X

نشست رسانه ای سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان برگزار شد.

یکشنبه, 30 تیر 1398

نشست رسانه ای سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان و رونمایی از پوستر این جشنواره، صبح روز یکشنبه ۳۰ تیرماه و با حضور حسین علیزاده، حمیدرضا اردلان و مهرداد پاکباز(اعضای هیئت داوران)، هومان اسعدی (دبیر جشنواره)، علی ثابت نیا (مدیرعامل انجمن موسیقی ایران) و همچمین اصحاب رسانه در طبقه پنجم دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

شرکت هنرمندان از ۳۲ استان کشور

در ابتدای این نشست علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ضمن تشکر از حضور اصحاب رسانه در این نشست، گفت: «در این دوره از ۱۱۰ داور در رشته های مختلف سازی و آوازی برخوردار خواهیم بود. یکی از نکات جالب این دوره، شرکت هنرمندان از ۳۱استان کشور است و خوشبختانه از تمامی استان های کشور نفراتی به مرحله نهایی این دوره از جشنواره راه پیدا کردند. تلاش دبیرخانه و بخش پشتیبانی جشنواره این است که بتواند خدمات رفاهی را به صورت ویژه برای واجدین شرایطی که خصوصا از شهرستان ها برای حضور در بخش نهایی تشریف می آورند را تخصیص دهد.

گستردگی و تنوع بخش های بخش های مختلف در این دوره از جشنواره

سپس هومان اسعدی دبیر جشنواره نیز دقایقی به صحبت پرداخت و ضمن خوش آمدگویی به اصحاب رسانه، گفت: «گستردگی و تنوع بخش های بخش های مختلف در این دوره از جشنواره نسبت به سال های گذشته بسیار بیشتر شده است و به طبع آن موفق شدیم هیئت داوران را افزایش دهیم و در بخش هایی که تا به حال شرکت کننده ای نداشتیم، موفق شدیم در این بخش ها نیز شرکت کننده هایی را داشته باشیم. یکی از نکاتی که بد نیست در این دوره از جشنواره گوشزد شود این است که ما در مکانیزم داوری در مرحله اول در بیشتر بخش ها تدابیری اندیشیده ایم که در آینده در همان بخش ها هم این کار را انجام دهیم به دلیل اینکه گمان می کنم تدابیر اثر گذار و خوبی بود و داوران هم از آن ها استقبال کردند.»

وی افزود: «یکی دیگر از مسائلی که در ابن دوره از جشنواره به آن توجه شد، این بود که آثار به صورت ویدیویی برای ما ارسال شد تا شرکت کننده ها احراز هویت شوند اما این آثار به صورت صوتی و کدگذاری شده برای داوران پخش می شد و به جای اسم شرکت کننده ها، کدها قرار می گرفت. امسال در بخش موسیقی دستگاهی نشست هایی با عنوان نقد و بررسی اجراها در پایان همان روز برگزار می شود و در این نشست ها هیئت داوران نظرات و پیشنهادهای خود را در مورد اجراها بیان خواهند کرد. این نشست ها می تواند بار آموزش بالایی برای شرکت کننده ها داشته باشد و امیدواریم که این نشست ها آغازی برای برگزاری کارگاه های آموزشی باشد.»

اسعدی همچنین در مورد سطح کیفی شرکت کننده های این دوره و همچنین پخش این اجراها در صدا و سیما، گفت: «در دوره های گذشته گروه سنی ج اوضاع کیفی چندان خوبی نداشت اما امسال در رده سنی ج اجراهای بسیار خوبی داریم و این موضوع نشان می دهد که استمرار جشنواره باعث پیشرفت این گروه سنی شده است. در بخش موسیقی نواحی نیز شرکت کننده در بخش سازهای داشتیم که اصلا فکر نمی کردیم در این بخش ها هم چنین نوازندگانی داشته باشیم و اگر همین روند پیش برود، رقم بودجه کنونی جشنواره در سال های آینده مشکل ساز خواهد بود. ضمن اینکه در این ایام انتظار داریم صدا و سیما پوشش دهی مناسبی را از جشنواره موسیقی جوان داشته باشد و مسئله پخش این اجراها به صورت تصویری در برنامه های این سازمان باشد. امیدواریم که این سازمان دست از لجاجب بردارد و این بار سازها را نشان دهد زمانی که کودکی ۱۲ ساله موسیقی سنتی منطقه خودش را می نوازد، واقعا نمی دانم که چه مشکلی دارد نوازندگی این کودک نشان داده شود. حتی بنده در این خصوص با کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی صحبت هایی را انجام دادم و امیدوارم که اگر می توانند این مشکل را حل کنند.»

