X
در مراسم رونمایی آلبوم «پرده بی گاه» مطرح شد:

نوربخش: نسل جدید هیچ ارتباطی با موسیقی ساز و آواز ندارد

یکشنبه, 25 تیر 1396

مراسم رونمایی آلبوم “پرده بی گاه” روز جمعه ۲۳ تیرماه با حضور علی بهرامی فرد (آهنگساز) و فرشید بزرگی (خواننده اثر) و همچنین هنرمندانی همچون حمیدرضا نوربخش (مدرس و خواننده موسیقی ایرانی)، اسفندیار قره‌باغی (خواننده موسیقی کلاسیک)، سیروس جمالی (آهنگساز و نوازنده تار)، هادی آذرپیرا (نوازنده تار)، امیر مردانه (خواننده و تهیه‌کننده آلبوم) و مجید کاشانی (طراح گرافیک و مدیر هنری آلبوم) در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی ورزشی صدرای شهر تبریز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، حمید رضا نوربخش، مدرس و خواننده موسیقی ایرانی در مراسم رونمایی از آلبوم «پرده بی‌گاه» با ابراز خرسندی از حضور در شهر فرهنگی تبریز و دیدار با هنرمندان و فرهیختگان این شهر گفت: اثری که امروز رونمایی شده، اثری ارزشمند است و که همه عوامل پدید آورنده اثر را بخوبی می شناسم و خوشحالم در این جلسه حضور دارم.

 

نسل جدید هیچ ارتباطی با موسیقی ساز و آواز ندارد

حمیدرضا نوربخش با اشاره به کمرنگ شدن بخش بداهه و ساز و آواز در موسیقی ایران گفت: همه باید این زنگ خطر را هر چه رسا تر به صدا در بیاوریم که موسیقی جدی در جامعه کمرنگ شده. متاسفیم که امروزه جوانان ما و نسل جدیدی با ساز و آواز هیچ ارتباطی ندارند و ساز و آواز پسند شنیداری غالب آنها نیست. بنیان و جانمایه موسیقی ایران ساز و آواز است. برای اینکه حاصل تمام ذهن، ضمیر، توان و دانش یک هنرمند نوازنده در بداهه نوازی اش بروز و ظهور دارد و همچنین برای یک خواننده آواز هم همینطور است. وقتی این دو کنار هم گفتگویی ار آغاز می کنند آنوقت است که دو بال پرواز فراهم می شود و یک پرواز بلند آسمانی صورت می گیرد.

مدرس آواز ایرانی قدرت بداهه را در موسیقی ایرانی بسیار مهم توصیف کرد و گفت: تمام عظمت یک هنرمند زمانی است که به این درجه از خلاقیت می رسد که به آن بداهه خوان یا بداهه خوان می گویند. به نظر من استاد در موسیقی ایرانی کسی است که به این درجه می رسد. اگر نام استادانی مانند عبادی، پایور، صبا، کسایی و یا استاد شجریان را می آوریم به این دلیل است که به قدرت بداهه رسیده اند و ماندگار ترین موسیقی هم از همین جنس است.

وی افزود: این جانمایه موسیقی امروز متاسفانه شنیده و درک نمی شود. ما تعصب نداریم و نمی خواهیم که بقیه انواع موسیقی را نفی کنیم، انواع موسیقی باید وجود داشته باشد و همیشه هم بوده است. در آهنگسازی هم چنین حالتی است و در واقع الهامی است که در ذهن یک آهنگساز شکل می گیرد و جملات موسیقی تراوش می کند و به صورت این آهنگ در می آید.

 

رسانه ملی راه خودش را می رود و متاسفانه بد راهی می رود

این مدرس پیشکسوت آواز ایرانی گفت: بر همه ما واجب است که خودمان و اطرافیان مان را از این مساله هشیار کنیم که فرزندان ما نباید با این میراث ساز و آواز بیگانه باشند. ما امروز در کشورمان رسانه ای نداریم و رسانه ملی راه خودش می رود و متاسفانه بد راهی را می رود. ولی ما که دستمان نمی رسد چیزی را عوض کنیم می توانیم در خانواده و اطرافیان مان تاثیر بگذاریم. موسیقی وقتی به این شکل نباشد، ادبیات و شعر هم وجود ندارد و دیگر در خانواده ها حافظ و سعدی و مولانا هم جایی ندارد. متعاقب آن کلام نازل می شود که امروز نازل شده و امروز خجالت می کشیم برخی از ترانه ها را از روی آن هم بخواینم.

