X
در چهارمین روز جشنواره ملی موسیقی جوان

پیشنهاد مینا افتاده برای تشکیل گروه موسیقی برگزیدگان جشنواره جوان

پنجشنبه, 11 شهریور 1395

به گزارش روابط عمومی دهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، چهارمین روز جشنواره دهم، چهارشنبه ۱۰ شهریور، به دو ساز سنتور و قانون اختصاص داشت. در بخش سنتور اساتید مینا افتاده، رضا شفیعیان، و مجید کیانی داوری را برعهده داشتند و شرکت‌کنندگان در سه رده‌ی سنی در مقابل هیئت داوران به اجرا پرداختند.

در ادامه اجراهای دیروز، مینا افتاده، نوازنده و مدرس سنتور، در مورد تفاوت اجرا در رده‌های سنی مختلف گفت: گروه الف خیلی خوب بود، بچه‌هایی هستند که باعلاقه کار می‌کنند، و قابل مقایسه با گروه ب و ج نیستند و به همین ترتیب که بالا می‌آییم ضعیف‌تر می‌شوند. حتا اولین روز جشنواره که به حفظ ردیف اختصاص داشت باز هم جوان‌ترین‌ها یعنی رده‌ی سنی الف از همه بهتر ردیف را حفظ بودند.

وی افزود: اگر حمایت خوبی از این رده‌ی سنی بشود، مثلاً کارگاه‌های آموزشی برای‌شان برگزار شود، آینده‌‌ی خیلی خوبی خواهند داشت، به طوری که با آقای اسعدی که صحبت می‌کردم شاید بد نبود به بیشتر از سه نفر جایزه می‌دادیم.

IMG_7434

این مؤلف موسیقی در مورد علت افت نوازنده‌های رده‌های سنی بالاتر گفت: شاید این بچه‌هایی که الان بیست و سه چهارساله شده‌اند موقعی که شروع به فراگیری کرده‌اند شرایط مناسب برای آموزش نداشته‌اند، اما به هر صورت چنین جشنواره‌هایی خیلی در ایجاد انگیزه در بین جوانان نقش دارد. امروزه در تمام شهرستان‌ها خانواده‌ها فرزندانشان را برای فراگیری موسیقی هدایت می‌کنند که بی‌تأثیر نیست.

وی در مورد لزوم حمایت از جوانان جشنواره بیان داشت: وزارت ارشاد به نظرم تنها سازمانی است که موسیقی را حمایت می‌کند و باید از این جوان‌ها نیز حمایت کند. انجمن موسیقی ایران هم چندین طرح حمایتی از جوانان جشنواره دارد که قرار است آنها را عملی کند و هنرستان‌ها هم می‌توانند نقش پررنگی در این زمینه داشته باشند.

این نوازنده سنتور در ادامه گفت: به نظرم می‌شود گروه‌های کوچکی از همین شرکت‌کننده‌های برتر تشکیل داد تا در کنار یکدیگر ساز بنوازند و گروه‌نوازی را تجربه کنند؛ البته به دلیل تفاوت در محل سکونت‌شان سختی‌هایی هم وجود دارد اما با تدابیری می‌توان آنها را کنار یکدیگر جمع کرد و در قالب گروه‌های کوچک با آنها کار کرد تا به مرور تجربه کسب کنند.

مینا افتاده در پایان در مورد اهمیت حمایت از جوانان جشنواره تأکید کرد: همین که این بچه‌ها در این سن به این موسیقی وابسته شده‌اند و با جدیت کار می‌کنند، یعنی از طریق پدر و مادر راهنمایی شده، انگیزه پیدا کرده و راه‌شان را پیدا کرده‌اند. چون امروزه بچه‌ها در این سن جذب موسیقی‌های کم‌مایه و سطحی می‌شوند، اما این بچه‌ها در این سنِ کم قطعات سختی را اجرا می‌کنند که من شخصاً شاهد بودم بچه‌های دوره‌ی لیسانس آنها را اجرا می‌کنند.

IMG_7681

بخش دوم اجراهای روز گذشته به رقابت ساز قانون اختصاص داشت به طوری که نوازندگان این ساز در حضور هیئت داوران این بخش متشکل از اساتیدی چون ملیحه سعیدی، مجید کیانی ، مینا افتاده و پریچهر خواجه به اجرا پرداختند.

با اتمام بخش داوری این ساز پریچهر خواجه در سخنانی گفت: وضعیت آموزش ساز قانون مثل آواز یا برخی از سازهای ایرانی نیست. اساتیدی مثل سیمین آقارضی، ملیحه سعیدی، و مهدی مفتاح کارهایی انجام داده‌اند، بنده هم همین‌طور، و کتاب‌ها و نت‌های این ساز همه در دسترس عموم قرار دارد. در مجموع متد آموزشی این ساز در وضعیت خوبی به سر می‌برد.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: امیدوارم نوازندگان جوان با پشتکار کار کنند مخصوصاً آنهایی که انتخاب نشده‌اند، دلسرد نشوند و بدانند که هنر و موسیقی باید با عشق و تلاش توأم باشد که وجود این دو عنصر همراه با آموزش به انرژی خوبی تبدیل می‌شود.

گفتنی است دهمین جشنواره موسیقی جوان امروز ۱۱ شهریورماه میزبان نوازندگان کمانچه خواهد بود و ادامه اجراهای این جشنواره بعد از یک روز تعطیلی (روز جمعه ۱۲ شهریور) از شنبه ۱۳ شهریورماه آغاز می‌شود.

IMG_7483

چاپ
>