X
در مراسم رونمایی اولین کتاب لوریس چکناوریان مطرح شد:

چکناوریان: خنده مهم‌ترین چیز زندگی است

دوشنبه, 16 اسفند 1395

مراسم رونمایی اولین کتاب لوریس چکناوریان صبح امروز دوشنبه ۱۶ اسفندماه در سالن امیرخانی خانه‌ی هنرمندان ایران با حضور یارتا یاران شاعر، عکاس، نقاش، بازیگر تئاتر، کاظم رهبر، دبیر نشست، بابک پاییزان صداپیشه، و مدیر انتشارات صدای معاصر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، لوریس چکناوریان، آهنگساز و رهبر ارکستر به همراه دیگر عوامل تولید کتاب در مراسم رونمایی کتاب خود با نام خَرِستان حاضر شد و توضیحاتی را به اهالی رسانه در مورد ایده‌ی تالیف این کتاب داد.

لوریس چکناوریان در ابتدای این نشست خبری گفت: از بچگی ساز می‌نواختم و موسیقی کار می‌کردم. ۵۰ سال در عرصه‌ی موسیقی رهبری و آهنگسازی کردم. در دوران جوانی علاقه به جمع‌آوری تابلوهای نقاشی داشتم و به موزه‌های مختلف می‌رفتم و خودم هم نقاشی می‌کردم. از فرم و رنگ‌آمیزی‌ آن آثار ایده‌ می‌گرفتم و در ارکستراسیون استفاده می‌کردم.

وی افزود: خداوند عمر من را طولانی کرد  و گفتم چکار کنم؟ یه دوره‌ای آهنگسازها عمرشان خیلی کوتاه بود و تنها یک کار انجام می‌دادند. خودم اصولاً خیلی دوست دارم جوک بگویم. بیشتر در خلوت خودم هنگام نقاشی‌کردن و کارهای دیگر، وقتی دوستان زنگ می‌زنند، پنج دقیقه‌ی‌ اول جوک تعریف می‌کنم، چون خنده اعصابم را راحت می‌کند. چون خنده مهم‌ترین چیز زندگی است، گریه هم مهم است اما  خنده در زندگی من خیلی مهم بوده و هر موقع پیش بیاید می‌خندم و جوک می‌گویم.

او ادامه داد: داشتم در مورد داستان خرها با جناب یارتا یاران، نقاش و نویسنده و عکاس و دوستم، صحبت می‌کردم‌ــ من خیلی داستان نوشتم، بیش از صد داستان نوشتم، داستان‌های عاشقانه هم جزوشان است. یک از این داستا‌ن‌ها در مورد خرها بود و ایشان گفتند چه داستان جالبی! چرا ادامه نمی‌دی؟ و من جدی‌تر از قبل به کار ادامه دادم و جوک‌هایی را که در زندگی‌ام شنیده بودند را پیاده کردم.

چکناوریان اضافه کرد: به این فکر رسیدم که در این کتاب یک کشور درست کنم و خودم هم نخست‌وزیر آن بشوم. خرستان را درست کردم و خدا می‌داند این کشور کجای دنیاست. لازم است بگویم این کتاب بدون کمک آقای یارتا یاران هرگز انجام‌پذیر نبود. دوستان دیگر هم یک به یک در انتشار این کمک همت شایانی کردند.

چکناوریان در مورد کتاب توضیح داد: این کتاب سلسله‌ی جوک‌هاست و  برای خنده است. هیچ چیز دیگری در آن نیست و دنبال مفاهیم سیاسی در آن نباشید.

در ادامه‌ی نشست یارتا یاران که طراحی و اجرا و عکس روی جلد و آرایش صفحات کتاب خرستان را برعهده داشته گفتگوی خود با چکناوریان درباره‌ی کتاب را خواند. در بخشی از این گفتگو از زبان چکناوریان می‌خوانیم: فکر می‌کنم ما آدم‌ها از دید خرها موجودات مسخره‌ای هستیم: سیخ، روی دو تا پا! خرها با دیدن ما احتمالن چشمکی به هم می‌زنند و می‌گویند: «بیچاره این یارو رُنیگا! فقط دو تا پا داره! با این سیخکی راه‌رفتنِ مسخره‌ش، چه بادی‌َم به غبغب انداخته! چه بدبختیه فلکزده!».

پس از صحبت‌های یارتا یاران، بابک پاییزان (صداپیشه) در مورد ایده‌ی تهیه‌ی نسخه‌ی صوتی کتاب گفت: ایده‌ی نسخه‌ی صوتی کتاب «خرستان» در همین خانه‌ی هنرمندان ایران شکل گرفت. بعد از مراسم تفاهم استاد با بانک سامان برای ارکستر کوروش کبیر گفتگویی با ایشان داشتم و همان‌جا گفتند داستان هم می‌نویسند. وقتی با من در مورد آن کتاب صحبت کردند گفتم شاید بشود کتاب را به صورت صوتی هم منتشر کرد. با کمک دوستان پیشکسوت دوبلاژ حدود دو هفته پیش کار را شروع کردیم که حدود ۹۰ درصد آن پیش رفته و کار ضبط تا پایان سال تمام می‌شود.

 کتاب «خرستان» نوشته‌ی لوریس چکناوریان از نشر صدای معاصر روز شنبه ۲۱ اسفند ماه به صورت رسمی در شهرکتاب مرکزی ساعت ۱۷ رونمایی و امضا خواهد شد.

چاپ
>