X

گرامیداشت یکصدمین سالروز تولد استاد سنجری در نیاوران

یکشنبه, 22 اسفند 1395

آیین گرامیداشت یکصدمین سالروز تولد مرحوم حشمت سنجری موسیقیدان برجسته و رونمایی از فیلم مستند «رقص دایره» با حضور علی مرادخانی (معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، دکتر محمد سریر، فرهاد فخرالدینی، تقی ضرابی، لوریس چکنواریان، مرسده بایگان همسر مرحوم سنجری، افسانه بایگان و سیدعباس سجادی (مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران) در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، در ابتدای این برنامه گروه کر «دیسوناس» به رهبری مهدی جاور سرود ملی ایران را اجرا نمودند و در ادامه سیدعباس سجادی (مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران) جهت خوشامدگویی به حضار پشت تریبون حضور یافت. سجادی در سخنانی ضمن قدردانی از میهمانان و چهره‌های صاحب‌نام حوزه فرهنگ و هنر اظهار داشت: خوشحالیم که به بهانه یکصدمین سالروز تولد استاد سنجری پذیرای شما هستیم. ایشان هنرمندی بود که عاشقانه به دنیا آمد، عاشقانه زندگی کرد و عاشقانه از جهان رفت و میراث ارزشمند او به جز عشق چیزی نبود.

مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران اضافه کرد: این مجموعه در دوره جاری فعالیت خودش برگزاری چنین برنامه‌هایی را یک وظیفه می‌داند و در همین راستا امیدواریم بتوانیم خدمت‌گذار اهالی فرهنگ و هنر باشیم. جا دارد که از آقای مرادخانی تشکر کنم چرا که ایشان با وجود بیماری تأکید داشتند که باید به هر شکل در این برنامه حضور یابند.

 

یاد بزرگان را زنده نگاه داریم

در ادامه علی مرادخانی (معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) با بیان خاطراتی از استاد سنجری گفت: زمانی که به مرکز سرود و آهنگ های انقلابی آمدم، استاد سنجری دیگر در ارکستر سمفونیک نبود اما به شرایط ارکستر به شدت توجه داشت. در آن زمان ارکستر وضعیت بسیار متزلزلی داشت به همین دلیل از استاد خواستم که با حضورش ارکستر را سامان دهد؛ وی نیز بسیار علاقمند بود اما وضعیت جسمانی او گاهی یاری نمی‌کرد با این حال از هیچ راهنمایی دریغ نمی‌ورزید.

وی گفت: بزرگان زیادی در کشور داشته‌ایم که بعضا از آنها یاد نمی‌شود یا کمتر یاد می‌شود؛ این درحالی است که باید به بزرگان خود بیشتر توجه کنیم و یاد آنها را زنده نگه داریم. امیدوارم که خداوند به ما توفیقی دهد تا زمانی که بزرگان ما حضور دارند، این سعادت را داشته باشیم که هر از چندگاهی خدمت آنها برسیم و از محضرشان استفاده کنیم.

مرادخانی همچنین گفت: به جوانان کشور توصیه می کنم که در مقابل بزرگان کشور زانوی ادب به زمین بزنند چراکه این رفتار در فرهنگ دینی ما همیشه نقش بزرگی در تربیت افراد داشته و به ما کمک می‌کند که به هویت خودمان برگردیم.

راه او ادامه خواهد داشت

در بخش دیگری از این برنامه دکتر محمد سریر (مدیرعامل و رییس شورای عالی خانه هنرمندان ایران) با اشاره به شخصیت ارزشمند و فعالیت‌های تأثیرگذار استاد سنجری گفت: آقای سنجری تأثیر قطعی بر زندگی شاگردانشان داشتند و به واقع افق‌های تازه‌ای را نشان می‌دادند. بنده در مسیری که گذراندم و تا اندازه ای در آن موفق بودم تأثیر چشمگیر ایشان را مشاهده می‌کنم و باید بگویم کلاس‌های ایشان سرنوشت من را تغییر داد. به همین جهت استاد سنجری را پدر معنوی خودم می‌دانم و یادشون در خاطر همه شاگردانی که تغییر و تأثیر را در زندگی داشتند زنده خواهد بود.

استاد فرهاد فخرالدینی موسیقیدان برجسته کشور نیز در این برنامه گفت: یاد و خاطره حشمت سنجری همیشه برای ما گرامی است و او برای ما الگو و نمونه خواهد بود.

وی افزود: وقتی انسانی الگو و نمونه می‌شود، شاگردان او هم همان راه را ادامه می‌دهند و این راه ادامه پیدا می‌کند؛ استاد سنجری الگو بود و راه او هنوز ادامه دارد.

فخرالدینی ادامه داد: استاد سنجری زحمت زیادی برای ارکستر سمفونیک ایران کشید، در زمینه مدیریت هنری نیز مدیر بسیار لایق و رهبر ارکستر شایسته‌ای بود.

این استاد موسیقی با بیان اینکه سنجری در تمام طول زندگی خود برای ایران افتخار آفرید، گفت: هر کشوری را با هنر و فرهنگش می‌شناسند و سنجری سهم عمده‌ای در بالا بردن سطح فرهنگی، هنری و ادبی کشور داشت.

در بخش دیگری از این آیین خانم مرسده بایگان همسر استاد سنجری ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این برنامه به بیان خاطراتی از این هنرمند فقید پرداخت و گفت: استاد نسبت به شاگردانش احساس مسئولیت زیادی داشت و زحمت زیادی می‌کشید. در داخل کلاس بسیار جدی بود و خارج از آن مثل پدری مهربان روی آنها تأثیر داشت. او همچنین برای ارکستر زحمت زیادی کشید و فکر می‌کنم به همین دلیل یادش در میان اهالی موسیقی زنده خواهد ماند. آقای مرادخانی آخرین کسی بود که پیش از مرگ به دیدارش آمد و با او گفتگو کرد.

در پایان این برنامه با حضور معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و شمار زیادی از پیشکسوتان و استادان موسیقی، شاگردان استاد سنجری، همسر و خانواده وی از فیلم مستند «رقص دایره» که «فرزاد فره‌وشی» کارگردانی و تولید آن را برعهده داشته است، رونمایی شد.

گزارش تصویری

چاپ
>