X

نمایش فیلم‌های مستند در جشنواره موسیقی نواحی ایران

سه شنبه, 17 اسفند 1395

علیرضا قاسم‌خان مستندساز ایرانی که قرار است سه مستندش در رابطه با موسیقی نواحی ایران در دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی به نمایش درآید، در خصوص این اتفاق گفت: پیوند موسیقی و فیلم مستند ثمرات فراوانی برای فرهنگ و موسیقی کشور خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، این کارگردان سینما در ابتدای این گفتگو اظهار داشت: موسیقی نواحی به دلیل سابقه، قدمت، عمق و ارزشی که در فرهنگ ایران دارد، جایگاهش برای بسیاری از محققان و هنرمندان مشخص است. این نوع موسیقی باید ثبت و ضبط شده و به دست عموم مردم برسد که وظیفه فیلم مستند است که این کار را در قالب یک پروژه سینمایی انجام دهد.

وی در ادامه افزود: فیلم مستند این کار را می‌تواند از طریق دو مسیر پیگیری کند. نخست آن‌ موسیقی آیینی و مقامی هر یک از استادان مناطق مختلف را ثبت کند و سپس آن‌که تمام مدیاهای ثبت‌شده را به جامعه جوان‌تر مخاطبان موسیقی معرفی نماید.

علیرضا قاسم‌خان درباره پیشینه مستندهای مربوط به موسیقی نواحی گفت: فیلم مستند به خصوص در سال‌های پس از انقلاب همواره دو وظیفه ثبت و معرفی موسیقی مقامی را دنبال کرده و این اتفاق در دهه ۷۰ به اوج خودش رسیده است. در دهه ۷۰ به موسیقی مقامی توجه ویژه‌ای شد و از هنرمندان این حوزه برای اجراها در فستیوال‌هایی چون فستیوال فجر دعوت شد که این اتفاقات نظر فیلم‌سازها را هم به سمت خود جلب کرد.

قاسم‌خان ادامه داد: الآن توجه مستندسازها به موسیقی نواحی کمتر از دهه ۷۰ شده اما همچنان روند مستندسازی ادامه دارد و در سال‌های اخیر مجموعه‌ای از فیلم‌های مستند راجع به آخرین نوازندگان حوزه موسیقی نواحی ساخته شده است.

مستندساز ایرانی درباره ایده‌ی اکران فیلم‌های مستند راجع به موسیقی نواحی در دهمین دوره جشنواره نواحی کرمان توضیح داد: من در گفتگویی که با دبیر دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی و مسئولین انجمن موسیقی داشتم، پیشنهاد کردم که در کنار جشنواره مقامی یک بخشی برگزار شود که در قالب آن تعدادی از فیلم‌های مستندی که درباره موسیقی نواحی ساخته شده به نمایش دربیاید.

علیرضا قاسم‌خان با اشاره بر اهمیت ساخت فیلم‌های مستند در ثبت موسیقی نواحی کشور بیان کرد: چنان‌چه میان هنرمندان موسیقی با فیلمسازان رابطه بیشتری برقرار شود، مطمئناً فیلم‌های مستند بهتر و ثمرات بیشتری عاید فرهنگ و موسیقی کشور خواهد شد.

معاون پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در خصوص تولیدات مستند موسیقایی این مرکز در زمینه موسیقی نواحی خاطر نشان کرد: امسال مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی حدود ۲۰ فیلم درباره موسیقی نواحی تولید کرده است که این فیلم‌ها ارزش بالایی دارند. این فیلم‌ها بعضاً در مورد اساتید درگذشته موسیقی نواحی هستند و مابقی راجع به اساتیدی که در قید حیات هستند و در مناطق مختلف زندگی می‌کنند.

علیرضا قاسم‌خان در پایان اظهار داشت: ثبت آثار موسیقی نواحی توسط فیلم‌های مستند یک گنجینه و حافظه تاریخی از موسیقی به وجود آورده است. جشنواره موسیقی نواحی باید زمینه‌ای ایجاد کند که این فیلم‌ها دیده شوند. اگر این اتفاقات بیفتد ما ثمراتش را در سال‌های آینده خواهیم دید و این فیلم‌ها حتماً در سال‌های آینده به کار محققین و مردم عزیزمان خواهد آمد.

دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران به دبیری احمد صدری از ششم تا نهم تیرماه ۱۳۹۶در کرمان برگزار خواهد شد.

چاپ
>