X

«نوای آدمیت» تقدیم مدافعان سلامت شد

جمعه, 17 مرداد 1399

آیین رونمایی از قطعه «نوای آدمیت» با هدف قدردانی از مدافعان سلامت و کادر درمان با حضور وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

به گزارش نای، قطعه «نوای آدمیت» به همت بنیاد رودکی و با هدف قدردانی از مدافعان سلامت، بر اساس شعر سعدی و تضمین محمدرضا کاشف به آهنگسازی و‌ رهبری سهراب کاشف توسط ارکستر ملی ایران آماده شده است؛ این قطعه در مراسمی با حضور دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سیدعباس صالحی وزیر‌ فرهنگ و‌ ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی و محمد اله‌یاری فومنی مدیرکل دفترموسیقی رونمایی شد.

هنرمندان با هر ابزار ممکنی به قدردانی از کادر درمان پرداختند

 در ابتدای این رویداد سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر هیأت امنای بنیاد فرهنگی هنری رودکی گفت: به جامعه پزشکان، پرستاران و درمانگران خدوم و دلسوز ایران خسته نباشید می‌گویم. در این روزها و ماه‌های سخت حتی با چشم بسته نیز می‌توان رشادت درمانگران ایرانی را مشاهده کرد. می‌توان به روشنی نسبت میان ستایش‌های تاریخی از درمانگران در فرهنگ و ادب و هنر ایران را با مصادیق مسئولیت‌شناس و از جان گذشته آن درک کرد.

وی‌ افزود: اگر هنر ایران به شهادتِ تاریخ و آثار ارزشمند بازمانده در تمامی رشته‌ها، بازنمودن انسان آسمانی و آدمی سرشار از فتوت و مروت و جهان آرمانی را تکلیف خود می‌داند، این دنیا در هر صنف و مشغله‌ای کمال خود را در نشان دادن همان عیار می‌بیند و کیمیای این قدم، ایثار و گذشتن از خود است.

حسینی همچنین گفت: دفاع مقدس جلوه‌گاه جانانه ایثار بود و امروز تهاجم تلخ و تند یک ویروس و ابتلا و انتقام سخت جهان و از جان‌گذشتگی درمانگران کشور تجلی معنای بلند ایثار و فتوت است. هنرمندان ایران در تمام رشته‌ها در شش ماه گذشته با اینکه در شرایط بسیار سختی قرار داشتند، اما در عین حال با قدم، قلم و هر ابزار ممکنی برای قدردانی از کادر درمان به فعالیت پرداختند.

او تاکید کرد: افزایش تولیدات هنری از جمله قطعات آثار موسیقایی که نسبت به سال گذشته دو برابر شد، ایجاد کارگاه‌های تولید ماسک، آفرینش آثار مخصوص به همین مناسبت و حضور در صحنه‌های مختلف، صدها اثر و ده ها رویداد با همت اهل هنر همچنان ادامه دارد.

معاون امور هنری اضافه کرد: تازه‌ترین اثر، قطعه‌ای است به کوشش بنیاد رودکی که توسط ارکستر ملی ایران ساخته و پرداخته شده است. نغمه این اثر کاری از آهنگساز جوان جناب آقای سهراب کاشف است که اجرای آن به شیوه‌ای بدیع سامان یافته تا نشان دهند همه ما با هم برای پیروزی و توفق بر مشکل پیش آمده از جان مایه می‌گذاریم. امروز این جمع به نمایندگی از خانواده بزرگ هنرمندان به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمده‌اند تا ضمن رونمایی از این اثر، آن را به درمانگران نجیب، دلاور و ایثارگر کشور تقدیم کنیم.

محصول کار تیمی ۲۰۰ نفره با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

سپس سهراب کاشف آهنگساز اثر و رهبر ارکستر هم گفت: در نخستین روزهای پرالتهاب همه گیری ویروس کرونا، ابیات شعر معروف سعدی پرتو نوری بود بر قلب پدرم و تضمینی را بر روی اشعار سعدی سرود که جان مایه ساخت قطعه «نوای آدمیت» شد.

او‌ ادامه داد: اگرچه موسیقی آن را تقریبا به یکباره در ذهن شنیدم، اما زمان زیادی را صرف اصلاحات و جزئیات ارکستراسیون کردم. موسیقی ساخته شد اما با توجه به شرایط گسترش ویروس کرونا امکان اجرا وجود نداشت. ضبط این قطعه با حضور ۱۳۰ خواننده و نوازنده در تالار وحدت در روزهای کرونایی و به صورت آنسامبل و گروهی امری محال به نظر می‌رسید.

