X

نگارش کتاب «فرم در آواز ایرانی»

یکشنبه, 21 مرداد 1397

شیرازی در این‌باره گفت: فرم در آواز ایرانی شامل کلیدی‌ترین نکات راهبردی و تئوریک ویژۀ هنرجویان (قبل و بعد از آموختن ردیف آوازی) است. نکاتی کلیدی که هم هنرجویانی که دوره آموختن ردیف را گذرانده‌اند باید بدانند و هم هنرجویانی که هنوز دوره ردیف را نگذرانده‌اند.

او ادامه داد: می‌کوشم به همراه کتاب یک یا چند حلقه سی‌دی آموزشی در تکمیل و توضیح عملی مطالب فراهم کنم و آوازهایی را هم از قدما برای تبیین موضوع‌ها و درک بهتر هنرجویان گردآوری و معرفی کنم.

شیرازی بیان کرد: متأسفانه و همان طور که قبلاً بارها در نشست‌های آوازی و مصاحبه‌هایم یادآور شده‌ام هنر ملی آواز ما دچار فقر تئوریک شدیدی است که با نگارش این کتاب به حد وسع و بضاعتم می‌کوشم چارچوب‌های تازه‌ای را با نگاهی نو برای این هنر گران‌سنگ ترسیم کنم. هر چند که باب نقد همیشه باز است و به امید خدا پس از انتشار حاصل کارم، پذیرای راهنمای استادان پیشکسوت و یاران مشفق هنر موسیقی و آواز ملی خواهم بود.

این خواننده آواز ایرانی همچنین درباره سرفصل‌های این کتاب توضیح داد: تعریف آواز ایرانی و تعمق در ردیف آوازی (آواز چیست؟ ویژگی‌های یک آوازخوان و آواز خوب، …)، آشنایی با تکنیک‌های درست تحریر و راه‌های رسیدن به صدای شخصی و یونیک، رسیدن به حجم مفید صدا، تحریرسازی و جمله‌بندی‌های درست تحریری، بررسی کیفیت تنوع آوایی و نقش آن در رنگ‌آمیزی تحریرها، تلفیق شعر و موسیقی و کار کردن با شعرهای مختلف (به همراهِ) پیش‌نیازهای طراحی آواز، آموزش متر آواز، حفظ نظم و انضباط در آواز و حفظ وزن و ریتم در آواز، کیفیت حفظ رنگ و تونالیتۀ صدا در هر سه جای مختلف آن (بم، میانی، اوج)، ‌بررسی شیوه‌های مختلف آوازی (استادان قدیم و جدید)، هنر گوش‌دادن به آواز و رسیدن به مقام «شنوندۀ استاد»، آشنایی‌زدایی در آواز ایرانی و آموزش گرم‌خوانی از جمله مواردی است که در این کتاب به آن پرداخته خواهد شد.

همزمان با شروع نگارش کتاب «فرم در آواز ایرانی» یک دوره آموزشی هم از دوشنبه (۲۲ مرداد) ساعت ۱۶ در هشت جلسه در فرهنگسرای ارسباران توسط علی شیرازی برگزار خواهد شد که علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات لازم از جزئیات این دورۀ آموزشی به این فرهنگسرا مراجعه کنند.

منبع:خبرگزاری ایسنا

چاپ
>