X

علیرضا سلیمانی در تالار رودکی تجلیل شد

دوشنبه, 5 شهریور 1397

در شامگاه سومین روز از شهریورماه آیین بزرگداشت علیرضا سلیمانی هنرمند موسیقی مقامی شمال خراسان به همت انجمن موسیقی ایران در تالار رودکی برگزار شد. در این مراسم از وی به پاس زحماتش در عرصه موسیقی توسط شورای ارزشیابی هنرمندان نشان درجه یک هنری تقدیم شد.

این برنامه با موسیقی خطه خراسان آغاز شد. مخاطبان گوش به موسیقی سپردند که نه‌تنها بیانگر نوای ناحیه‌ای از کشورمان بود، بلکه قصه‌ای حماسی و سنتی را نیز روایت می‌کرد. موزیسین‌های خراسانی که در مناطق شمالی این استان زندگی می‌کنند و شغل اصلی آن‌ها کشاورزی است، در زمره اصیل‌ترین دوتارنوازانی هستند که به‌طور شفاهی و سینه‌به‌سینه انواع داستان‌ها و حماسه‌ها را برای مردم روایت می‌کنند. جذابیت اجراهای آنان موسیقی و روایت داستانی است که توأمان با هم به گوش مخاطب می‌رسد. این خوانندگان گاهی علاوه بر زبان کرمانجی به زبان ترکی آذربایجانی نیز تکلم می‌کنند.

در میانه برنامه پس از شنیدن موسیقی این ناحیه، از احمد صدری دعوت شد تا پشت تریبون قرار بگیرد. او در خصوص این هنرمند چنین گفت: علیرضا سلیمانی ناقل فرهنگ موسیقی است و داستان‌ها را روایت می‌کند. امیدواریم از این پس نیز در جهت آموزش به نسل جدید و انتقال دانسته‌ها به نسل‌های آینده، گام بردارد. به پاس هنر و زحمات و منزلت موسیقی خراسان از سوی شورای ارزشیابی معاونت فرهنگی و هنری وزارت ارشاد اسلامی نشان درجه یک موسیقی را به ایشان تقدیم می‌کنیم. امیدواریم همیشه سلامت باشند و برای حفظ موسیقی منطقه‌شان تلاش کنند.

پس از آن لوح مربوطه را در میان تشویق حاضران به او تقدیم کردند تا جمعیت دوباره گوش به ساز دوتار بسپارد. سلیمانی پیش از نواختن در حالی که بابک راحتی کنار او نشسته بود در خصوص قطعه‌ای که می‌نوازد، توضیح داد و در ادامه ضمن نواختن، داستان همراه آن را به زبان فارسی و ترکی روایت کرد.

این بزرگداشت با حضور علی ثابت نیا به‌عنوان مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، هومان اسعدی به‌عنوان دبیر دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان و داریوش طلایی، علی‌اکبر شکارچی، فارغ‌التحصیلان دانشگاه هنر و دانشگاه تهران برگزار شد.

چاپ
>