او‌ تأکید کرد: فاصله‌گذاری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مهم‌ترین اولویت ما بود و مشکلات فنی متعددی را برای فرآیند ضبط ایجاد می‌کرد. از سوی دیگر، به ضبط جداگانه سازها دلم راضی نمی‌شد و با وجود سختی‌ها نمی‌توانستم و نمی.خواستم از کیفیت ضبط همزمان سازها چشم پوشی کنم. همه راه‌ها بسته بودند و همچنان این آرزوی من پابرجا بود و چاره‌ای نبود جز پیمودن یک مسیر سخت و ناهموار. برای نماهنگی چند دقیقه‌ای از اسفندماه تا به امروز چندین ماه برنامه‌ریزی و کار پیچیده و دقیق انجام شد تا با وجود دشواری‌های بسیار، نتیجه هرچه ساده‌تر شود. هدف این بود که مخاطب پیچیدگی‌ها را احساس نکند. به منظور کاهش ریسک ابتلاو پرهیز از تجمع، ضبط صدا در گروه‌های سازی جداگانه انجام شد؛ این موضوع پیچیدگی‌هایی را در رهبری ارکستر و همنوازی موجب می‌شد.

کاشف اضافه کرد: همچنین به منظور رعایت فاصله گذاری نوازندگان، هر گروه در آرایش ارکستری غیر معمول و در نتیجه با شنیداری متفاوت، به همنوازی پرداختند. این موضوع نه تنها همنوازی را به شدت تحت تاثیر قرار می‌داد، بلکه تدابیری را در صدابرداری می‌طلبید. بنابراین برای ضبط تنها چند دقیقه موسیقی، با تدابیر ویژه بهداشتی در گروه‌های کوچک‌تر و با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، طی دو روز بی وقفه فرآیند ضبط تا نیمه‌های شب ادامه داشت.

این آهنگساز همچنین گفت: برای همکاری خالصانه تک تک اعضا در این روزها سپاسگزاری می‌کنم. بهره‌گیری از دانش و امکانات روزآمد صدابرداری، از نکات قابل توجه این پروژه بود و سعی شد تا نتیجه درخوری داشته باشد. فرآیند رسیدن به طراحی و تصاویری ساده و در عین حال اثرگذار که با موسیقی به خوبی ترکیب شود، خود مستلزم ساعت‌ها کار و ادیت‌های بسیار بود. مراحل تصویربرداری نیز در این شرایط بسیار پیچیده و دشوار بود.

او در پایان هم گفت: به دلیل شیوع بیماری، امکان فیلمبرداری در بیمارستان به‌هیچ‌وجه وجود نداشت و با بهره‌گیری از امکانات روزآمد سینمایی و جلوه‌های ویژه، طراحی صحنه و با تدابیر دوست هنرمندم جناب آقای علی نوری اسکویی مکانی متروکه تبدیل به بیمارستانی پر از بیمار، پزشک و پرستار شد. به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از کارگردانی چند مرحله‌ای و غیرخطی بهره گرفته شد. این نماهنگ چند دقیقه‌ای با این شرایط در ابعاد یک کنسرت بزرگ و یک فیلم سینمایی، پیچیدگی‌های بسیاری داشت که تمام مراحل پیش تولید، تولید و پس از تولید سینمایی و ضبط ارکستر کر را شامل می‌شود. تمام این مراحل با جان و دل انجام گرفت تا کاری که به جامعه پزشکان، پرستاران و کادر درمانی تقدیم می‌شود، در نوع خود بدیع و درخور باشد. تا جایی که می‌دانم، با انجام این کار از برخی جنبه‌های ایده پردازانه نیز ارکستر ملی ایران در این راه پیشگام بوده است. اگر کاری را برای تقدیر از کادر درمان انجام می‌دهیم، قطعا نمی‌خواهیم بر تعداد بیماران کرونا و رنج‌های کادر درمانی بیافزاییم. امروز با افتخار اعلام می دارم که تمام این مراحل دشوار، در تیمی حدود ۲۰۰ نفره با درایت مسئولین و با رعایت تک تک اعضای تیم به نحوی انجام شد که با وجود جمعیت زیاد، ساعات طولانی و خستگی‌ها، هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا برای این اعضا نداشتیم و این موضوع از همه چیز برای ما مهم‌تر بود؛ چرا که باور داریم تمام دشواری ها در برابر سختی ها و زحمات شما کادر درمان ناچیز است.

تاریخ جنگ را شاید بدون تاریخ پزشکی آن نتوان نوشت

در ادامه این رویداد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیأت امنای بنیاد فرهنگی هنری رودکی طی سخنانی گفت: حوزه درمان ‌کشور در طول سال‌های متمادی و تاریخ این کشور به ویژه چهل سال گذشته همیشه در کنار مردم بوده است. ما در دوران هشت ساله جنگ نیز شاهد همکاری و همیاری کادر پزشکی را در کنار مدافعان وطن بودیم، این قشر تمام همت خود را برای تلفات کمتر در جنگ به کار گرفت.

