X
با حضور مدیرعامل خانه موسیقی

چهارمین شب جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی برگزار شد

سه شنبه, 23 آذر 1395

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، شب گذشته و در چهارمین شب از برگزاری این رویداد گروه‌های موسیقی دیگری روی صحنه رفته و به اجرای موسیقی در قالب‌های بداهه‌نوازی، ساز و آواز و گروه‌نوازی پرداختند.

نخستین اجرای سئانس اول که به بداهه‌نوازی اختصاص یافته بود، سعید نایب محمدی نوازنده ساز عود روی صحنه آمده و قطعاتی را در دستگاه شور نواخت. نایب محمدی از جمله نوازنده های شناخته شده این ساز است که طی سال های گذشته فعالیت های ارزنده ای در عرصه عود نوازی و آهنگسازی برای آن داشته است.

در ادامه در بخش ساز و آواز، مهدی شهسوار خواننده و راستین شفیعی نوازنده تار به اجرای موسیقی پرداختند. این اجرا هم در قالب بداهه اجرا شد و بخشی از جذابیت های آواز ایرانی را در بیات اصفهان به گوش حاضران رساند.

گروه موسیقی کلون زمان به سرپرستی حمید قنبری آخرین اجرای سئانس اول بود. کلون زمان در این اجرا قطعاتی از آلبوم «در دام ریتم» که سال گذشته منتشر شده را اجرا کرد و توانست رضایت خاطر مخاطبانش را جلب کند.

محوریت این اجرا بر سازهای کوبه ای بود و می توان گفت ریتم قطعات هم صرفا ایرانی بودند. آن‌چه تاکنون در اجرای فرم‌های گوناگون موسیقی ایرانی متداول بوده، نقش‌آفرینی سازهای ملودیک و همراهی سازهای کوبه‌ای را شامل می‌شده، ولی در اجرای ما نقش اصلی برعهده‌ سازهای کوبه‌ای بود و سازهای ملودیک وظیفه‌ای متفاوت با آن‌چه تاکنون رایج بوده را داشتند.

حمید قنبری و ستار خطابی نوازنده تنبک، محمد حسام عظیمی و میلاد قریشی نوازنده سازهای کوبه ای و نوید توسلی نوازنده سنتور در این اجراها روی صحنه رفتند و قطعات دست ساز، بسته بال، چهل ضربی، هفتان، دومینو و مجنون را اجرا کردند.

در چهارمین شب برگزاری جشنواره پشنگ کامکار، سودابه سالم، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی و رئیس سی و دومین جشنواره موسیقی فجر، جلال مشفق مشاور معاون هنری وزیر ارشاد و حمیدرضا عاطفی مدیر اجرایی خانه موسیقی حضور داشتند.

در سئانس دوم اجراهای این شب هم مهیار طریحی نوازنده سنتور و سعید قاضی عسگر نوازنده تنبک روی صحنه رفته و به بداهه نوازی پرداختند. این دو نوازنده ۵ قطعه را اجرا کردند که با اقبال خوبی مواجه شد.

در ادامه اشکان کمانگری خواننده، طینوش بهرامی نوازنده سه تار و غلامرضا صدرالدینی نوازنده تنبک روی صحنه رفته و به اجرای موسیقی پرداختند. این گروه هم ۵ قطعه را اجرا کرد که قطعات با کلام آن بر اساس شعرهایی از سه قله بزرگ شعر و ادب فارسی سعدی، مولانا و حافظ انتخاب شده بود.

در بخش پایانی این شب گروه موسیقی ژاو به سرپرستی سیاوش کامکار روی صحنه رفت. در این اجرا قطعاتی از ساخته های کامکار و دو قطعه هم از ساخته های امین جهانگیری را اجرا شد. اکثر قطعات این رپرتوار قبلا در آلبوم گروه «ژاو» منتشر شده بودند.

 احسان امامی نوازنده عود، نی ریز کامکار نوازنده تار، امین جهانگیری نوازنده سنتور، مرتضی مومنیان نوازنده تنبک و سازهای کوبه ای، امیرناصر رنجبر نوازنده کمانچه و خواننده و سیاوش کامکار نوازنده سنتور در این اجرا روی صحنه رفتند.

لازم به توضیح است، آخرین شب اجراهای جشنوارامشب (۲۳ آذرماه) در تالار رودکی برگزار می شود و فردا شب (۲۴ آذرماه) مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی برگزار می‌شود.

گزارش تصویری چهارمین شب جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی

عکاس: ماریا منافی زاده

چاپ
>