X

محمد ملاآقایی: لازمه آسیب شناسی آواز داشتن دید وسیع اجتماعی و هنری است

چهارشنبه, 29 فروردین 1397

نخستین نشست «آیین آواز» با حضور تعدادی از هنرمندان و علاقه مندان موسیقی ایرانی روز سه شنبه ۲۸ فروردین ماه در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، در ابتدای این نشست محمد ملاآقایی خواننده و مدرس پیشکسوت موسیقی کشورمان بیان کرد: در گذشته زیبایی شناسی آواز ایرانی و امتیاز بزرگ یک خواننده بر داشتن صدای قدرتمند و رسا بنا شده بود اما امروز می‌بینیم به این مقوله دیگر به عنوان یک امتیاز نگاه نمی‌کنند و صداهای ظریف هم در مقوله زیبایی شناسی خوانندگان قرار می‌گیرند.

 وی افزود: البته برای آسیب شناسی هنر آواز در چهار دهه اخیر وجود منِ خواننده، مدرس و شمای آهنگساز و نوازنده کافی نیست. به این منظور و در چنین محافل و جمع‌هایی نیاز به حضور طیف متنوعی از گروه‌های اجتماعی و علمی شامل استادان دانشگاه، جامعه شناسان، روزنامه نگاران و بقیه هم است. در واقع لازمه آسیب شناسی آواز، دارا بودن دید وسیع اجتماعی و هنری و غیر از آن است.

 ملاآقایی سپس از گروه موسیقی محلی لری که برای همراهی صدایش از استان لرستان به «آیین آواز» آمده بودند، دعوت کرد که روی صحنه بیایند و بهاریه‌ای را به گویش زادگاهش برای حاضران خواند. این در حالی است که حماد ملاآقایی نوازنده کمانچه، رضا بیرانوند نوازنده تار، مهدی بیرانوند نوازنده کمانچه، داود بیرانوند نوازنده سرنا و حسن سپهوند نوازنده تمبک، گروه اجرایی این بخش از برنامه را تشکیل می دادند.

علی عظیمی نژادان جامعه شناس و علی شیرازی کارشناس مجری مجموعه برنامه های «آیین آواز» نیز در این نشست با موضوع «نقد در آواز ایرانی» به تاریخچه و اوضاع نقد آواز ملی و دستگاهی پرداختند.

اجرای محمدفرزین ذوالقدر به همراه سه‌تار بهرام آذرشب، اجرای امیرعلی هاشمی با همراهی عمران قربانی نوازنده تار، علی اصغر عاطفی نوازنده تمبک و خشایار اشکوری نوازنده کمانچه، آواز خوانی مسعود میرزاحیدر خواننده و مدرس پیشکسوت آواز به همراه سه تار حسن علی نژاد، اجرای گروه خانوادگی مظلوم به خوانندگی مسعود مظلوم، سه تار نوازی و همخوانی مهرداد مظلوم و دف مژگان مظلوم از بخش های مختلف اولین نشست «آیین آواز» بودند.

چاپ
>