X

«چهارگون» منتشر شد/ رونمایی در فرهنگستان هنر

یکشنبه, 1 دی 1398

آلبوم «چهارگون» به آهنگسازی و نوازندگی تار امیرشریفی و نوازندگی تمبک احمد مستنبط و سهیل اله‌دادیان و نوازندگی دایرۀ شایان میرزایی توسط نشر سازآواز منتشر و روانۀ بازار شد.

به گزارش نای، این آلبوم شامل چهار کنسرتِ تکنوازیِ تصویری، اجراشده با سازِ تار است که امیرشریفی آنها را در چهار نوبت از سلسله برنامه‌های «شبِ ساز ایرانی» از بهار سال ۱۳۹۳ تا پاییز سال ۱۳۹۵ اجرا کرده است. این برنامه‌ها در عینِ اتحادِ نسبی در مبانیِ اجرا و برخورداری از تمهیدات موسیقایی مشترک، هرکدام دارای خصیصه‌هایی است که آنها را تا حدی مستقل از یکدیگر جلوه می‌دهد. از این رو، هر یک از این چهار اجرا به نوعی تداعی‌کنندۀ فضاهای موسیقایی متفاوت و گاه نمودی از گرایشاتِ متنوعِ اجرای موسیقی کلاسیکِ ایرانی هستند؛ اینگونه است که این آلبوم «چهارگون» نامیده شده است.

اولین اجرا، مرکب‌نوازی طراحی‌شده‌ای است با محوریتِ امکاناتِ مدالِ دستگاه نوا و گریزی به بیداد و بختیاری در همایون دارد.

دومین اجرا بر اساسِ امکاناتِ مدالِ آواز شوشتری و با گذرهایی به منصوری و چهارگاه طراحی شده است.

اجرای سوم با الهام از فرم نَشید، مندرج در رسالاتِ قدیمِ موسیقی ایران ساخته شده است. این قالب که از توالی جملاتِ متر آزاد و عباراتِ متر ثابت ایجاد می‌شود، شامل چهار بخشِ عمده در ماهور، بیات ترک، اصفهان و چهارگاه است.

اجرای چهارم از این مجموعه سراسر برگرفته از ردیف دورۀ عالی، ساختۀ استاد علی‌اکبر شهنازی و به یاد و با احترام ایشان، در آواز ابوعطا و دستگاه همایون اجرا شده است.

مجلس رونمایی از آلبوم «چهارگون» با سخنرانی استاد داریوش پیرنیاکان و دکتر بابک خضرایی، به همراه اجرای بخش‌هایی از این آلبوم توسط صاحب اثر، شنبه ۱۴ دی ماه، ساعت ۱۷ در سالن ایرانِ ساختمان مرکزی فرهنگستان هنر، واقع در خیابان ولیعصر بالاتر از چهارراه  ولیعصر، نرسیده به تقاطع طالقانی پلاک ۱۵۵۲ برگزار می‌شود. شرکت در این برنامه برای عموم آزاد است.

 

چاپ
>