وی افزود:  برخی از این ترانه ها ورد زبان عده ای نوجوان می شود که بسیار جای تاسف دارد. مگر ما در گذشته موسیقی پاپ یا جز یا راک نداشتیم؟ کی دچار این ابتذال و سقوط بوده ایم؟ بسیاری از هنرمندان موسیقی گذشته پاپ که امروز به سنین میانسالی پیری رسیده اند کارهایشان به برخی کارهای امروزی شرف داشت.

در ترانه ها هم گرفتار بی اخلاقی هستیم

نوربخش گفت: به یکی از مسئولین فرهنگی می گفتم که در زمان قدیم نازل ترین موسیقی را موسیقی لاله زاری می گفتند. اشعار موسیقی لاله زار را می توانیم برویم مرور کنیم؛ همه اش مدح وفای به عهد و مذمت ناجوانمردی و بی وفایی، کلام عاشقانه و با احساس و خیلی اخلاقی است. امروزه از نظر ترانه متاسفانه گرفتار بی اخلاقی هستیم. هر روز هم قارچ گونه چهره هایی به این جامعه معرفی کمی شود و همه جا هم هستند. ای کاش که اینها باشد ولی موسیقی ما هم به اندازه خودش باشد. نباید بخشی مثل ساز و آواز را فراموش کنیم که این بسیار خطرناک است.

نوربخش با اشاره به دست اندرکاران آلبوم گفت: امروز خوشحالیم اثری که با آهنگسازی هنرمند ارجمند آقای بهرامی فرد ساخته شده، هنرمندی مثل آقای آذرپیرا در آن تار نواخته اند، منتشر شده است. تهیه کننده اثر آقای مردانه هم خودشان هنرمند آواز هستند و طراحی این اثر به عهده آقای کاشانی است که از طراحی و بسته بندی شکیلی را برای اثر درنظر گرفته اند.  این هم از نکاتی است که از آن مغفول می شویم، به گرافیک اثر هیچ توجهی نمی کنیم. ما وقتی یک اثر را داریم ارائه می کنیم باید به مخاطب احترام بگذاریم تا وقتی اثر دیده می شود مخاطب از آن لذت ببرد. شاید همین هم باعث شود که عادت زشت دانلود و کپی کردن از بین برود.

نوربخش در پایان با اشاره به خواننده آلبوم “پرده بی گاه” گفت: دکتر فرشید بزرگی را از سال ۷۱ که جوان خوشصدا، با انگیزه و پرشور بودند می شناسم و دیدم که با اشتیاق موسیقی را عاشقانه دنبال می کردند و هنوز هم آن اشتیاق وجود دارد و خوشحالم که اثری از ایشان بصورت مستقل شکل گرفته است.

هنرمندان را با خرید آثار هنری حمایت کنیم

پس از این سخنان، امیرمردانه تهیه کننده آلبوم “پرده بی گاه” و مدیر موسسه ساز آواز در جایگاه قرار گرفت و گفت: موسسه ساز آواز چهارمین سالی است که در عرصه موسیقی فعالیت می کند. آلبوم “پرده بی گاه” قرار بود سال گذشته منتشر شود ولی به دلایلی از جمله سفر هنرمندان پدید آورده این آلبوم امروز منتشر شد و نهمین آلبوم موسسه ساز آواز است. فکر می کنم با توجه به هزینه های بالایی که تولید و ضبط این آلبوم داشته خوب است همه علاقمندان آلبوم را از بازار های رسمی موسیقی تهیه کنند. باید هنرمندان را خودمان با خرید آلبوم حمایت کنیم و از دانلود و کپی آثار جلوگیری کنیم.

در این برنامه همچنین علی بهرامی فرد(آهنگساز آلبوم پرده بی گاه) و فرشیدبزرگی(خواننده آلبوم پرده بی گاه) در مورد این آلبوم و نحوه شکل گیری این اثر هنری صحبت کردند. سیروس جمالی(آهنگساز و نوازنده تار) و اسفندیار قره باغی (خواننده موسیقی کلاسیک) از هنرمندان شهر تبریز نیز در این مراسم به سخنرانی پرداختند.

پایان بخش این مراسم اجرای ساز و آواز با هنرنمایی هادی آذر پیرا(تار) و فرشید بزرگی(آواز) بود و سپس از آلبوم “پرده بی گاه” رونمایی شد و میهمانان حاضر در این برنامه پوستر یادگاری آلبوم را امضا کردند.

چاپ
>