X

مبانی فن نوازندگی محمدرضا لطفی کتاب شد

سه شنبه, 10 اردیبهشت 1398

کتاب و سی‌دی «مبانی فن نوازندگی تار و سه‌تار: یک ترم کلاس استاد محمدرضا لطفی» با گردآوری، آوانگاری و اجرای محسن بخشنده (با نظارت و مقدمۀ استاد محمدرضا لطفی) توسط نشر خنیاگر منتشر شد.
این متد شرح یک ترم از کلاس «مبانی فن نوازندگی» استاد محمدرضا لطفی است که به خواست ایشان توسط یکی از شاگردانشان نگارش شده و با تأیید و مقدمۀ ایشان به‌سامان رسیده است. تمرین‌های کتاب حاضر با نگرش موسیقی ایرانی همگون‌اند، موزیکالیتۀ هنرجویان را تقویت کرده هنرجو را به خلاقیت هنری نزدیک می‌گردانند و در جهت آموزش روش تمرین حرکت می‌کنند که مشکل بسیاری از هنرجویان است. «دورهای مضرابی» (از دوتایی تا دوازده‌تایی با توالی‌های گوناگون راست و چپ مضراب و تغییر در تعداد و محل اَکسِنت‌ها)، «تکنیک‌های مضرابی» (برای تقویت اجرای انواع ریز، دُرّاب و شلال)، «ساخت و تغییر پایه» (با استفاده از الگوهای مضرابی، تغییر اَکسِنت، چرخش در سیم‌ها و به‌کارگیری تزئینات)، «ساخت ملودی براساس پایه»،‌ «تمرین‌های دست چپ» (با انواع انگشت‌گذاری)، و انواع «تکیه و تحریر» اهمّ مطالب این مِتُد را در بر می‌گیرند. در لوح فشردۀ ضمیمه، اجرای صوتی تمرین‌ها همراه با گزیده‌ای از سخنان استاد لطفی در کلاس و تصاویر منتخبی از ایشان درج شده است.
مراسم رونمایی از این کتاب پنجشنبه، دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۸، مقارن با سالگرد درگذشت استاد محمدرضا لطفی، در فرهنگسرای ارسباران، ساعت ۱۵، با سخنرانی استادان بهروز همتی، حمید سکوتی، رامین جزایری، و ناشر و نویسنده، همراه با اجرای زنده توسط استاد حمید سکوتی برگزار خواهد شد.

چاپ
>