X
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح کرد

«سوگ شفق»سهم اهالی موسیقی در ادای دین به فرهنگ دینی و اعتقادی و فرهنگ عاطفی مردم است/ تولید کارهای ارکسترال با این مضمون، کارهایی در ابعاد عظیم و اثر گذاراست

یکشنبه, 19 شهریور 1402

محمد حسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از تماشای «سوگ شفق»در سالن همایش های برج میلاد تهران، برگزاری این نوع اجراها را، همنوایی اهالی موسیقی با کاراوان بزرگ عزای امام حسین(ع) دانست که در قالب خاص خود ارائه می شود و این چنین است که دلنشین و ارزشمند می باشد.

 

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، محمدحسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از تماشای «سوگ شفق»درباره این اجرای موسیقی آیینی اظهار داشت: در گذشته هر گاه اجراهای مشابهی در همین قالب موسیقایی از عزیزان هنرمند می شنیدم و می دیدم، تاکید صحبت هایم براین موضوع بود، هنری که از قدمت و سابقه ای دیرینه برخوردار باشد و ریشه در فرهنگ قدیمی این سرزمین داشته باشد، این هنر مانایی بیشتری دارد و اثر گذاری آن افزون تر خواهد بود. بویژه آنکه درمناسبت های سوگواری چون ایام محرم و صفر که فصل هنری این نوع کارها است به اجرا درآید .درواقع این نوع اجراها، همنوایی اهالی موسیقی با کاراوان بزرگ عزای امام حسین(ع) است که در قالب خاص خود ارائه می شود و این چنین است که دلنشین و ارزشمند بوده و شاهد جلوه های زیبایی از این گونه کارها همچون «سوگ شفق» هستیم.

وی خاطرنشان کرد: این اقدام اهالی موسیقی ، بخصوص تولید کارهای ارکسترال مانند «سوگ شفق» و با این مضمون، کارهایی در ابعاد عظیم و اثر گذاراست و در حقیقت به نوعی سهم اهالی موسیقی در ادای دین به فرهنگ دینی و اعتقادی و فرهنگ عاطفی مردم است. چرا که عواطف مردم از همین موضوعات شکل می گیرد تا آنجا که به انگیزه اربعین حسینی، ۴ میلیون نفر به سمت یک کشور حرکت می کنند و جالب تر آنکه میلیون ها نفر در داخل کشور در حسرت این سفر معنوی هستند که نتوانسته اند مشرف شوند .اتفاقی بزرگ که مشابه آن در هیچ جای دنیا دیده نشده و این همان ریشه در اعتقادات است.بنابراین باید بگویم اهالی موسیقی بسیار خوش ذوق و قریحه هستند که به سراغ این گونه سوژه ها می روند و البته این حرکت، وسیله ای برای ارتقا آنها هم خواهد بود. ضمن اینکه مردم هم این نوع آثار را پاس می دارند و ارزش می گذارند و برای اینگونه کارها اهتمام اعتقادی و اهتمام هنری قائل هستند چرا که پاسداشت فرهنگ بومی این سرزمین است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص حمایت ارگان های مختلف و همچین مسئولان فرهنگی از این نوع کارها بیان داشت: قاعدتا یکی از اقدامات خوب در این زمینه، حضور مدیران مختلف حوزه سیاست و فرهنگ در زمان اجرای چنین برنامه هایی است تا از نزدیک به تماشای آن بنشینند. آقای اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این گونه کارهای هنری علایق نزدیکی دارند و قطعا حمایت های لازم را خواهند داشت. دیگر مسئولان فرهنگی چون کمیسون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز طبعا باید این نوع برنامه ها را مشاهده کنند تا انگیزه هایشان تقویت شود. اتفاقا زمان خوبی است چرا که در حال تدوین برنامه هفتم توسعه هستند و حمایت کردن از اینگونه کارهای بزرگ باید در ابعاد یک برنامه دیده شود بنابراین برنامه هفتم زمان خوبی برای این نوع کارها است.

صفار هرندی درباره اثر گذاری زبان هنر بویژه موسیقی در بیان پیام و فرهنگ عاشورا به مخاطب بویژه نسل امروز گفت: به عبارتی می توان گفت ماندگاری عاشورا با نغمه ها و موسیقی همراه بوده است. اگر همین نوحه خوانی ها که تم موسیقایی دارند وجود نداشت، معلوم نبود آنچه که امروز با عنوان عاشورا با آن مواجه هستیم در همین ابعاد و اندازه ها بود یا خیر! و این برگرفته از ذوق و هنر شیعه است که برای ماندگاری به ابزارهای مختلف متوسل شده است. بطور مثال نمایش و تعزیه خوانی .در هنر تعزیه خوانی موثر ترین موضوع نغمه است. نغمه هایی گوناگون که در اجرای اشقیا و یا اولیا خدا مورد استفاده قرار می گیرد .همه اینها حکایت از ذوق هنرمندان است و البته اثر خود را هم گذاشته است و شاید بتوان گفت موسیقی ما بویژه موسیقی امروز ما به شدت تحث تاثیر موسیقی مذهبی است و اثرگرفته از آن است. بطور مثال برخی از همین اصوات موسیقایی که در گذشته های دور در روضه خوانی ها و یا مصیبت خوانی مورد استفاده بود و شنیده می شد، بعد ها به موضوعات و موسیقی های عاشقانه ها هم ورود پیدا کرد و جلوه های جدید خود را نشان داده و بسیار در هم تنیده هستند.

 

«سوگ شفق» که به مناسبت اربعین حسینی (ع) بوده، روایت حماسه کربلا در پنج پرده است که در پرده اول: تقابل خیر و شر، پرده دوم:صبح عاشورا، پرده سوم:بازگشت جناب حُر، پرده چهارم:شهادت حضرت عباس(ع) و پرده پنجم: شهادت امام حسین (ع) را روایت می کند.اجرای آیینی «سوگ شفق» با همراهی ارکستر بزرگ متشکل از نوازندگان به رهبری عرفان وکیلی و خوانندگان کر به رهبری سرژیک میرزائیان با خوانندگی مجتبی عسگری(امام حسین (ع))، هادی فیض‌آبادی حضرت عباس(ع))، سید محسن حسینی (جناب حُر)، امیرحسین سمیعی (عمربن سعد)، محمدرضا صفی (شمر) و ستار روزبه (ابلیس) به آهنگسازی میلاد آقایی است.

اجرای مناسبتی-مذهبی «سوگ شفق» به تهیه کنندگی انجمن موسیقی ایران و با مشارکت برج میلاد به مناسبت اربعین حسینی (ع) به مدت ۳ شب از ساعت ۱۹:۳۰ در برج میلاد تهران در حال برگزاری است و عموم علاقه‌مندان می‌توانند جهت رزرو بلیط بصورت رایگان به سامانه miladticket.com مراجعه کنند.

چاپ
>