X

موسیقی لرستان یکی از قطب‌های موسیقی نواحی محسوب می‌شود

یکشنبه, 24 تیر 1397

‌امین عباسیان رئیس انجمن موسیقی استان لرستان اظهار کرد: در جوامع بین‌المللی و در عرصه‌های مختلف می‌توان آثار موسیقی را یافت. این هنر دلنواز از زمان انسان‌های اولیه و به شکل‌های ساده و اولیه وجود داشته تا اینکه امروزه شاهد سبک جدید و ابزارآلات پیشرفته در آن هستیم.
وی ادامه داد: موسیقی در طول تاریخ همواره به واسطه کاوشگری و کنجکاو بودن انسان‌ها با سازهای جدیدتری مواجه شده تا امروز به شکلی که می‌بینیم در اختیار ما قرار گیرد.
عباسیان اضافه کرد: موسیقی از روز اول آفرینش انسان همزادش بوده و در شادی و غم، جنگ و صلح و مراسم‌ مختلف کاربرد داشته است.
رئیس انجمن موسیقی لرستان خاطرنشان کرد: در لرستان موسیقی پیشینه غنی و قدیمی دارد و همان‌گونه که می‌گویند لرستان زیستگاه اولیه بشر بوده، در بخش موسیقی نیز این دیار از پیشینه بسیار قوی برخوردار است. وقتی به آوای چوپان‌ها می‌نگریم درمی‌یابیم که از جوانه گندم و حنجره انسان آواهایی نواخته می‌شود و این نشان از آن دارد که موسیقی همواره در بطن زندگی مردم وجود داشته است.
عباسیان افزود: در گذشته که اکثر جوامع زندگی کوچ‌نشینی داشته‌اند، موسیقی با سازهای قدیمی‌تری مانند ساز و دهل همراه بوده است.
وی یادآورشد: موسیقی لری به واسطه سبک و سیاق خاصی که دارد همواره مخاطب خاص خود را داشته و به جرات می‌توان گفت این موسیقی یکی از قطب‌های موسیقی نواحی محسوب می‌شود.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

چاپ
>