X
معرفی گروه‌های بین‌الملل جشنواره

هشت گروه خارجی در جشنواره فجر اجرا می‌کنند

یکشنبه, 13 بهمن 1398

هشت گروه در بخش بین‌الملل سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر اجرا می‌کنند.

به گزارش نای، هشت گروه موسیقی از کشورهای تونس، اتریش (دو گروه)، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، آذربایجان و ترکمنستان در این دوره جشنواره موسیقی فجر حضور دارند و در اجرای ارکستر سمفونیک صدا و سیما در نخستین روز جشنواره در تالار وحدت نوازنده روسی ارکستر را همراهی می‌کند.

ظافر یوسف، نوازنده عود، خواننده و آهنگساز تونسی، دوئت آکاردئون و ساکسفون پیرانی/ پاریزین فرانسه)، فلوریان نواک (رسیتال پیانو بلژیک)، لوکا آکینو (تریو جز ایتالیا)، جز بنفش اتریش، دوئت زهی آونر اتریش، ضابط نبی‌زاده از آذربایجان و پلوان حمیداف از ترکمنستان در بخش بین‌الملل سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر اجرا می‌کنند. گراف مورژا، نوازنده ویُلن از روسیه سُلیست ارکستر سمفونیک صدا و سیما در سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر است.

تریو جز ایتالیا (لوکا آکینو) شنبه ۲۶ بهمن، ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت، رسیتال پیانو (فلوریان نواک) و دوئت آکاردئون ساکسفون پیرانی/ پاریزین فرانسه در روز سه شنبه ۲۹ بهمن، ساعت ۱۸:۳۰ و ۲۱:۳۰ در تالار وحدت، پلوان حمیداف از ترکمنستان روز شنبه ۲۶ بهمن، ساعت ۱۸:۳۰ در تالار رودکی، دوئت زهی آونر اتریش روز شنبه ۲۶ بهمن، ساعت ۲۱:۳۰ در فرهنگسرای نیاوران، ضابط نبی‌زاده از آذربایجان و جز بنفش اتریش یکشنبه ۲۷ بهمن ماه، ساعت‌های ۱۸:۳۰ و ۲۱:۳۰ در فرهنگسرای نیاوران و ظافر یوسف از تونس چهارشنبه ۳۰ بهمن، ساعت ۲۱:۳۰ در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران اجرا می‌کنند.

 

 

ظافر یوسف

ظافر یوسف استاد نوازنده ساز عود، خواننده و آهنگساز تونسی، متولد ۱۹ نوامبر ۱۹۶۷ است. وی در سن ۶ سالگی پژواک و طنین صدای خود را کشف کرد و چند سال بعد به عنوان خواننده به گروه موسیقی محلی آواز پیوست و سپس شروع به نواختن عود در مرکز جوانان شهر زادگاهش طبلبه کرد و برای ارکستر انتخاب شد. در تونس، او به هنرستان موسیقی پیوست. پس از مدتی برای تحصیل در رشته موسیقی شناسی به اتریش نقل مکان کرد اما دریافت که دیگر علاقه ای به آموزش آکادمیک ندارد. وی سرانجام با “گرهارد ریتر” نوازنده اتریشی پرکاشن آشنا شد و اولین گروه موسیقی خود را با نام “Zeryab” تأسیس کرد. در سال ۱۹۹۶ ، تجربیات متعدد وی در وین به انتشار نخستین آلبومش با نام “مسافر” انجامید. موسیقی وی با انتشار آلبوم “مالک” در سال ۱۹۹۸ به بلوغ رسید که تلفیقی از سازهای ملودیک جاز اروپایی و فرمی خاص از ریتمهای مدیترانه ای بود. ظفر یوسف در سال ۲۰۰۱ آلبوم “صوفی التریک” را ضبط کرد، که اولین محک وی در زمینه موسیقی الکترونیکی بود. او در سال ۲۰۰۳ آلبوم “پیشگویی دیجیتال” را ضبط کرد و همانطور که موسیقی او قدرت بیشتری به دست آورد،  در سال ۲۰۰۳ دو بار نامزد جوایز جهانی موسیقی بی بی سی شد. “سایه های الهی” آلبوم بعدی او در سال ۲۰۰۵ بود که نامزدی سوم جایزه موسیقی بی بی سی را در سال ۲۰۰۶ به همراه داشت. استعداد ظفر یوسف به دنیای موسیقی فیلم هم بسط یافت وی در موسیقی متن فیلم “طلای سیاه” که توسط جیمز هورنر افسانه ای در سال ۲۰۱۱ ساخته شده است ، نوازندگی خارق العاده ای داشت. “مرد عنکبوتی شگفت انگیز” و همچنین همکاری با “آلبرتو اگلسیاس” در موسیقی فیلم “خدایان و پادشاهان” در سال ۲۰۱۴ دیگر حضورهای او در سینما را رقم می زند. این هنرمند در سال ۲۰۱۳ آلبوم تحسین شده “مرثیه پرندگان”  را منتشر کرد که با ۱۰۰ کنسرت و فروش بیش از ۵۰،۰۰۰ نسخه و اجرای چندین ارکستر از جمله ارکستر سمفونیک لندن همراه شد. آلبوم “دیوان زیبا و عجیب” نیز با همکاری بهترین موسیقی دانان صحنه جاز نیویورک در  سال ۲۰۱۶ منتشر شد.

