X

میزبانی جشنواره ملی موسیقی جوان از هنرمندان سیستان و بلوچستان در روز هفتم

یکشنبه, 13 مرداد 1398

هفتمین روز از سیزدهمین دوره جشنواره ملی موسیقی جوان در تاریخ دوازدهم مردادماه به هنرنمایی نوازندگان جوان سیستان و بلوچستان در بخش های قیچک، بنجو، دونلی، آواز و تنبورک، رباب، دهلک، سرنا و دهل اختصاص داشت .

به گزارش روابط عمومی سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، تالار رودکی در این روز از نوازندگان راه یافته به مرحله نهایی، در مقابل هیأت داورانی متشکل از محمداسحاق بلوچ‌نسب و خداداد شکل زهی قرار گرفتند و به اجرای قطعات خود پرداختند.

بر اساس این گزارش، در ابتدای اجراهای این روز نوازندگان ساز قیچک در دو رده سنی الف و ج به رقابت با یکدیگر پرداختند. سهیل زنگ شاهی از رده سنی الف نخستین شرکت کننده این بخش بود و پس از آن، محمدشریف شکل زهی از این رده سنی و همچنین پیام مرادی و مهرداد بامری از رده سنی ج به نوبت به روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را اجرا کردند.

بخش بعدی اجراها به ساز بنجو اختصاص داشت و مهدی بلوچی تنها شرکت کننده از رده سنی الف در این بخش بود. پس از او حبیب الله داوودی، حمیدالله سیدزاده، خسرو شهنوازی و محمدصالح سیاهانی از رده سنی ب و همچنین مسلم نیک نژاد، مصطفی نیک نژاد و مصطفی سامی از رده سنی ج به اجرای قطعات خود پرداختند.

پایان بخش اجرای بخش نخست روز هفتم جشنواره، به ساز دونلی اختصاص داشت و عیسی بلوچ از رده سنی ج تنها شرکت کننده این بخش بود.

سانس دوم و پایانی روز هفتم جشنواره به سازهای آواز و تنبورک، رباب، دهلک، سرنا و دهل اختصاص داشت. بخش تنبورک و آواز به دلیل غیبت شرکت‌کننده این بخش برگزار نشد و بلافاصله اجراهای بخش رباب آغاز شد که محمدصالح سیاهانی و حمیدالله سیدزاده از رده سنی ب و یاسین حدیدی از رده سنی ج به نوبت به روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را اجرا کردند.

در بخش دهلک، محمدفاتح داوودی نژاد و محمدرضا آباد از رده سنی الف، محمد خسروی مقدم و ایرج داوودی از رده سنی ب به نوبت مقابل هیات داوران قرار گرفتند و به اجرای قطعات خود پرداختند.

بخش سرنا و دهل نیز به دلیل غیبت شرکت‌کنندگان این بخش برگزار نشد.

ژان دورینگ مستشرق، موسیقی‌دان، احمد صدری دبیر دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران و محمدرضا درویشی مشاور دبیر جشنواره در بخش موسیقی نواحی از جمله مهمانان روز هفتم جشنواره ملی موسیقی جوان بودند.

فرهاد فرشانیک از نیمروز، مصطفی بهروز از کنارک، سلمان رومنا از چابهار، حسین بلوچ زهی از سیب و سوران، مراد چاپلین از سرباز، حمدان نیازی از کنارک، ساجد چراس از چابهار، مجید بلوچ نسب از چابهار، فرزاد فرشانیک از نیمروز و فرامرز فرشانیک از نیمروز از غایبان روز هفتم جشنواره موسیقی جوان بودند.

سیزدهمین دورۀ جشنوارۀ ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و با مشارکت اساتید موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی و با همکاری بنیاد رودکی از تاریخ ۵ مردادماه تا ۵ شهریورماه سال جاری در تالار رودکی تهران برگزار خواهد شد.

چاپ
>