X

مدیرکل دفتر موسیقی مطرح کرد: از برگزاری سالانه جشنواره موسیقی آواها و نواهای وحدت حمایت می کنیم

شنبه, 17 تیر 1396

فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پنجشنبه شب گذشته در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره موسیقی آواها و نواهای وحدت سیستان وبلوچستان گفت: از برگزاری هرساله جشنواره موسیقی آواها و نواهای وحدت حمایت می کنیم و امیدواریم که هر سال در تقویم اجراهای موسیقی ایران ثبت شود.

به گزارش روابط عمومی دفتر موسیقی، اختتامیه نخستین جشنواره موسیقی محلی آواها و نواهای وحدت سیستان و بلوچستان به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان و انجمن موسیقی این استان و با حمایت و حضور مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون سیاسی استاندار استان، مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی سیستان و بلوچستان، هیئت داوران و جمعی از هنرمندان و مردم زاهدان در مجتمع فرهنگی هنری زاهدان برگزار شد.

فرزاد طالبی در این مراسم گفت: از برگزاری هرساله جشنواره موسیقی آواها و نواهای وحدت این استان حمایت می کنیم و امیدواریم که هر سال در تقویم موسیقی ایران ثبت شود.

همچنین وی افزود:موسیقی سیستان وبلوچستان یکی از ارکان موسیقی نواحی ایران است و بخشی از هویت ملی ایران را روایت می کند‌.

وی ادامه داد: دفتر موسیقی از ایجاد مکتب خانه موسیقی نواحی در سیستان وبلوچستان حمایت می کند و امیدواریم مجموعه اقداماتی که در این راستا انجام می شود به صیانت از موسیقی نواحی در این استان کمک کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در این مراسم گفت: خرسندم که این توفیق حاصل شد تا جشنواره موسیقی محلی آواها و نواهای وحدت سیستان و بلوچستان را برای اولین بار برگزار کنیم.

حسین مسگرانی با بیان این که طی ۲۰ سال گذشته برنامه ای در این سطح و اندازه برای موسیقی نواحی سیستان وبلوچستان برگزار نشده است ادامه داد: این جشنواره از آنجایی که برای اولین بار برگزار شد به طور قطع با کاستی هایی همراه بود  که از هنرمندان‌ می خواهیم نواقص را برما ببخشند.

وی گفت: به واسطه برگزاری این جشنواره پیشکسوتان و هنرمندان زیادی گرد هم جمع شدند و از تجربیات هم دیگر و آموزش های داوران استفاده کردند که در حفظ موسیقی سنتی و اصیل استان تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

وی اظهار کرد: در جلسه ای که با حضور مدیرکل موسیقی کشور با هنرمندان موسیقی سیستان وبلوچستان برگزار شد ایشان از برگزاری دائمی جشنواره آواها و نواهای وحدت با همکاری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد.

از دیگر سخنرانان این برنامه کیوان پهلوان یکی از داوران این دوره از جشنواره بود که پیش از قرائت بیانیه هیئت داوران ضمن تشکر از مسئولین استان در برگزاری این جشنواره از حمایت تمام عیار فرزاد طالبی مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از موسیقی نواحی در سراسر کشورتقدیر کرد.

بنابراین گزارش  در این مراسم از پیشکسوتان موسیقی استان تجلیل و گروه های برگزیده مورد تقدیر قرار گرفتند و همچنین موسیقی محلی توسط گروه های مختلف اجرا شد.

از دیگر برنامه های حضور فرزاد طالبی مدیر کل دفتر موسیقی در سیستان و بلوچستان نشست صمیمانه با هنرمندان و فعالان موسیقی استان بود که در این دیدار هنرمندان ضمن ابراز خرسندی از توجه و حضور وی در استان به بیان دغدغه ها و دیدگاه­های خود در باره توجه بیشتر به موسیقی استان،اجراهای صحنه ای موسیقی نواحی، پیگیری بیمه هنرمندان، تکمیل روال اعطای درجه هنری به پیشکسوتان استان، رفع مشکل معیشت برخی از هنرمندان و ایجاد مکتب خانه و برگزاری برنامه های تجلیل از پیشکسوتان استان را مطرح کردند.

فرزاد طالبی در این نشست ضمن تشکر از برگزار کنندگان جلسه با بیان اینکه موسیقی نواحی یکی از پایه های اصیل و بنیادین موسیقی در ایران می باشد گفت:دفتر موسیقی سال ۹۴ را سال موسیقی نواحی نامید که این امر به راه اندازی مجدد جشنواره موسیقی نواحی ایران انجامید. خوشبختانه استان سیستان و بلوچستان دارای ظرفیت های غنی در این حوزه است که همین امر مسئولیت مدیران و هنرمندان موسیقی استان را دوچندان می کند.

حمایت از برگزاری هرسال جشنواره آواها و نواهای وحدت، بررسی روال ارزشیابی هنرمندان، توجه به بیمه هنرمندان، حمایت از تأسیس مؤسسات موسیقایی تک منظوره در سطح استان، توجه به اجراهای صحنه ای موسیقی نواحی، برگزاری آئین های بزرگداشت پیشکسوتان، لزوم برگزاری هفته های موسیقی نواحی، اعلام موافقت با تأسیس مکتب خانه در سیستان و بلوچستان و اعطای دفاتر نمایندگی توسط انجمن موسیقی استان به شهرستان ها جهت توسعه فعالیت­های موسیقی توسط اهل آن و حمایت از گونه های مختلف موسیقایی از جمله محورهای مورد بحث و گفتگوی طالبی در این نشست بود.

چاپ
>