X

«مبانی آفرینش در موسیقی ایران» منتشر شد

دوشنبه, 13 بهمن 1399

کتاب «مبانی آفرینش در موسیقی ایران» نوشتۀ علی ابراهیمی منتشر و راهی بازار موسیقی کشور شد.

به گزارش نای، پس از گذشت سال‌ها از تدریس متد آموزشی استاد شریف لطفی در مراکز آکادمیک موسیقی و فقدان منبع مکتوب و روش‌مند در این حیطه، کتاب «مبانیِ آفرینش در موسیقیِ ایران» به نگارش و تحلیل علی ابراهیمی کارشناس‌ ارشد موسیقی ایرانی از دانشگاه هنر تهران، منتشر و در دسترس جامعۀ دانشگاهی موسیقی و سایر مخاطبین و علاقمندان آهنگسازی در حوزۀ موسیقی ایرانی قرار گرفت.

علی ابراهیمی در توصیف ویژگی‌های مِتُد مطرح‌شده در کتاب «مبانی آفرینش در موسیقی ایران» می‌نویسد:

«مقولۀ آهنگسازی در موسیقی کلاسیک ایرانی از دیرباز غالباً بر عهدۀ نوازندگان، محدود به ساخت ملودی، سلیقه‌محور و فاقد اصول و روش‌مندی مدوّن بوده ‌است. بنابراین مسیری روشن برای پرورش هنرجویی که به حوزۀ آهنگسازی (مختص موسیقی دستگاهی ایران) ورود کند دیده نمی‌شود.

آنچه مقصود و همّیّت استاد شریف لطفی (مُبدع متد) بوده ‌است ارائۀ یک روش آهنگسازی بر اساس «چندصدایی» در موسیقی ایران است، که بتواند هنرجو را از نقطۀ آغازین ساخت یک ملودی اصلی به نقطۀ نهایی در ساخت‌وپرداخت یک اثر تام‌وتمام ببرد. بدین منظور به صورت گام‌به‌‌گام به آموزش چگونگی ساخت لایه‌های صوتی متفاوتی می‌پردازد که به‌ظاهر ارتباطی نداشته و به‌صورت مجزا معنای موسیقایی خاصی ارائه نمی‌کنند؛ ولی در هم‌زمانی بافتی را ایجاد می‌کنند که مکمل یکدیگر و نمایندۀ لایه‌های صوتی پس‌زمینه، میان‌زمینه و ملودی اصلی هستند. نمایش نهایی این بافت، غالباً به تدریج و در نقطۀ اوج اثر انجام می‌پذیرد.»

کتاب «مبانی آفرینش در موسیقی ایران» (روش شریف لطفی) نوشتۀ علی ابراهیمی، به شماره شابک ۹۷۸۶۰۰۷۹۶۶۹۵۲ از طریق نشر آواز، بهمن‌ماه ۱۳۹۹ منتشر شده است.

چاپ
>