X

وزیر ارشاد: جشنواره موسیقی فجر باید نقطه اوج و قله سرود باشد/جشنواره محلی برای بروز رویش های جدید سرود است

دوشنبه, 1 اسفند 1401

به گزارش نای به نقل از ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه یکشنبه سیام بهمن ماه با حضور در فرهنگسرای ارسباران ضمن تماشای اجرای تعدادی از گروه های نوجوان بخش سرود جشنواره موسیقی فجراز استاد حمید شاهنگیان آهنگساز باسابقه سرودهای انقلابی تجلیل به عمل آورد.

وزیر فرهنگ در حاشیه این بازدید گفت: امسال برای نخستین بار است که اجراهای بخش سرود به طور رسمی و در شرایط مسابقه ایدر جشنواره موسیقی فجر روی صحنه می‌رود.

اسماعیلی با اشاره به اینکه تجلیل از اساتید برجسته حوزه سرود از اقدامات شایسته ای است که امسال در کنار اجراهای بخش سرودجشنواره موسیقی فجر انجام می‌شود، به جایگاه بی بدلیل استاد شاهنگیان که مورد تجلیل قرار گرفت، اشاره کرد و گفت: بسیاری ازکسانی که حال و هوای دوران انقلاب اسلامی را درک نکرده اند، شنیدن آثار دلنشین استاد شاهنگیان شور آن دوران برایشان تداعیمی‌شود که این مسئله از ویژگی های ممتاز آثار انقلابی استاد به شمار می‌رود و نمونه ای از همراهی جریان هنری کشور با نهضتبزرگ مردم ایران است.

وزیر فرهنگ با بیان اینکه وزارت فرهنگ در دوره جدید به دنبال توسعه حوزه سرود در زمینه های مختلف است، خاطرنشان کرد: سرود ازمحصولات هنری انقلاب اسلامی می محسوب می‌شود زیرا حوزه سرود در دوران پیروزی انقلاب اسلامی به شکوفایی رسید و از دهه ۹۰نیز شاهد رویش جدیدی در سرود هستیم که این مسیر با شدت در دوره جدید در حال حرکت است.

اسماعیلی در پایان به فعالیت ۴ هزار گروه سرود کانون فرهنگی مساجد پرداخت و گفت: حوزه سرود دارای استعدادهای برجسته ایاست که پرورش و حمایت از این استعدادها از اهمیت بالایی برخوردار است و خوشبختانه امسال جشنواره موسیقی فجر به محلی برایبروز استعدادهای سرود بدل شده است.

محمود سالاری (معاون اموری هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) و محمد اله یاری (مدیرکل دفتر موسیقی) نیز در این برنامه حضورداشتند.

سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر از ۲۸ بهمن‌ماه تا سوم اسفندماه ۱۴۰۱ به دبیری بهزاد عبدی در بخش‌های رقابتی (جایزه باربد) و غیر رقابتی در حال برگزاری است. جایزه ترانه،‌ جایزه موسیقی و رسانه، بخش سرود و نشست‌های پژوهشی برنامه‌های دیگر این دورهاز جشنواره خواهد بود.

چاپ
>