X

موسیقی فیلم‌های موریس ژار بررسی می‌شود

سه شنبه, 2 خرداد 1396

موسیقی فیلم‌های موریس ژار در نشست تخصصی موسیقی فیلم ۴ خرداد، ساعت ۳۰/۱۸ با حضور نصرالله داودی آهنگساز، مترجم و پژوهشگر در فرهنگسرای ارسباران بررسی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، موریس آلکسیس ژار در ۱۳ سپتامبر ۱۹۲۴ در شهر لیون فرانسه متولد شد. وی در رشته مهندسی در دانشگاه سوربن تحصیل کرد. او که در طول جنگ جهانی دوم در ارکسترهای نظامی به نوازندگی می‌پرداخت پس از جنگ وارد کنسرواتوار پاریس و به تحصیل در رشته‌ی آهنگسازی مشغول شد. ژار در سال ۱۹۵۲ نخستین موسیقی فیلم را برای ژرژ فرانجی برای فیلم کوتاه «هتل معلولان» ساخت و آنچه ژار را به شهرت جهانی رساند همکاری او با «دیوید لین»، کارگردان مشهور انگلیسی بود که با فیلم «لورنس عربستان (۱۹۶۲)» آغاز شد و پس از آن برای تمامی آثار دیگرش یعنی «دکتر ژیواگو (۱۹۶۴)»، «دختر رایان (۱۹۷۰)» و نهایتاً «گذری به هند (۱۹۸۴)» موسیقی نوشت که علاوه بر ده‌ها جایزه بین‌المللی موفق به دریافت سه جایزه اسکار نیز شد.

همچنین در خاورمیانه و جهان اسلام موریس ژار را بیشتر به لطف دو اثر از مصطفی عقاد یعنی فیلم‌های «عمرمختار» و «محمد رسول‌الله» می‌شناسند. موریس ژار همچنین پدر «ژان میشل ژار» آهنگساز بزرگ فرانسوی و از بزرگان موسیقی الکترونیک نیز هست. ژار که از دهه شصت ساکن هالیوود شد تا آخر عمر بالغ بر صد و پنجاه موسیقی‌فیلم ساخت و با کارگردانان مشهوری چون جان فرانکن هایمر، آلفرد هیچکاک، جان هیوستون، دیوید لین، لوچینو ویسکونتی و پیتر ویر همکاری مؤثر داشت. وی سرانجام در ۲۸ مارس ۲۰۰۹ میلادی چشم از جهان فرو بست.

در این نشست ضمن بررسی سبک منحصر به فرد ژار در آهنگسازی به مسائلی چون پردازش منحصربه‌فرد ملودی، ارکستراسیون، ساختار ریتمیک و هارمونیک برخی از آثار مهم وی مورد تحلیل قرار خواهد گرفت.

چاپ
>