X

علی رهبری «چنین گفت زرتشت» را روایت می‌کند

شنبه, 23 بهمن 1400

به گزارش نای  روز جمعه ۱۳ اسفند ماه «چنین گفت زرتشت» اثر علی رهبری آهنگساز و رهبر ارکستر بین‌المللی ایرانی در شهر زاگرب همراه با ارکستر و گروه کر فیلهارمونیک زاگرب به خوانندگی رضا فکری روی صحنه می‌رود.

این کنسرت که ۲ مرتبه در سال گذشته به دلیل بیماری کرونا لغو شده بود در مراسمی ویژه در حضور مسولین فرهنگی هنری و دولتی کشور کرواسی به مناسبت جشن ۱۵۰ سالگی ارکستر فیلهارمونیک زاگرب اجرا خواهد شد.

علی رهبری که علاوه بر شهرهای بروکسل، پراگ و مالاگا مدیریت هنری ارکستر فیلهارمونیک زاگرب را نیز عهده‌دار بوده است بعنوان رهبر ویژه به این مراسم دعوت شده است.

پوئم سمفونی چنین گفت زرتشت در ۶ قسمت، اولین پوئم سمفونی در جهان روی گفتار واقعی زرتشت است که برای خواننده تِنور گروه کر و ارکستر بزرگ سمفونیک ساخته شده است. فقط در قسمت سوم که جشن نوروز باستانی نام دارد از شعری از محمدفرید ناصری استفاده شده است.

علی رهبری این اثر ۶۵ دقیقه‌ای را به مردم کرواسی تقدیم کرده است که اعتقاد دارند اصلشان از ایران باستان آمده است.

لازم به یادآوری است که چنین گفت زرتشت ساخته ریشارد اشتراوس آهنگساز آلمانی که روی نوشته‌های نیچه فیلسوف و نویسنده آلمانی نوشته شده، شهرت جهانی دارد ولی به هیچ وجه ارتباطی با زرتشت ایران زمین ندارد.

خواننده این اثر رضا فکری است که در ۷ سال گذشته مورد توجه، حمایت و همکاری علی رهبری بوده و تاکنون در اجرای آثاری چون «مرشد»، «اپرای غمنامه پارسی»، «اپرای حضرت ابراهیم» و «دیوان گوته» نیز سهم مهمی داشته است.

چاپ
>