X

غوغای تنبک گنجه ای و تار رحیم زاده در شب پایانی غزل ساز

جمعه, 16 تیر 1402

دوره نخست اجراهای صحنه ای مجموعه موسیقایی «غزل ساز» شامگاه پنجشنبه ۱۵ تیرماه در تالاررودکی  به پایان رسید.

درآخرین شب این کنسرت، تکنوازی زمان خیری و دو نوازی کامبیز گنجه ای و قاسم رحیم زاده  به اجرا درآمد.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، پروژه موسیقایی «غزل ساز» متمرکز بر بداهه نوازی وتک نوازی است، اجراهایی که  به مدت سه شب از تاریخ ۱۳ تا ۱۵ تیرماه با شش اجرا به همت انجمن موسیقی ایران و با مشارکت بنیاد فرهنگی،هنری رودکی برگزار شد.

در شب سوم این برنامه که در دو بخش برگزار گردید، در بخش اول، زمان خیری، نوازنده نی با نواختن قطعاتی از موسیقی ایرانی، میزبان مخاطبانش بود و در بخش دوم و پایانی کامبیز گنجه ای و قاسم رحیم زاده نوازنده تنبک و تار به هنرنمایی پرداختند. اجراهایی که بسیار مورد استقبال مخاطبان در سالن قرار گرفت.

بخش دوم و پایانی این کنسرت، اختصاص داشت به دو نوازی کامبیزگنجه ای و قاسم رحیم زاده که به روی صحنه آمدند.اجرایی که شب به یادماندنی برای مخاطبان بوجود آورد. «سروش»،« سرور» و« هیجا» از ساخته رحیم زاده از جمله قطعاتی بودند که به صورت دو نوازی به  اجرا درآمدند و در آخر رنگ بیات ترک نواخته شد.

کامبیز گنجه ای سال ۱۳۴۷ در شهر ری متولد شد. او هنرآموخته استادانی همچون داود گنجه ای، علی اصغر  بهاری، محمود فرهمند، ناصر فرهنگ فر و بهمن رجبی است.

«آواز»،«رود»،« کوک مست»،« ضرب آذر»،«گروه نوازی تنبک و نقاره، «آی بنیط»،« نغمه کوبان» از جمله آثار اوست.

تدریس در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ، همکاری با گروه های سماع ، مولانا، صبا و… از فعالیت های هنری این هنرمند است. همچنین در آلبوم های متعددی مانند «بی غبارعادت»، «ناشکیبا»، «نسیم وصل»، «با ستاره ها»،«کوهستان»،«زهی عشق»،«نیلوفرانه»، «زیباترین»، «نازنگاه»  و «یاد استاد» نوازندگی و همکاری داشته است.

قاسم رحیم زاده نوازنده ، مدرس تار و سه تار، سال ۱۳۶۲ در ایلخچی متولد شد.او دانش آموخته رشته موسیقی ایرانی در دانشگاه تهران است و عضو هیات علمی گروه موسیقی دانشکدگان  هنرهای زیبا و دانشگاه تهران. رحیم قاسم زاده موسیقی را نزد استادانی همچون هوشنگ ظریف، داریوش پیرنیاکان، محمد علی کیانی نژآد و محمد رضا لطفی آموخته است.

«آواز رود»،« آی بنیط اجرای ردیف های میرزا عبدالله ، میرزا حسینقلی، عبدالله دوامی از جمله آثار هنری اوست. عالی شهنازی (در دست انتشار).  تدریس در دانشگاه های کردستان ، آزاد تهران ، شیراز، بندر عباس، زنجان و… وهمچنین حضور در هیات داوران جشنواره های موسیقی سیمرغ و ملی جوان ، همکاری با گروه های جوان به سرپرستی استاد کیانی نژاد، همکاری با گروه کامکار به سرپرستی استاد اردشیر کامکار، همکاری با گروه شهنازی به سرپرستی استاد داریوش پیرنیاکان، اجرای کنسرت های موسیقی ایرانی در قالب تکنوازی و گروه نوازی در داخل و خارج از کشور، برگزاری  کارگاه های نوازندگی، تحلیل ردیف  و بداهه پردازی در شهرهای مختلف از جمله فعالیت های هنری این هنرمند است.

کسب مقام اول نوازندگی تار در جشنواره موسیقی ملی جوان در سال ۸۵، کسب جایزه باربد( آلبوم برگزیده سال موسیقی دستگاهی در سال ۱۳۹۶ جوایزی است که رحیم زاده دریافت کرده است .

محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اردشیر کامکار، پوریا اخواص، امیر شریفی، شروین مهاجر و حسام اینانلو از دیگر میهمانان شب آخر برنامه” غزل ساز” بودند.

«غزل‌ساز» مجموعه اجراهایی در باره حفظِ هویت موسیقی ردیف- دستگاهی است که با نگاهی به موسیقی آوازی ایران برنامه ریزی شده است. چرا که آواز متر و معیاری شناخته شده چه در ساز و چه در کلام در موسیقی ایران است؛لازم به ذکر است معیارهای متعددی در رشد و شکوفایی نوازندگان و خوانندگان تاثیرگذار موسیقی وجود دارد که مجموعه «غزل ساز»در دوره‌های بعدی، به تک‌تک آنها خواهد پرداخت. اولین دوره از مجموعه برنامه‌های «غزل‌ساز» مربوط به موسیقیِ سازی و تکنوازی‌هایی از این دست خواهد بود. نوازندگانی که تبحّر خود را در طول سالیان متمادی با تمرکز بر بداهه‌نوازی به‌دست‌ آورده‌اند.

نخستین شب این اجرا، سه شنبه ۱۳ تیرماه با حضور نوازندگانی همچون پریچهر خواجه( قانون) وحسام اینانلو(کمانچه) برگزار شد و در شب دوم، چهارشنبه ۱۴ تیرماه، عیسی غفاری(سه‌تار) و بهاره فیاضی(تار) به روی صحنه رفتند.

دوره‌ی دوم مجموعه موسیقایی «غزل‌ساز» پاییز امسال برگزار می شود که مربوط به موسیقی با کلام خواهد بود.

چاپ
>