صالحی تاکید کرد: جریان درمان کشور در مقاطع مختلف تاریخ  ما جایگاه خاصی داشته است. در سال ۵۷ تنها ۱۴هزار نیروی درمانی در کشور داشتیم و در هشت سال دفاع مقدس همین کادر کار سخت درمان کشور را برعهده گرفت، در عمیلات کربلای ۵ بیش از هزار نفر از کار درمانی درگیر این عملیات بودند و ۴۰ هزار نفر رزمنده را درمان کردند. تمام کادر درمانی در دوران دفاع مقدس در لایه‌های مختلف اعم از اورژانس خط مقدم و بیمارستان‌های صحرایی تا بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های داخل شهر همه درگیر جنگ بودند، همین بیمارستان‌های صحرایی و اتاق عمل‌هایی که داشتند از تلفات بیشتر جلوگیری کرد، عرف جهانی در رساندن مجروحین به اتاق عمل بیمارستان‌های صحرایی بین ۷۰ تا ۹۰ دقیقه است اما در دوران دفاع مقدس مجروحین ما در میانگین زمانی۲۵دقیقه به بیمارستان‌ها منتقل می‌شدند و همین امر ۳۵ درصد از تلفات را کم ‌کرد.

وی افزود: تاریخ جنگ را شاید بدون تاریخ پزشکی آن نتوان نوشت، در زمان بمباران‌ شیمیایی، همانند امروز که درگیر ویروس کرونا هستیم هیچ شناختی از این ویروس نبود، اما انرژی، ایمان، پیگیری و توکل به خدا باعث شد کادر درمانی در مقابله با وضعیت بیماران شیمیایی پیروز و موفق بیرون بیاید، بنابراین در چهلمین سالگرد دفاع مقدس باید به قدرت و خدمات کادر درمانی در این دوران افتخارکنیم. ما در پنج ماه گذشته نیز شاهد تلاش بی‌وقفه کادر درمانی بودیم و در تاریخ کشور این زحمات ثبت خواهد شد، امروز کادر درمانی مدافع سلامت مردم هم شهدایی در این راه داشته است، کمک‌هایی که کادر درمان به توان‌یابی و توان‌سنجی جامعه کرده فراموش‌نشدنی است.

صالحی با اشاره به تلاش‌های اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در دوران شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: حوزه فرهنگ و هنر نیز در این دوران به دنبال کادر درمان آمد و در این شش ماه جریان هنر کشور دوران پرافتخار خود را پشت سر گذاشت و مسئولیت اجتماعی خود رابه خوبی انجام داد. امیدواریم هدیه کوچک امروز عرصه هنر به روحیه کادر درمانی کشور بیش از پیش کمک کند.

وی با تبریک روز خبرنگار به اصحاب رسانه افزود: خبرنگاران در طول این چهل سال و به ویژه امسال همیشه در مسائل اجتماعی فعال بودند، در آغاز سال ۹۸ اتفاقات سیل را داشتیم و امسال نیز با وجود بیماری کرونا اصحاب رسانه در کنار مردم بوده و مشکلات را به تصویر کشیدند. به هر حال شرایط سختی برای قشر خبرنگار وجود داشته و دارد اما هیچگاه این باعث نشده که این قشر مشکلات مردم را رها کرده و به آن نپردازد، در سال ۹۹ هم یکی از اقشاری که در‌ کنار مدافعان سلامت قرار گرفتند اصحاب رسانه بودند که با هدایت‌های خود تلاش کردند تا جامعه را از خطرات حفظ کند.

  • تلاش‌های هنری هنرمندان قطعا در بالابردن روحیه کادر درمان موثر است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در بخشی از این مراسم با قدردانی از صاحبان اثر هنری خلق شده، اظهار کرد: همکاران ما در روزهای تلخ تحریم و شرایط سخت این روزها با بیماری کر‌ونا مبارزه می‌کنند، متاسفانه در این ‌مسیر بخشی از همکاران خود را از دست داده‌ایم، اما آنچه بار این عزیزان را در این روزها کم کرد انرژی مضاعفی بود که مردم و ‌اصحاب فرهنگ و هنر به همکاران ما دادند.

 نمکی ادامه داد: این اثر هنری قطعا دل همکاران ما را شاد و روحیه مضاعف کاری آنها را بالا خواهد برد.

 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: هنر زبان گفتمان عشق و عاشقی است، هنرمند عاشق دل‌ سپرده‌ای به شفافیت و صداقت است، کسی که به عنوان مدافع سلامت دل به آتش می‌زند عاشق است، حرکت بزرگ همکاران ما در عرصه مبارزه با کرونا ستودنی است.

 نمکی ابراز کرد: امیدوارم خداوند به همه هنرمندان این سرزمین که سرمایه‌های بزرگ و اجتماعی ما هستند طول عمر باعزت بدهد و هیچ‌کس درگیر این بیماری نشود، تردیدی ندارم با این همدلی و وفاق که شبیه آن را در دوران دفاع مقدس داشته‌ایم در آینده نزدیک شاهد مهار کامل بیماری کرونا خواهیم بود.

 وی در پایان با تبریک روز خبرنگار گفت: خبرنگاران از همان ابتدای کرونا در کنار جامعه درمانی کشور بودند و زحمات جامعه پزشکی را به تصویر کشیدند، از همین جا دست تک‌تک اصحاب رسانه را در سراسر کشور می‌بوسم که ما را در این دوران تنها نگذاشتند.

در پایان این مراسم با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از موسیقی «نوای آدمیت» اثر ارکستر ملی ایران به کارگردانی علی نوری اسکویی و آهنگسازی رهبر ارکستر سهراب کاشف رونمایی شد.

چاپ
>