X

موسیقی ایران محورِ جشنواره‌ی «رودلشتات» شد

یکشنبه, 19 خرداد 1398

«حمید متبسم» با آثاری چون «پردیس» و «تار و پود» به همراه تعدادی دیگر از موسیقی دانان ایران در فستیوال Rudolstadt به اجرای برنامه می‌پردازد.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، تاریخچه‌ی جشنواره‌ی «رودلشتات» به سال  ۱۹۹۵ میلادی بازمی‌گردد، سال‌های پس از یکی شدن آلمان شرق و غرب، این شهر که تا قبل از آن در قلب آلمان شرق جای داشت، حال همه ساله در ماه جولای (تیرماه) به مدت چهار روز پذیرای مهمانان و موسیقی دانان همه‌ی جهان است و تا صد هزار بیننده و دوستداران موسیقی را به خود جذب می‌کند. از کنسرت های خیابانی تا سمپوزیم و سخنرانی در مورد موسیقی، از رقص‌های محلی و ملی و بومی تا کنسرت‌های بزرگ و کوچک رسمی، مجموعه  برنامه‌هایی ست که در این چهار روز نام شهر کوچک Rudolstadt را با کمک رادیو و تلویزیون رسمی آلمان به بزرگی معرفی و عرضه می‌کند.

مرکز این شهر قدیمی در این روزها به فستیوال موسیقی اختصاص دارد و برای ورود به آنجا نیاز به کارت ورودی است. به گفته ی برگزار کنندگان این جشنواره «فستیوال ما جشنی است برای زندگی»

حمید متبسم که ۲۱ سال پیش (۱۹۹۸ میلادی) برای اولین بار در این فستیوال شرکت داشت، امسال بار دیگر با دو برنامه در آن حضور دارد. «پردیس» اثری ست از متبسم، برای ارکستر سازهای زهی، بادی چوبی، سازهای مضرابی و خواننده، که این بار با اجرای ارکستر سیمفونیک تورینگن به رهبری «اولیور ودر» و خوانندگی «مهدیه محمدخانی» در بزرگ‌ترین صحنه‌ی این جشنواره اجرا خواهد شد.

در بخش دیگری از این جشنواره «تار و پود» اثر دیگر او در کلیسای بزرگ شهر با صدای «وحید تاج» به صحنه خواهد رفت.

همکاران دیگر حمید متبسم در این فستیوال بهار مدیری (قیچک آلتو)، سمیرا گلباز (بم‌تار و سه تار)، روزبه مطیعا (سنتور)، آرمان سیگارچی و ارسلان علیزاده (بربت)، بهنام معصومی و شهروز شعاعی (سازهای کوب‌ ای) خواهند بود.

چاپ
>