X
همزمان با سالروز درگذشت قیصر امین پور

“شب قیصر” در نیاوران برگزار می شود

چهارشنبه, 5 آبان 1395

همزمان با سالروز درگذشت مرحوم دکتر قیصرامین پور شاعر و غزل سرای نام آشنای ایرانی شنبه ۸ آبان آیین بزرگداشتی با همکاری دفتر شعر جوان و بنیاد آفرینش های هنری نیاوران درف رهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در این مراسم با حضور خانواده این شاعر ،شخصیت های بزرگ فرهنگی و هنری ،شاعران و اهالی فرهنگ و هنر به ایراد سخن خواهند پرداخت. همچنین دراین برنامه وحید تاج قطعاتی از اشعار قیصر امین پور را اجرا می نماید.

قیصر امین‌پور در روز دوم اردیبهشت ۱۳۳۸ در روستای گتوند از توابع شهرستان شوشتر در استان خوزستان به دنیا آمد. وی در سال ۱۳۶۳ در رشته زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه رفت و این رشته را تا مقطع دکترا گذراند و در سال ۱۳۷۶ از پایان‌نامه دکترای خود با راهنمایی دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی با عنوان «سنت و نوآوری در شعر معاصر» دفاع کرد. این پایان‌نامه در سال ۱۳۸۳ و از سوی انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شد.

امین پوراولین مجموعه شعر خود را در سال ۱۳۶۳ منتشر کرد. اولین مجموعه او «در کوچه آفتاب» دفتری از رباعی و دوبیتی بود و به دنبال آن «تنفس صبح» تعدادی از غزلها و حدود بیست شعر سپید او را در بر می‌گرفت. این کتاب از سوی انتشارات حوزه هنری وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی به چاپ رسید. امین پور هیچ گاه اشعار فاقد وزن نسرود و در عین حال این نوع شعر را نیز هرگز رد نکرد.

دکتر قیصر امین‌پور، تدریس در دانشگاه را در سال ۱۳۶۷ و در دانشگاه الزهرا آغاز کرد و سپس در سال ۱۳۶۹ در دانشگاه تهران مشغول تدریس شد. وی همچنین در سال ۱۳۶۸ موفق به کسب جایزه نیما یوشیج، موسوم به مرغ آمین بلورین شد. دکتر امین‌پور در سال ۱۳۸۲ به‌عنوان عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزیده شد. وی در سال ۱۳۸۶ بر اثر بیماری کلیه و قلب دار فانی را وداع گفت.

گفتنی است برنامه “شب قیصر” شنبه ۸ آبان ساعت ۱۹در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود و حضور عموم علاقمندان در این برنامه آزاد است.

%d9%82%db%8c%d8%b5%d8%b1%d8%a7%d9%85%db%8c%d9%86-%d9%be%d9%88%d8%b1

چاپ
>