X
در آستانه کنسرت اسفند ماه؛

نقشه‌های متفاوت «زریاب» در تالار وحدت / ناظم پور از اجرای یک آلبوم پرمخاطب سخن گفت

سه شنبه, 7 اسفند 1397

سرپرست گروه عود «زریاب» در آستانه برگزاری کنسرت این مجموعه موسیقایی در تالار وحدت از اجرای یک برنامه متفاوت در حوزه موسیقی  تلفیقی سخن گفت.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، مجید ناظم پور نوازنده، آهنگساز و سرپرست گروه عود «زریاب» در آستانه برگزاری کنسرت روز ۱۱ اسفند ماه این مجموعه موسیقایی در تالار وحدت تهران توضیح داد: به اعتقاد من مهم ترین ویژگی کنسرت پیش رو که شاید آن را از سایر کنسرت ها در ایران متمایز می کند، این است که برای اولین بار در ایران سه نسل ساز باهمدیگر همنوازی و گفتگو می کنند.

وی افزود: این کنسرت بر اساس آلبوم «زریاب» من که قبلأ منتشر شده بود طراحی واجرا می شود، با این تفاوت که با بهره گیری از انواع دیگر ساز گیتار آن را به فرم وسیع تری نسبت به آلبوم اجرا خواهم کرد. آلبوم زریاب در زمان انتشار از سوی مخاطبان بسیار مورد استقبال قرار گرفت و به نوعی برای خود من هم در حکم شیرین ترین وعزیز ترین اثرم را دارد. البته پس از انتشار آلبوم مرتب از سوی علاقه مندان این اثر پیشنهاد کنسرت آن داده می شد اما بالاخره به همت مؤسسه راد نو اندیش تصمیم به اجرای این کنسرت به شکل وسیع تر از آلبوم گرفتم. این کنسرت شامل دو بخش است که بخش اول تک نوازی خواهم داشت وقطعاتی از ساخته های خود در فضای موسیقی ایرانی وهمچنین قطعاتی از موسیقی کلاسیک جهانی را با ساز عود اجرا می کنم. در قسمت دوم هم با همکاری گروه عود «زریاب» آلبوم زریاب را اجرا می کنم.

ناظم پور در پاسخ به این سؤال که چرا نام «زریاب» را برای گروه و آلبوم خود انتخاب کرده، توضیح داد: زریاب یا علی ابن حسن نافع موسیقی دان و نوازنده عود ایرانی است که در دوران عباسیان ساز عود را به آندلس (اسپانیای کنونی)برد و از آنجا این ساز را به جهانیان معرفی نمود. پژوهشگران تاریخ عود وی را مخترع گیتار واولین مؤسس هنرستان موسیقی به شکل کنونی در اروپا می دانند. همین موضوع نیز بهانه ای شد تا نام گروه را «زریاب» انتخاب کنم که تصور می کنم مناسب ترین گزینه برای انتخاب نام بود.

کنسرت هم نوازی عود و گیتار «زریاب» به سرپرستی و آهنگسازی مجید ناظم پور ساعت ۲۱:۳۰ روز شنبه یازدهم اسفندماه به همت موسسه فرهنگی هنری «رادنواندیش» و همکاری موسسه فرهنگی هنری «سرای عود زریاب» در تالار وحدت تهران برگزار می شود. در این کنسرت که با همنوازی ساز باستانی عود و همراهی انواع گیتار و سازهای کوبه ای همراه خواهد بود، قطعاتی منتخب از آلبوم پرمخاطب «زریاب» به آهنگسازی مجید ناظم پور نوازنده شناخته شده عود، آهنگساز و پژوهشگر موسیقی اجرا می شود. آهنگساز در این اثر کوشیده بود تا سه ژانر موسیقایی ایرانی، عربی و فلامنکو را در هم آمیخته و فضایی جدید را خلق کند.

ناظم پور در این کنسرت تصمیم دارد محتوای آلبوم «زریاب» را  که جزو پرشنونده ترین موسیقی های پخش شده از رادیو است، به شکل وسیع تر به همراه سازهای مدرن الکترونیک اجرا کند.

امیرحسین حمیدی نوازنده گیتار، بنیامین مباشر امینی نوازنده گیتار، سهراب علیجانی نوازنده گیتار بیس، شایان میرغفوری نوازنده گیتار الکتریک، سیاوش معصومی نوازنده کوزه، مهرزاد املشی نوازنده کاخن و داربوکا، افشین هنرور نوازنده بندیر و تمبک و مجید ناظم پور آهنگساز، سرپرست گروه و نوازند عود، گروه اجرایی این کنسرت را تشکیل می دهند.

کنسرت هم نوازی عود و گیتار «زریاب» به سرپرستی و آهنگسازی مجید ناظم پور ساعت ۲۱ روز شنبه یازدهم اسفندماه در تالار وحدت برگزار خواهد شد و علاقمندان برای تهیه بلیت می توانند از طریق موسسه فرهنگی و هنری «رادنواندیش» با شماره ۸۸۵۲۸۱۴۷ و ۸۸۵۲۸۱۴۸ تماس و یا به صورت اینترنتی از طریق سامانه «ایران کنسرت» مراجعه کنند.

چاپ
>