X

پیکر استاد شجریان در جوار آرامگاه فردوسی آرام گرفت

شنبه, 19 مهر 1399

مراسم تدفین محمدرضا شجریان، خسرو آواز ایران، صبح امروز شنبه ۱۹ مهر با حضور اهالی هنر و علاقمندان او در توس برگزار شد.

به گزارش نای، این مراسم در حالی آغاز شد که از ساعات اولیه صبح مسیر منتهی به توس ترافیک سنگینی را شاهد بود. علاقمندان از شب گذشته در اطراف این محل اقامت داشتند و منتظر آغاز مراسم بودند. این در حالی است که صدها صندلی از سوی برگزارکنندگان مراسم در مقابل آرامگاه فردوسی برای نشستن دوستداران مرحوم شجریان تهیه شده بود.

از آنجا که محل حفرشدۀ قبلی برای دفن پیکر زنده‌یاد شجریان که در کنار مزار مهدی اخوان ثالث، شاعر معاصر، قرار داشت نامناسب تشخیص داده شد، محل جدیدی با فاصله حدوداً ۲۰ متر از محل قبلی و نزدیک‌تر به آرامگاه فردوسی حفر شد تا پیکر استاد شجریان در آنجا به خاک سپرده شود.

مراسم تدفین با سخنرانی عباس سجادی آغاز شد. همایون شجریان و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی جمعه‌شب اعلام کردند مراسم خاکسپاری استاد شجریان صبح امروز شنبه در آرامگاه فردوسی برگزار می‌شود.

در مراسم تدفین در کنار علاقه‌مندان مرحوم شجریان، اعضای خانواده او شامل همایون، مژگان و رایان شجریان، سیدمجتبی حسینی (معاون امور هنری وزیر ارشاد)، محمد اله‌یاری (مدیرکل دفتر موسیقی)، علی ثابت‌نیا (مدیرعامل انجمن موسیقی ایران)، حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی)، تعدادی از مسئولان استانی، همچنین چهره‌های هنری چون کیوان ساکت، سالار عقیلی، فاضل جمشیدی، علی‌اکبر شکارچی، حسین علیشاپور، مازیار شاهی، نیما جوان، پوریا اخواص، وحید تاج، سحر دولتشاهی و… حضور دارند.

ابتدا حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی) به عنوان اولین سخنران گفت: فکر نمی‌کردیم به این زودی بزرگ‌مرد تاریخ هنر موسیقی را از دست بدهیم. درباره شجریان چه می‌توان گفت، چرا که همه مردم او را به خوبی می‌شناسند.

وی با اشاره به اینکه استاد شجریان به تمام فارسی‌زبانان جهان تعلق داشت، ادامه داد: ایشان فراتر از آواز و هنر ایران بود. کمتر هنرمندی را در تاریخ می‌توان در کنار ایشان قرار داد که این‌گونه یک ملت را با خود همراه کند. همه وظیفه داریم فقدان استاد را به همدیگر تسلیت بگوییم.

سپس در ادامه مراسم، همایون شجریان فرزند خسرو آواز ایران عنوان کرد: امروز هزاردستان موسیقی ایران را به خاک سپردیم. می‌خواهم به مصرع شعر “به نام خداوند جان و خرد” اشاره کنم. همان‌طور که خرد، خرد خدایی و جان هم خدایی است.

این خواننده مطرح موسیقی با اشاره به حضور پرشور مردم در مراسم خاکسپاری استاد شجریان اظهار داشت: از همه شما تشکر می‌کنم. اگر این امکان وجود داشت، امروز میلیون‌ها نفر از شما عزیزان می‌توانستند در این مراسم شرکت کنند، من به دستان شما بوسه می‌زنم.

داریوش پیرنیاکان آهنگساز و نوازنده شناخته‌شده موسیقی نیز یکی دیگر از سخنران‌های این مراسم بود که پیشنهاد ثبت روز اول مهرماه به نام “روز ملی موسیقی” در تقویم رسمی را مطرح کرد.

 

مراسم تطهیر و اقامۀ نماز بر پیکر استاد شجریان بامداد جمعه ۱۸ مهر با حضور تعدادی از دوستداران خسرو آواز ایران در بهشت زهرا تهران (س) انجام شد. ابتدا قرار بود پیکر مرحوم شجریان جمعه بعد از برگزاری مراسم غسل و نماز میت بلافاصله به مشهد منتقل و همان روز در توس به خاک سپرده شود، اما درنهایت اعلام شد مراسم روز جمعه برگزار نمی‌شود.

زنده‌یاد شجریان پنجشنبه ۱۷ مهر پس از چند سال مبارزه با بیماری، در سن ۸۰ سالگی در بیمارستان جم تهران دار فانی را وداع گفت. مرحوم شجریان سال‌ها با بیماری ریه دست و پنجه نرم می‌کرد و در روزهای اخیر به دلیل مشکلات ریوی، تنفس ناپایدار، افت فشار خون و افت سطح هوشیاری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بود.

چاپ
>