X

پیکر پیشکسوت سرنانواز مازندران در ساری تشییع شد

سه شنبه, 22 خرداد 1397

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، حمید رضا عشریه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در این باره اظهار کرد: مرحوم آقاجان فیوج زاده متولد ۶ تیرماه ۱۳۱۲ روستای تنگه لته ساری و از خانواده‌ای مهاجر است و سالها در کوی غفاری ساری زندگی می کرد.

وی افزود: مرحوم فیوج زاده در نوجوانی با لله‌وا آشنا می‌شود ولی سرنا را بعدها بعنوان ساز اصلی انتخاب می کند و نزد استادانی مثل کربلایی علی جان و محمد قلی شاگردی می کند و تمام تکنیک‌ها و مقام‌های ویژه سرنا را می‌آموزد و بر اساس تکرار و تمرین و تحقیق راوی متفاوتی از مقام‌های ویژه سرنا می شود.

عشریه تصریح کرد: مرحوم فیوج زاده در نوازندگی ضرب و دسرکوتن نیز چیره دست بود.برادر بزرگش مصطفی علیزاده فیوج زاده که همچنان در قید حیات است نوازنده ی چیره دست ساز کمانچه و دسرکوتن است که از وی اثری به همت فرهنگخانه تحت عنوان کمانچه‌ی مازندران منتشر شد.

وی افزود: مصطفی علیزاده علیرغم اینکه هم اکنون روشن دل است و ۹۵ سال سن دارد ولی ساز را خوش می نوازد. علی و محسن علیزاده در مکتب وی آموزش دیده و سالها به همراه عمو به اجرای برنامه‌های سرنا و دسرکوتن پرداختند و هم اکنون از راویان برجسته تکنیک‌های دسرکوتن هستند.زنده یاد فیوج زاده در جشنواره های معتبر فجر و کشوری و استانی نیز به اجرای برنامه پرداخت و شایسته لوح سپاس و تقدیر و مقام شد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساری گفت: تکنیک‌های ویژه نوازندگی استاد فیوج زاده به همت زنده یاد استاد احمد محسن پور در کاستی تحت عنوان سرنای مازندران ضبط و منتشر شد از مرحوم آقاجان فیوج زاده بارها تجلیل شد و بار آخر در اولین جشنواره موسیقی لیلم با آنکه به شدت بیمار بود در سالن هلال احمر ساری مورد تجلیل قرار گرفت.

وی افزود: هنرمندان نماینده احساسات مردم هستند. شادی و غم و شکست و پیروزی و …مردم با محصولات هنری گره خورده است.از این رو همیشه هنرمندان مورد توجه هستند.از طرفی در هر عصری با چند هنرمند برجسته روبرو هستیم که تمام زندگی و رفتارشان با هنرشان گره خورده است .در حوزه موسیقی مازندران و ساز سرنا استاد مرحوم آقاجان فیوج زاده از این دست است حتی اگر بسیاری نامش را نشنیده باشند و او را نزدیک ندیده باشند.

مراسم وداع با این هنرمند مازنی امروز سه شنبه با حضور هنرمندان استان در ارشاد ساری برگزار شد.

 

منبع:خبرگزاری ایکنا

چاپ
>