در واقع، او امروز به عنوان مبتکرترین نوازنده عود و رهبر جنبشی از موسیقی معاصر یاد می شود که موسیقی شرقی و غربی را تلفیق می کند.

دوئت آکاردئون و ساکسفون پیرانی/ پاریزین فرانسه

امیلی پاریزین  سوپرانو ساکسفون

وینسنت پیرانی / اکاردئون/ خواننده

وینسنت پیرانی در آکاردئون و امیل پاریزین در ساکسوفون سوپرانو، یک دوئت بی نظیر و غیر عادی را تشکیل داده اند. اینن دو هرمند اشتیاق یکسانی برای عبور از موانع متحیر کننده موسیقی دارند. آنها به یک سبک موسیقی علاقه مند هستند،  هر دو عاشق بداهه نوازی هستند و از قید و بند هرگونه محدودیت فنی رها هستند. این مجموعه از دوئت های هوشمندانه سرشار از نگاهی ظریف به سبک موسیقی جاز فرانسه، به ویژه آثار سیدنی بشی ، استاد بزرگ ساکسفون سوپرانو اهل نیو اورلئان است که در دهه ۱۹۵۰ میلادی به یک ستاره در فرانسه بدل شده بود. ساکسیفونیست امیلی پاریزین یکی از مهمترین شخصیت های معاصر موسیقی جاز در فرانسه است. یک پیشگام در موسیقی جاز که نگاه استوارش کاملاً به آینده است. وینسنت پیرانی مردی است که زبان آکاردئون را کاملاً احیاء کرده (و همچنان به این کار ادامه می دهد) و به یک هنرمند بزرگ تبدیل شده است که نمایش بی نظیر، نگاه جهانی اش به موسیقی و احساس ترکیب های سازی، وی را قادر می سازد که لمس جادویی ارزشمند و کمیابی را در همه آثار از خود بر جای گذارد.

فلوریان نواک/ رسیتال پیانو بلژیک

 فلورین نواک در سال ۱۹۹۰ در بروکسل بدنیا آمد. وی نوازندگی پیانو را از سن ۴ سالگی شروع کرد و در ۱۲ سالگی وارد موسسه موسیقی  ملکه الیزابت شد. وی تحصیلات خود را درمدرسه موسیقی Musikhochschule در کلن دنبال کرد. پس از انتخاب به عنوان “هنرمند نوظهور سال ۲۰۱۵” از سوی جوایز موسیقی اِکو کلاسیک آلمان، فلورین نواک جایزه دیاپازون طلایی فرانسه ، جایزه بین المللی موسیقی کلاسیک ICMA  و جایزه موسیفی اکتاو بلژیک را نیز دریافت کرد، جوایز معتبری که مهر تائیدی بر استعداد این نوازنده استثنایی است.

