X

کتاب “سلفژ، تئوری موسیقی، تربیت شنوایی، ریتم و دیکته” رونمایی می‌شود

شنبه, 21 مهر 1397

سینا جعفری کیا مدرس هنرستان موسیقی و مترجم درباره کتاب آموزشی”سلفژ، تئوری موسیقی، تربیت شنوایی، ریتم و دیکته” گفت: این کتاب نوشته پرفسور مارتا آ. گتزو یکی از مهم‌ترین منابع آموزشی موسیقی است که در حال حاضر در بسیاری از کنسرواتوارها و دانشگاه‌های معتبر موسیقی دنیا آموزش داشته می‌شود. در این کتاب پایه‌ای‌ترین مباحث به‌صورت دقیق از سطح مقدماتی تا پیشرفته به هنرجو آموزش داده می‌شود و به‌نوعی تمام مصالح لازم برای رسیدن به سطحی حرفه‌ای با تکنیک بالا را در خودش جای داده است.

وی ادامه داد: از آنجایی که کتاب یک روند صفر تا صدی را در خودش دارد مناسب تدریس در سطوح مختلف به شمار می‌آید. این کتاب اولین کتاب سلفژ-تئوری است که به زبان فارسی منتشر خواهد شد و تمام سیستم‌های موسیقی از جمله تنال، کروماتیک، مدال، آتنال، سریال و آلئاتوریک و … را به‌طور کامل توضیح داده است.

این مدرس دانشگاه بیان داشت: درک حرفه‌ای یک اثر موسیقی به مقدار مهارت یک نوازنده در خط‌مشی‌های موسیقی یعنی سلفژ، دیکته، هارمونی، ارکستراسیون و تاریخ موسیقی بستگی دارد اگرچه هر یک از این زمینه‌ها یک تخصص خاص هستند اما تئوری، سلفژ و دیکته مهم‌ترین و پایه‌ای‌ترین مباحث موسیقی از لحاظ آموزش به حساب می‌آیند. امروزه فرایند تعلیم موسیقی بسیار پیچیده‌تر و حتی سخت‌تر از گذشته شده و طبیعی است هنرجویان امروزی در مواجه با سبک‌های متنوع و روش‌های موسیقی معاصر نظیر آتنالیته، سریالیسم و دیگر روش‌های آهنگسازی از معلم بپرسند چگونه می‌توان این موسیقی را درک کرد؟ بنابراین هدف این کتاب ایجاد یک شالوده کامل برای درک، شنیدن و اجرای موسیقی است که از تنال شروع می‌شود و قدم‌به‌قدم به سمت کروماتیک، مدال و آتنال و از ساده به پیچیده پیش می‌رود. توانایی‌های چندگانه دانش آموزان ابتدا از طریق یادگیری موضوعات تئوریک و بعد تربیت شنوایی و تمرینات شکل می‌گیرد و در سلفژ بسط و گسترش می‌یابد و در نهایت این مهارت‌ها با دیکته تقویت می‌شوند.

جعفری کیا با اشاره به اینکه روش آموزشی این کتاب به‌طور گسترده در کلاس‌های درسی کشورهای مختلف آزمایش شده، افزود: بر اساس این آزمایش‌ها

نوآموزان از ابتدا گرایش‌ها موسیقایی‌شان را از طریق یک فرایند خوب سازمان‌دهی شده، توسعه می‌دهند که در نتیجه آن به مفاهیم و تکنیک‌های سنتی تسلط پیدا می‌کنند و از دگرگونی همین تکنیک‌ها در موسیقی معاصر، درک درستی به دست می‌آورند در واقع این کتاب تحلیل جامعی از هر دو تئوری موسیقی سنتی و معاصر ارائه می‌دهد که دارای پیشینه‌ای گستره و متنوع هستند.

مترجم کتاب آموزشی”سلفژ، تئوری موسیقی، تربیت شنوایی، ریتم و دیکته”با بیان اینکه چاپ اول کتاب به سال ۱۹۸۵ در آمریکا برمی‌گردد، اظهار داشت: این کتاب دارای سفرهای موفقیت‌آمیزی به نقاط جهان بوده و در کلاس دانشگاه‌ها و کنسرواتورهای مختلف مورد استفاده و آزمایش قرار گرفته و با توجه به نیازهای روز جامعه موسیقی نیز در چاپ‌های مختلف مورد بازبینی قرار گرفته به طوری که نسخه فارسی آن نیز ترجمه آخرین ویرایش یعنی ویرایش سوم است که با تجدید نظر کلی به چاپ رسیده است. به نظر من یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آخرین ویرایش کتاب اضافه شدن دو لوح فشرده است که در آن تمام دیکته‌های کتاب همراه با توضیح و اجرا توسط سازهای مختلف گنجانده شده است.

جعفری کیا درباره دیگر ویژگی‌های این کتاب نیز گفت: به عقیده من مهم‌ترین ویژگی که این کتاب را از دیگر کتب سلفژ و تئوری جدا می‌کند آموزش مباحث تئوریکال کاملاً عملی و پراتیک است یعنی دانش هنرجو به کاغذ و قلم محدود نمی‌شود و به شکلی عملی هم قادر به ارائه خواهد بود.

وی ادامه داد: تا قبل از به چاپ رسیدن این کتاب یک خلأ در نظام آموزشی موسیقی کشورمان مشهود و قابل لمس بوده و بنده با سابقه آموزش همین دروس که در هنرستان‌ها و دانشگاه‌های موسیقی داشتم به این نتیجه رسیدم که این متد می‌تواند بسیاری از ضعف‌ها و کمبودهای آموزشی در زمینه سلفژ، تربیت شنوایی و دیکته را رفع کند.

این مدرس و مترجم در خاتمه در خصوص مراسم رونمایی از این کتاب خاطرنشان کرد: این کتاب که از طریق انتشارات بیتا منتشر خواهد شد پنج‌شنبه ۲۶ مهرماه ساعت ۱۷ با سخنرانی استادانی چون اسماعیل تهرانی، کامبیز روشن‌روان، وارطان ساهاکیان و کارن کیهانی در آموزشگاه موسیقی پارس واقع در ساختمان شماره ۲ مجتمع تجاری پالادیوم طبقه ششم برگزار خواهد شد. همچنین در این مراسم کتاب با تخفیف ویژه در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

چاپ
>