X

فرهنگ و هنر بدون اقتصاد دوام و قوام ندارد

یکشنبه, 28 مهر 1398

حمیدرضا نوربخش روز چهارشنبه در نشست اقتصاد فرهنگ و هنر از سلسله نشست های صنایع فرهنگی و اقتصاد خلاق، با تسلیت درگذشت زنده یاد حسین دهلوی، وی را از بزرگان موسیقی کشور عنوان کرد که هنرمندان پیشکسوت فراوانی را در عرصه هنر موسیقی در کشور تربیت و آموزش داده است.

وی در ادامه با تشریح موضوعات مربوط به بازار آنلاین موسیقی،‌ اظهارداشت: تولیدات اثر در این عرصه به هیچ وجه اقتصادی نیست و بسیاری از هنرمندان عرصه موسیقی این تولیدات را صرفا برای اجرای کنسرت و در جهت درآمدزایی می سازند چراکه در غیر اینصورت فروشی نخواهند داشت.

وی در عین حال تصریح کرد: بسیاری از آثار بعد از تولید متاسفانه به شکل غیرقانونی و غیرمجاز تکثیر و بدون توجه به تولیدکننده اثر و هنرمند خواننده و عوامل تهیه آن اثر در فضای مجازی دانلود می شوند.      ‌

به گفته مدیرعامل خانه موسیقی اگر بخواهیم عرصه موسیقی را از این حالت آشفته بازار نجات دهیم چاره آن تصویب و اجرای قانون «کپی رایت» است.

نوربخش تاکید کرد: ‌باید به سازو کاری برسیم که مردم بتوانند موسیقی آنلاین را از بازار آنلاین بصورت قانونمند دریافت کنند.

به گفته وی باید در این زمینه جامع نگاه کرده و همه جوانب را در نظر گرفت و همه عوامل از سازنده، تولیدکننده و توزیع کننده در یک چرخه کامل هر کدام در سر جایش خودش قرار گیرد.

مدیرعامل خانه موسیقی در عین حال تاکید کرد:‌ امروز نیازمند این هستیم تا اقتصاد آنلاین موسیقی را با توجه به نیاز روز جامعه و متناسب با سلیقه ها و درخواست مخاطبان شکل دهیم.

فرهنگ، هنر و اقتصاد هنر دو بخشی است که باید در کنار هم معنا پیدا کرده و باعث رونق و رشد شوند بنابراین اگر هنر و فرهنگ اقتصادی نباشند دوام و قوام نخواهند یافت.

وی گفت: باید دست در دست هم در تعامل با یکدیگر یک خروجی شفاف داشته باشیم تا مسئولان و دست اندرکاران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بتوانند کمک و حمایت جهت داری از این عرصه و حوزه داشته باشند.

در ادامه این نشست همچنین افسر موموندی مشاور و نماینده لادن حیدری معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و شماری از کارشناسان و حاضران در خصوص بازار آنلاین موسیقی و چالش های آینده این بازار در ایران و همچنین مسائلی پیرامون حوزه موسیقی به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

نشست صنایع فرهنگی و خلاق با موضوع بازار آنلاین موسیقی؛ چالش ها و آینده بازار آنلاین موسیقی در ایران به همت و تلاش معاونت توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز چهارشنبه در سالن همایش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

چاپ
>