X

نماهنگ «علمدار» تماشایی شد/ باز آفرینی یک نوحه خاطره ساز

دوشنبه, 18 مرداد 1400

پروژه، «علمدار» نام آهنگ مناسبتی علیرضا ساوه شمشکی است که همزمان با آغاز محرم ۱۴۰۰ شمسی و ۱۴۴۳ قمری رونمایی می‌شود.

در توضیحات تکمیلی این اثر آمده است:

«علمدار نیامد»، طنین آشنایی است که به طور مداوم در نوحه خوانی‌های تاسوعا و عاشورای حسینی در سینه زنی‌ها و دسته‌ها هر سال به گوش می‌رسد و حالا در محرم ۱۴۰۰ به پیشواز «علمدار» می‌رویم.

نوای علمدار بر گرفته از یک نوحه قدیمی و مشهور است و سعی آهنگساز و خواننده بر این بوده که سبک و سیاق اصلی نوحه را در آهنگ به درستی حفظ کنند.

علیرضا ساوه شمشکی، خواننده آهنگ مناسبتی «علمدار» هم طی گفتگویی به تاریخچه نوحه علمدار در منطقه شمشک استان تهران اشاره کرد و گفت: سال‌ها در منطقه شمشک، همزمان با ایام سوگواری تاسوعا و عاشورای حسینی، نوحه علمدار را در حسینیه شمشک اجرا می‌کردم و مورد استقبال عزاداران حسینی واقع می‌شد که همین موضوع زمینه‌ای برای ساخت و تلفیق این نوحه پرطرفدار با آهنگ شد.

وی افزود: انگیزه اصلی در تسریع ساخت این آهنگ و ارائه آن برای محرم سال جاری، درگذشت یکی از هنرمندان و بزرگان تعزیه شمشک در آستانه محرم بود و سابقه طولانی زنده یاد حمیدرضا کیا شمشکی در اجرای مراسم تعزیه، دلیلی شد تا این آهنگ مناسبتی را برای محرم ۱۴۰۰ آماده کرده و به روح این هنرمند فقید و دوستداران اهل بیت تقدیم کنیم.

شمشکی در باره معرفی آهنگ علمدار توضیح داد: در آهنگ مناسبتی – مذهبی علمدار علاوه بر رعایت شعائر مذهبی، از سازهای به روز استفاده شده تا نسل جوان‌تر هم بتوانند با پیشینه مذهبی و تاریخچه تاسوعا و عاشورا و حضرت قمر بنی هاشم ارتباط برقرار کنند.

وی با بیان اینکه عرصه موسیقی را به طور جدی دنبال می‌کند، اظهار امیدواری کرد: تمام سعی و تلاش من در آینده بر این خواهد بود که با ساخت آهنگ‌های مورد علاقه و شایسته برای مردم به عرصه موسیقی کشورم خدمتی هر چند کوچک ارائه نمایم.

این خواننده ضمن تشکر از دست اندرکاران ساخت آهنگ مناسبتی «علمدار»، اظهار کرد: تنظیم، ملودی و آهنگسازی کار بر عهده محسن زیرک بوده و همچنین بخش طراحی، عکس و کلیپ را مجید و حسین کاظمی، نعمت اله کیا شمشکی و عرفان ساوه شمشکی عهده دار بوده‌اند.

علیرضا شمشکی از دوران نوجوانی که همزمان با جنگ تحمیلی بوده با اجرای تک خوانی سرود در مناسبت‌های دهه فجر و روز دانش آموز در مدرسه توسط مربیان پرورشی شناسایی و با اجرای برنامه برای بسیج منطقه شمشک، اجرای سرود برای شهدای منطقه و نیز نوحه خوانی در مراسم عزاداری محرم ادامه یافت.

از مهم‌ترین کارهای این هنرمند می‌توان به آهنگ «زادگاه قهرمانان» اشاره کرد.

چاپ
>