X

علی رهبری از رهبری ارکستر سمفونیک تهران استعفا داد

سه شنبه, 11 اسفند 1394

علی رهبری، رهبر و مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران، در نامه‌ای به علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سمت خود استعفا داد.

به گزارش نای، علی رهبری، مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران، با انتشار نامه‌ای خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از رهبری و مدیریت هنری ارکستر سمفونیک تهران استعفا داد.

در این نامه آمده است:

«آقاى علی جنتی، وزیر محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

احتراماً به عرض مى‌رساند همان‌طور که مستحضرید، ارکستر و گروه کر سمفونیک تهران در ۱۲ ماه گذشته با زحمت فراوان و نظمی بی‌نظیر به بهترین شکل ممکن وظایف هنری خود را انجام داده و باعث افتخار این مملکت شده است.

لازم به بیان است که این ارکستر در این ۱۲ ماه نه‌تنها تمام کنسرت‌های خود را با بالاترین کیفیت اجرا کرده است بلکه به کشورهایى چون چین و اتریش نیز دعوت شده است که نشان همین کفایت بالاى آن بوده است. همچنین در این مدت آثار ۱۱ آهنگساز ایرانی را نیز براى عرضه به بازار بین‌المللی ضبط کرده است ولی متأسفانه دادن اختیار این ارکستر به بنیاد رودکی از همان ابتداى کار، اشتباهی بزرگ بوده است و هر ماه که از شروع فعالیت گذشته، این اشتباه  واضح‌تر خود را نشان داده است تا جایی که این ارکستر از نظر اداری هنوز بعد از ۱۲ ماه کوچک‌ترین پیشرفتی را نداشته است.

مسئولیت اداری ارکستر با آقای بهرام جمالی، مدیر عامل بنیاد رودکی، بوده است. عدم مدیریت، عدم شناخت کافی موسیقی کلاسیک، داشتن مشاوران بسیار غیرحرفه‌ای و بی‌نظمی‌های افراد زیردست آقاى بهرام جمالی و در آخر بدقولی‌های این بنیاد نسبت به این هنرمندان ایرانی سبب آن شده است که چند نوازنده و خواننده‌ی بسیار خوب ما ارکستر را ترک کنند و افراد بااستعداد ایرانی هم که از خودگذشتگی نشان داده و تمام مشکلات را تحمل کرده‌اند و در ارکستر مانده‌اند نیز حتی یک ماه آرامش نداشته‌اند.

همچنین با وجود اخبار غیرواقعی در رسانه‌ها از طرف آقای جمالی در ۶ ماه گذشته حتی یک‌بار هم دستمزد این افراد به‌طور کامل پرداخت نشده است و قراردادی هم برای آینده در دست ندارند. بنده هم تا به امروز تمام مشکلات را تحمل کرده‌ام ولی نه‌تنها دیگر امیدی برای ادامه‌ی کار با این بنیاد غیرحرفه‌ای  ندارم بلکه با تقدیم استعفای خودم از سمت رهبر دائم و مدیر هنری این ارکستر، راه را برای نوازندگان باز می‌کنم تا شاید بتوانند سازمان دیگری را در این مملکت برای ادامه‌ی کار خود پیدا کنند.

با تجربه‌ی بنده که ۶ بار مدیریت هنری ارکسترهای  کشورهای مختلف را به عهده داشته‌ام، واگذاری ارکستر سمفونیک تهران به دست افرادی غیرحرفه‌ای و ضعیف در مدیریت و بنیادی مانند بنیاد رودکی از روز اول اشتباهی بزرگ بوده است که امیدوار هستم دیگر تکرار نشود. ارکستر سمفونیک تهران باید مانند بیش از ۲۰ ارکستر دولتی در کشور همسایه ترکیه صد در صد مستقل باشد.

با احترام

علی رهبری»

چاپ
>