برج میلاد تهران برگزار می شود.

تالار وحدت تهران امروز پنج شنبه ٢١ دی، در دومین روز جشنواره موسیقی فجر ساعت ١٨ و ٣٠ دقیقه، میزبان ارکستر ملی تهران به رهبری فریدون …

چاپ
>