 او به طور مرتب در جشنواره ها و سالن های ایالات متحده ، چین ، کره جنوبی ، آلمان ، فرانسه ، مکزیک و بلژیک اجرا می کند و در سالن فیلارمونی کلن، کاخ کوچک هنرهای زیبا در بروکسل بلژیک، مرکز هنر شرقی در شانگهای، سالن کنسرت پکن، سالن کاخ الیزه در پاریس، سالن کنسرت شهر دتمولد آلمان و سالن کنسرت ژینگهای در گوانگژو چین به اجرای رسیتال پیانو پرداخته است. فلوریان نواک هم  اکنون در مدرسه موسیقی کلن Köln Musikhochschule  تدریس می کند.

لوکا آکینو/ تریو جز ایتالیا

لوکا آکوینو یکی از با استعدادترین نوازندگان ترومپت ایتالیایی است که به دلیل ابتکارات و صدای منحصر به فرد ترومپت اش معروف است. وی که در شهر بنونتو در جنوب ایتالیا متولد شده است، از سن ۱۹ سالگی و عمدتا به صورت خودآموز شروع به نواختن ترومپت کرد. در سال ۲۰۰۷ کمپانی یونورسال موزیک اولین آلبوم او را با نام  “بالاتر از ابرها” به عنوان سرپرست گروه منتشر کرد و یک سال بعد آلبوم “لوناریو” منتشر شد. در سال ۲۰۰۹، او در حمام ترکی و باستانی اسکوپیه (مقدونیه) آلبوم “عشق” و سپس  آلبوم TSC را در کلیسایی در هلند ضبط کرد. در سال ۲۰۱۰ ، او “سولوی ایکاروس”، پروژه ای برای ترومپت انفرادی و الکترونیک را در کلیسایی در زادگاهش بنونتو ساخت. این هنرمند ایتالایی پس از بنیان گذاری جشنواره موسیقی “ریوربری” در ایتالیا، در سال ۲۰۱۲ ، به کوارتت سازهای کوبه ای “مانو کچه” پیوست و دو آلبوم با آنها ضبط کرد. ۲۰۱۵، سال انتشار آلبوم بعدی او به عنوان رهبر گروه به نام OverDOORS بود که در واقع یک ادای احترام شخصی برای گروه مورد علاقه اش Doors محسوب می شد.

او همچنین به دلیل پژوهش های موسیقایی در زمینه صدای طبیعی، استفاده از الکترونیک و اشتیاق و علاقه به تجربه موسیقی در مکان های غیرمعمول شناخته شده است، از این رو او را با عنوان “کاوشگر صوتی نوآور” نیز توصیف می کنند. آخرین پروژه خارق العاده وی در سال ۲۰۱۵ ضبط آلبومی در محوطه باستان شناسی پترا در اردن با همکاری ارکستر ملی اردن بود.

پلوان حمیداف ترکمنستان

پلوان حمیداف در سال ۱۹۷۴ به دنیا آمد و در سن پنج سالگی به دوتار و آواز علاقه مند شد. پدرش به همراه اساتید معروف ترکمنستان چون آنا آنامورادوف و جاپار بایرامگولیف او را آموزش دادند. وی در طول دوران فعالیت هنری موفقیت در چندین مسابقات محلی ، ایالتی و بین المللی ، جشنواره ها و نمایشگاه ها شرکت کرده است. در سال ۲۰۰۷ به عنوان هنرمند ارجمند ترکمنستان و در سال ۲۰۰۹ به عنوان هنرمند مردمی ترکمنستان انتخاب شد و از سال ۲۰۰۷ به عنوان سردبیر مرکز فرهنگی فعالیت می کند.

آیدوگدیف کارون متولد ۱۹۸۶ است. در سال ۲۰۱۳ در رشته موسیقی ترکمن از هنرستان ملی موسیقی ترکمنستان فارغ التحصیل شد. وی در سال ۲۰۱۱ برنده مسابقه “عصر طلایی ترکمن” شد. آتاکوف اسپارتاک در سال ۱۹۸۶ به دنیا آمد. او فارغ التحصیل هنرستان ملی موسیقی ترکمنستان است و در چندین مسابقه و جشنواره حضور یافته است. تا سال ۲۰۱۵ ، او به عنوان نوازنده در مرکز فرهنگی ترکمنستان Maqoms Palace فعالیت داشت. او علاوه بر خوانندگی، یک آهنگسازاست و موسیقی های متعددی ساخته است و بارها به سبب خدمات ارزنده اش جوایز و عناوین دولتی دریافت کرده است.

