X

«عاشقانه‌های فریدون مشیری» رونمایی شد/ هر کارجدیدی نوآوری نیست / یک موسیقی برای امنیت و آرامش

شنبه, 5 اسفند 1396

مراسم رونمایی از آلبوم عاشقانه‌های فریدون مشیری به آهنگسازی فردین کریم خاوری و خوانندگی صادق درجاتی (ونداد) جمعه چهارم اسفندماه با حضور عوامل اجرایی این اثر و تعدادی از هنرمندان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، مراسم رونمایی از آلبوم «عاشقانه های فریدون مشیری» به آهنگسازی فردین کریم خاوری و خوانندگی صادق درجاتی (ونداد) جمعه چهارم اسفندماه با حضور عوامل اجرایی این اثر و تعدادی از هنرمندان در فروشگاه شهر کتاب «دانشگاه» برگزار شد.

فردین کریم خاوری آهنگساز آلبوم «عاشقانه های فریدون مشیری» در ابتدای این مراسم بیان کرد: نقطه آغاز تولید این آلبوم به چهار سال قبل باز می گردد که من و صادق درجانی به این نتیجه رسیدیم تا روی اشعار زنده یاد فریدون مشیری فعالیت هایی را به صورت مشترک انجام دهیم.  البته از همان ابتدا یکی از سخت ترین مراحل تولید آلبوم انتخاب اشعار بود، زیرا همه اشعار فریدون مشیری چشم نواز بودند و این موضوع سختی کار ما را دو چندان می کرد. به هر صورت پس از برگزاری جلسات متعدد، نهایتا به این نتیجه رسیدیم که در این کار به خصوص، از اشعار لطیف و شاعرانه استاد بهره بریم. با این پیش فرض و برخلاف تصمیمی که در ابتدا داشتیم علاوه بر انتخاب ۷ شعر از اشعار فریدون مشیری، یک قطعه از مولانا، یک قطعه از سهراب سپهری و یک قطعه بی کلام را نیز برای این آلبوم در نظر گرفتیم.

این آهنگساز در ادامه با بیان اینکه تنها با قرار دادن ساز ایرانی در کنار ساز کلاسیک غربی نمی توان مدعی ایجاد سبک تازه ای بود، توضیح داد: متاسفانه معنای کار تازه انجام دادن تغییر کرده است. به همین دلیل به شخصه دوست ندارم که بگویم در این آلبوم ما کار تازه یا جدیدی انجام دادیم. برای نوآوری در هر موضوعی باید شناخت کاملی درباره آن موضوع داشت و این مسئله در موسیقی نیز صادق است، اما متاسفانه امروز ما در این حوزه شاهد اتفاق هایی هستیم که به غلط لفظ کار تازه به آنها داده می شود.

وی در بخش پایانی صحبت هایش گفت: به طور کلی هنر به ویژه موسیقی همانند راه رفتن روی لبه تیغ بوده و به شدت حساس است. اگر تنها مقداری نوآوری را با دید دیگری نگاه کنید ، می توان گفت که اصالت آن هنر از بین می رود و در آن ناخالصی ایجاد می شود.

صادق درجاتی (ونداد) خواننده آلبوم «عاشقانه های فریدون مشیری» نیز در ایم مراسم ضمن قدردانی از دست اندرکاران تولید این آلبوم موسیقایی گفت: به هر صورت آنچه از زبان آقای کریم خاوری درباره نحوه تولید و ضبط این آلبوم  توضیح داده شد، کاملا با نظرات من همسو است و من فقط امیدوارم تلاش هایی که برای تولید این مجموعه در نظر گرفته شده بتواند مورد پسند مخاطبان قرار گیرد.

علیرضا میرعلینقی مولف و پژوهشگر صاحب نام موسیقی ایرانی نیز در آیین رونمایی آلبوم «عاشقانه های فریدون مشیری» با بیان اینکه آهنگساز این اثر را از سال ها پیش می شناسد،  گفت: امروز وقتی در راه آمدن به اینجا بودم داشتم به این موضوع فکر می کردم که فردین هیچ وقت چیزی را بدون دلیل و باری به هر جهت انتخاب نمی کند. به همین دلیل در ذهن خود به دنبال دلایل انتخاب اشعار فریدون مشیری از سوی او بودم که پی به شباهت دنیای درونی و شخصیتی این دو نفر باهم بردم. نکته جالب در این شباهت این است که استاد مشیری و فردین عزیز هیچ معاشرتی باهم ندارند و من با توجه به معاشرتی که با هر دو این عزیزان دارم چنین استنباطی می کنم. همین موضوع نشان می دهد که انتخاب فردین از اشعار ایشان شاید نوعی انتخاب ناخودآگاه بوده است و از همین سو احساس فراوانی در آن وجود دارد.

وی بیان کرد: من شنونده ثابت آثار فردین کریم خاوری هستم و با جرات می گویم که این اثر بهترین کار او در این سال ها است. ما در جامعه امروز بیش از هر چیز به کارهای این چنینی نیاز داریم زیرا گوش دادن چنین قطعاتی است که آرامش و امنیت را برای روح ما به ارمغان می آورد. از نظر من این آلبوم لایق واقعی اصطلاح مرهم نهادگی است. البته این را هم بگویم که بهترین به معنای مطلق وجود ندارد و برای هر اثری کیفیت بالاتری موجود است.

میرعلینقی گفت: موسیقی این اثر هنجار خیلی خوبی دارد. زیرا نه به دام کلیشه سازی صرف رفته و نه آنقدر به سمت کارهای مدرنیزم و تجربه گرا و دور از حس و حال متمایل شده است. ما موسیقی را می شنویم که پای در ریشه هایش دارد و چشمش به آسمان است. به طور کلی باید بگویم که اگر من خواننده بودم دوست داشتم که در بستر فضای موسیقی ایشان قرار بگیرم.

اجرای موسیقی زنده با هنرمندی صادق درجاتی و فردین کریم خاوری و امضای آلبوم «عاشقانه های فریدون مشیری» بخش دیگری از مراسم بودند.

آلبوم «عاشقانه های فریدون مشیری» به آهنگسازی فردین کریم خاوری و خوانندگی صادق درجاتی توسط موسسه فرهنگی هنری «نغمه حصار»  به مدیریت افشین معصومی در دسترس علاقه مندان موسیقی قرار گرفته است.

چاپ
>