جشنواره موسیقی جوان حاصل یک کار ملی است

در بخش دیگری از این نشست، حسین علیزاده عضو هیئت داوران بخش موسیقی دستگاهی جشنواره نیز در این نشست عنوان کرد: «تمام اتفاقات مثبتی که در جشنواره موسیقی جوان اتفاق افتاده است، نشان دهنده عزمی است که توسط هنرمندانی همچون هومان اسعدی و دیگر همکارانش شکل گرفته است. انجمن موسیقی ایران هم که به صورت مداوم مدیریت آن در حال تغییر است، سیاست های خوب خود را ادامه داده است. این جشنواره حرمتی پیدا کرده که هر مدیری که در آن جا حضور پیدا می کند، تلاش خود را انجام می دهد که راه جشنواره را ادامه دهد. یکی دیگر از افرادی که در انجمن موسیقی تلاش کرده تا اتحاد خوبی را در این رویداد فراهم کند، علی ثابت نیا است و ما زمانی که در این شرایط به کار مشغول هستیم، واقعا خوشحالیم.»

وی افزود: «جشنواره موسیقی جوان یک رویداد مهم موسیقی است که کار بزرگی را رقم زده است. طبیعتا هر چیزی هم که پیشرفت می کند، نشان دهنده تداوم یک حرکت است. این جشنواره یک رویداد پاک و معصوم است که هرکسی که به آن نرسیده، باخته است. متاسفانه در این نشست حتی یک نفر از سازمان صدا و سیما حضور ندارد که مسئولیتی برای موسیقی داشته باشد. صدا و سیما همیشه نگاه ضد فرهنگی دارند و اصلا توجهی به موسیقی و رویدادهایی چون موسیقی جوان ندارند و وای به حال مملکتی که صدا و سیمای آن درکی از موسیقی ندارند.»

این موسیقیدان بزرگ کشور تاکید کرد: «جشنواره موسیقی جوان حاصل یک کار ملی است. توضیه ام به خانواده ها این است که از فرزندانشان سوء استفاده نکنند. بعضی از این کودکان پس از موفقیت در جشنواره در شوها و فضای مجازی مورد سوء استفاده قرار می گیرند. ما باید از والدین کودکان تعهد داشته باشیم که شرکت کنندگانی که در جشنواره موفق می شوند، مسئولیتشان بیشتر است و باید بیشتر کار کنند. کودکی که در سنین پایین مطرح می شود، در معرض خطر قرار می گیرد و دیگر کار را ادامه نمی دهد. صدا و سیما هم از منظری به این جشنواره توجه می کند که باز هم توجه مناسبی نیست و ضربه به پیشرفت این جوانان و نوجوانان می زند. ما باید در نظر بگیریم آیا جوانی به سن بلوغ رسیده که بخواهد خودش برای خودش تصمیم بگیرد یا خیر. به نظر من جشنواره با این موضوع جدید باید برخورد جدیدی داشته باشد. اگر برنامه های تلویزیونی درست و سالمی داشتیم، از مطرح کردن کودکان در آن برنامه استفاده می کردیم. ما نمی توانیم جلوی هیچ شرکت کننده یا خانواده ای را بگیریم اما قطعا برخورد جشنواره از این به بعد با این مسئله جدی تر خواهد بود.»