جز بنفش / اتریش

اعضای کوارتت

لئونارد اسکروپا / ساکسفون، کلارینت، سینث سایزر، سمپل

آندی تاش / گیتار

FXدنیل موسر / باس کلارینت /

کنستانتین کراوتلر / دارمز

کوارتت جز بنفش یک گروه موسیقی جز نوین در شهر وین اتریش است. این گروه از چهار نوازنده جوان تشکیل شده است که علاقه خود را نوای بداهه و خلاق مدرن به اشتراک می گذارند. آنها سعی می کنند از مرزبندی میان ژانرهای موسیقی عبور کنند و تلفیقی ار پراگرسیو راک و جز چیمبر را با مجموعه ای از ریتم های قدرتمند ارائه می دهند.

ترکیب غیر معمول سازها، آهنگ های پیچیده همراه با شور و اشتیاق این گروه، موسیقی جوان، تازه و زنده ای را تضمین می کند.

دوئت زهی آونر اتریش

دنیل آونر از یک مادر پیانیست و پدر ویولونیست در وین به دنیا آمد و در یک مدرسه موسیقی عادی کار خود را شروع کرد، سپس در دانشگاه موسیقی وین وارد تحصیلات مقدماتی شد، تا مقطع لیسانس در آنجا ماند و برای تحصیل کارشناسی ارشد به سالزبورگ رفت. در وین استاد اصلی وی ویولونیست کریستین آلتنبرگر بود که بیشتر آنچه امروز از ویولن می داند را از او فراگرفت. آونر پس از اموزش نزد آلتنبرگر برای حدود ۶ سال تحصیلات خود را در موتسارتیوم دانشگاه سالزبوگ ادامه داد و در آنجا با یک پیانیست به نام  رابین گرین آشنا شد که تاثیر فراوانی بر روی او داشت و . این دو مدت کوتاهی بعد اولین کنسرت را با هم در لندن اجرا کردند.

وی همچنین به همراه همسرش باربارا یک گروه موسیقی دوئت ویولن  تأسیس کرد و در سراسر جهان از جمله آفریقای جنوبی ، بلیز ، مکزیک و … به اجرای برنامه پرداختند. آونر از سال ۲۰۰۹ درتریو موتسارت وین حضور دارد و بیشتر کنسرت های آنها در انگلیس ، هلند و آلمان برگزار می شود.

ضابط نبی زاده/ آذربایجان

            ضابط نبی زاده گلخان متولد سال ۱۹۶۵ در منطقه شماخی در آذربایجان است. او سال ۱۹۹۱ وارد کالج موسیقی Asaf آصف زینالی شد و اولین اساتید او حاجی بابا حسین اُف، جانعلی اکبروف و عالیم قاسیموف بودند. وی در سال ۱۹۹۶ وارد دانشگاه فرهنگ و هنر جمهوری آذربایجان شد و در سال ۲۰۰۰ از همان دانشگاه فارغ التحصیل شد. در سال ۱۹۹۷ به عنوان تکنواز در تئاتر اپرا و باله و در سال ۲۰۰۰ با کنسرت سولوی خود در شهر سومقاییت اجرا می کرد. وی از سال ۲۰۰۳ تاکنون به عنوان معلم  تخصصی آواز  در هنرستان ملی موسیقی آذربایجان فعالیت می کند. ضابط نبی زاده تقریباً در ۳۰ کشور جهان چون هلند، بریتانیا، بلژیک، فرانسه، ترکیه، ایران، عراق، تایوان، تایلند، ازبکستان، کره شمالی، سوئیس، مراکش، روسیه، گرجستان، اسپانیا، الجزایر و غیره کنسرت برگزار کرده است.

او در سال ۲۰۰۴ موفق به دریافت بورسیه حیدر علی اف شد، در ۱۶ سپتامبر ۲۰۰۵ به عنوان هنرمند افتخاری و در سال ۲۰۰۱ به عنوان هنرمند مردمی انتخاب شد.

چاپ
>