X

مراسم تشییع پیکر پورنگ پورشیرازی برگزار شد

چهارشنبه, 19 آبان 1400

به گزارش نای به نقل از مهر، پیکر مرحوم پورنگ پورشیرازی نوازنده شناخته شده کنترباس و از اعضای قدیمی ارکستر سمفونیک تهران روز چهارشنبه نوزدهم آبان ماه از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع شد.

دیگر هیچ اتفاقی شگفت‌انگیز نیست

حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی در ابتدای این مراسم که با اجرای صادق چراغی برگزار شد، ضمن ابراز تاسف از درگذشت پورنگ پورشیرازی بیان کرد: خدایا دیگر طاقت نداریم و دیگر واژه‌ای برای ابراز همدردی نمانده است. گویی یک بغض دائمی همراه ما وجود دارد. من از خدا می‌خواهم این خبرهای تلخ هرچه زودتر تمام شود. به هر حال پورنگ پورشیرازی از جمله هنرمندان شریف و ارزشمند موسیقی کشورمان در عرصه نوازندگی بوده است. بنده از زمانی که در هنرستان موسیقی حضور داشتم باور داشتم که او یکی از سرمایه‌های بزرگ کشورمان در عرصه موسیقی بوده است.

وی افزود: بیاییم باهم مهربان‌تر باشیم در روزگاری که هر روز یک خبر تلخ که دیگر شگفت‌آور نیست به سراغمان می‌آید. در این روزگار مهربانی بیش از هر چیز دیگری مهم است. بیاییم قدر هم دیگر را بدانیم تا دیگر فرصت‌ها را از دست رفته نبینیم. متاسفانه دیگر دریغ‌ها مشکلی را حل نمی‌کند و من امروز برای عرض احترام به روح عزیز پورنگ پورشیرازی در اینجا حضور دارم و از طرف خانه موسیقی سفر این هنرمند نازنین را به همه اعضای خانواده و دوستداران او در ارکسترها تسلیت می‌گویم و برای این عزیزان از خداوند طلب صبر دارم که می‌بایست یک رنج بزرگ را تحمل کنند.

مدیرعامل خانه موسیقی در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: بیاییم از خدا بخواهیم که دیگر شاهد فقدان عزیزانمان به ویژه هنرمندان شریف ایران زمین نباشیم. ما در روزهای بسیار سختی حضور داریم و من می‌بینم که دوستان پورنگ عزیز در این روزها چه قدر در شور و تاب بودند که این مراسم به درستی برگزار شود.

پس از صحبت‌های نوربخش صادق چراغی پژوهشگر موسیقی کشورمان که اجرای مراسم را نیز به عهده داشت، بیان کرد: آقای نوربخش در سخنان خود با توجه به گذرا بودن عمر کوتاه آدمی همه را به مهربانی بیشتر فراخواندند و اینکه ارزش و منزلت لحظات را همگی بیشتر بدانیم. و من امیدوارم خود آقای نوربخش و مجموعه دست‌اندرکاران مجموعه خانه موسیقی با این صحبت‌های مهم و ارزشمندی که ارائه شد، این مهربانی را از خانه موسیقی آغاز کرده و کوشش بیشتری داشته باشند تا اهالی موسیقی به خانه خود نزدیک‌تر شوند تا شاید شِکوه‌ها از خانه موسیقی کمتر شود.

فوت پورنگ پورشیرازی را یک شوخی می‌دانم

علی جعفری پویان نوازنده ویولن هم در این مراسم بیان کرد: من امروز فوت پورنگ را یک شوخی می‌بینیم و فکر می‌کنم همکاران من هم این اتفاق را باور نمی‌کنند. به طور حتم همه شما که در این مراسم حضور دارید رابطه خوبی با پورنگ داشتند و او هنرمندی بود که با همه هنرمندان رابطه خوبی داشت و همواره ضمن احترام به نوازنده‌های پیشکسوت به نوازنده‌های جوان نیز احترام می‌گذاشت.

وی افزود: بعد از فوت آقای خورشیدفر، پورنگ مسئولیت بزرگی را به عهده گرفت و به خوبی هم از عهده آن بر آمد و من اصلاً فکر نمی‌کردم که اینقدر زود او را از دست بدهیم. چرا که پیدا کردن جانشین برای او واقعاً کار سختی است. امیدوارم همه ما در ادامه راه کنار خانواده او باشیم و تنهایش نگذاریم.

این نوازنده باسابقه ویولن توضیح داد: او از نوازندگان معتبر موسیقی کشورمان بود که در ارکسترها و آلبوم‌های متعددی حضور داشت. او یکی از ستون‌های ارکسترهای ما بود که وقتی در ارکسترها حضور داشت گویی یک ستون در مجموعه حضور داشت. پورنگ در ارکسترهای ما نماد لبخند بود که این موضوع هیچ وقت از ذهن ما پاک نمی‌شود.

همسر مرحوم پورنگ پورشیرازی نیز با قدردانی از حاضران در این مراسم قطعه ادبی را در تجلیل از همسر هنرمندش اجرا کرد.

محمود شالویی، محمد اله‌یاری، مهدی افضلی، جاوید مجلسی، محسن الهامیان، آرش امینی، بابک چمن آرا، مزدا انصاری، بهزاد عبدی، علی جعفری پویان، علیرضا میرآقا، علی تفرشی، کریم قربانی، آنکیدو دارش، رضا عسگرزاده، احمد صدری، حمیدرضا آداب، بردیا کیارس، مهدی کلانتری، مرضیه مزینانی، مسیح تحویلداری، رضا شایسته، میلاد عمرانلو، محمدرضا صفی، سینا جهان آبادی، مهدی عبدالوهاب، امین غفاری، آرین قیطاسی، پدرام فریوسفی، صابر جعفری، عطا نویدی، بامداد افشار، سانوا عندلیبی، فرهاد بادپا، صادق چراغیمازیار یونسی، شهرام صارمی، مجید فروغی، غزاله شیرازی و جمعی دیگر از نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر موسیقی ملی و ارکسترهای دیگر از جمله هنرمندانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

اجرای چند قطعه موسیقایی به رهبری بردیا کیارس و همراهی تعدادی از نوازندگان مطرح کشورمان از جمله پدرام فریوسفی، علی جعفری پویان، تینا جامه گرمی، از بخش‌های دیگر مراسم بود.

بعد از اجرای برنامه ضمن اقامه نماز میت برای مرحوم پورنگ پورشیرازی توسط حجت‌الاسلام محمود دعایی پیکر این هنرمند به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع شد.

چاپ
>