این آهنگساز تصریح کرد: «ما می خواهیم در جشنواره موسیقی جوان به جامعه نشان دهیم که این کودکان کاری آسمانی می کنند. تمام کار جشنواره در تمام این سیزده دوره را نمی توان فقط به یک خواننده نسبت داد. نوازندگانی در جشنواره بوده اند که در جهان نابغه هستند و جشنواره موسیقی جوان جنبه تقلیدی ندارد و به طور ناب از فرهنگ ما است. جشنواره باید تبدیل به سازمانی جدا از همه چیز شود و این جشنواره جوان ها را از روزمرگی و خطر اعتیاد و هزاران خطر دیگر در می آورد. جشنواره باید بودجه بسیار زیادی داشته باشد و آینده این جوانان را باید از مالیاتی که مردم پرداخت می کنند، تامین شود.»

حسین علیزاده در پایان گفت: «در هنر اگر استعداد متوسطی داشته باشید اما پشتکار زیادی داشته باشید، می توانید هنرمند بزرگی شوید و همه فکر می کنند امثال من نابغه هستند در صورتی که من تنها پشتکار داشتم.»

جشنواره موسیقی جوان محلی برای تعمیر گوش ها است

حمیدرضا اردلان از اعضای هیئت داوران در بخش موسیقی نواحی جشنواره نیز در این نشست گفت: « انکته حائز اهمیت اینجا ست که زن ها در اجرای مقام های موسیقی دقت بیشتری دارند که در برخی مواقع این دقت حتی بیشتر از هنرمندان مرد است و این نکته ای است که من در این دوره از جشنواره شاهد آن بودم. بحث دیگری که در این میان می توان به آن توجه کرد، بحث مبادله فرهنگ ها در این رویداد ملی است. موضوعی که رسانه ملی در اجرای آن ناموفق بوده و ما نشانه افول این تبادل فرهنگ را می بینیم. جشنواره موسیقی جوان به اعتقاد من ناب ترین محل برای تبادل فرهنگ ها است که این اتفاق از سوی جامعه موسیقی کشور هم جدی گرفته شده است.»

وی افرود: «برگزاری جشنواره موسیقی جوان باعث شده ه بسیاری از سازهای مهجورموسیقی نواحی ما از حالت گوشه نشینی خود خارج شده و در معرفت شنیداری جامعه ما کمک قابل توجهی کند. متاسفانه ما در شرایطی هستیم که مدیران ما به سرمایه های معنوی خود توجهی ندارند. به اعتقاد من همین مدیران حتی یک موسیقی مقامی هم نشنیده اند پس زمانی که گوش این مدیر یک موسیقی مقامی نشنیده باشد، پس چه انتظاری می توان داشت. به اعتقاد من جشنواره موسیقی جوان محلی برای تعمیر گوش ها است.»

جشنواره ملی موسیقی جوان مانند نفت یک سرمایه بزرگ است

در پایان این نشست مهرداد پاکباز عضو هیئت داوران بخش موسیقی کلاسیک هم خاطرنشان کرد: «من فکر می کنم جشنواره ملی موسیقی جوان عنوان بسیار مناسبی است و مانند نفت یک سرمایه بزرگ است که باید با هدف های خوب مورد توجه قرار گیرد. درغیر این صورت وارد شرایطی می شود که تاثرات مخرب آن بهتر از سودهایش است. زمانی که رویکرد صحیحی درباره گروه سنی الف رخ ندهد، ممکن است تاثیر جشنواره مخرب باشد.»

در پایان این نشست نیز از پوستر سیزدهمین دوره جشنواره ملی موسیقی جوان با حضور مسئولین حاضر در این نشست رونمایی شد.

گفتنی است؛ سیزدهمین دوره جشنواره ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و با مشارکت اساتید موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی و با همکاری بنیاد رودکی از تاریخ ۵ مردادماه تا ۵ شهریورماه سال جاری در تالار رودکی تهران برگزار خواهد شد.

چاپ
>