X

کنسرت و کلاس پیشرفته ویژه ساز باغلاما برگزار می‌شود

چهارشنبه, 12 تیر 1398

کنسرت علی شاهین و کلاس پیشرفته ساز باغلاما با حضور او و رشاد شالپوش در آمفی‌تئاتر سرای محله زعفرانیه واقع در پارک ریحانه برگزار می‌شود. در این کلاس بخش پایه، تئوری و انگشت‌گذاری‌ها را شالپوش و بخش‌های آکوردگذاری و تکنیک‌های این ساز را شاهین آموزش می‌دهند.

شالپوش که علاوه بر آموزش، برگزارکننده کلاس پیشرفته و کنسرت ویژه‌ ساز باغلاما است، دراین‌باره گفت: جمعه ساعت ۱۹ کنسرتی با محوریت ساز باغلاما با حضور علی شاهین نوازنده صاحب سبک این ساز، مژگان حسینی نوازنده قانون، ژیوان وفاخواه نوازنده کلارینت، محمد شعبانی نوازنده پرکاشن و مرتضی عابدی نوازنده بندیر و داربوکا برگزار می‌شود.

شالپوش ادامه داد: در این کنسرت قطعه‌هایی از موسیقی ترکی، آذری و کردی اجرا می‌شود. دو قطعه از ساخته‌های علی شاهین است و دیگر قطعه‌ها از موسیقی فولکلور انتخاب شده‌اند.

شالپوش درباره برگزاری کلاس پیشرفته باغلاما تأکید کرد: هدف از برگزاری این کلاس پیشرفته این است که اگر سازی را می‌نوازیم با اصول بنیادی آن ساز آشنا باشیم. وقتی ساز را به‌درستی شناختیم آنگاه می‌توانیم از توانایی‌های این ساز استفاده کنیم. باید هر ساز را به‌صورت بنیادی بشناسیم. این‌طور نیست که وقتی نواختن یک ساز را یاد گرفتیم، بتوانیم تکنیک‌های همان ساز را روی سازهای دیگر هم استفاده کنیم.

وی ادامه داد: باغلاما در ایران جا افتاده است و گروه‌های بسیاری از این ساز استفاده می‌کنند. گاهی دیده می‌شود انگشت‌گذاری این ساز به سبک سه‌تار و یا گیتار انجام می‌شود. ما با برگزاری این کلاس پیشرفته می‌خواهیم همه چیز در نواختن این ساز به‌صورت اصولی انجام شود.

شالپوش گفت: باغلاما در نواختن موسیقی کردی و آذری استفاده می‌شود. امروز شاهدیم که این ساز در نواختن سبک‌های پاپ و حتی اسپانیش و جَز هم به کاربرد دارد.

وی ادامه داد: کلاس پیشرفته پیش رو هم برای هنرجویان باسابقه و هم هنرجویان مبتدی است. در پایان کلاس پیشرفته یک ملودی به شرکت‌کنندگان داده می‌شود و تکنیک‌های اجرای این ملودی را به آن‌ها آموزش می‌دهیم. در نهایت این ملودی را در آخرین جلسه کلاس پیشرفته، یعنی روز جمعه و با حضور همه اجرا می‌کنیم و حاصل این اجرا را ضبط و منتشر می‌کنیم.

شالپوش تأکید کرد: چهارشنبه ۱۲ تیر نخستین جلسه کلاس پیشرفته باغلاما از ساعت ۱۶ تا ۲۰ برگزار می‌شود. در این جلسه توضیحاتی درباره ساز باغلاما و هر آنچه مربوط به این ساز است، ارائه می‌شود.

این کلاس پیشرفته و کنسرت در آمفی‌تئاتر سرای محله زعفرانیه واقع در پارک ریحانه برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه بلیت با شماره‌ ۰۹۲۲۹۰۶۵۲۲۳ تماس بگیرند.

چاپ
>