X
با سخنرانی داریوش شایگان، مجید کیانی، و ساسان فاطمی

«شب داریوش طلایی» برگزار می‌شود

سه شنبه, 18 اسفند 1394

چهارشنبه، نوزدهم اسفند، ساعت ۱۷، مجله‌ی بخارا «شب داریوش طلایی» را با همکاری بنیاد فرهنگی ملت، بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، گنجینه‌ی پژوهشی ایرج افشار و نشر نی برگزار می‌کند.

داریوش طلایی، در ۲۶ بهمن ۱۳۳۱ در خانواده‌ای علاقه‌مند به موسیقی متولد شد. او از یازده سالگی به هنرستان موسیقی رفت و به تحصیل موسیقی کلاسیک غربی و موسیقی ایرانی با ساز تخصصی تار پرداخت. شروع آموختن تار در همان هنرستان نزد علی‌اکبر شهنازی باعث علاقه‌ی خاص او به ساز تار و موسیقی ایرانی شد. پس از گرفتن دیپلم هنرستان هم‌زمان به تحصیل در رشته‌ی موسیقی دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران و کار در مرکز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی پرداخت. در این مرکز با تشکیل و سرپرستی گروه موسیقی برنامه‌هایی از موسیقی اصیل ایرانی در چندین دوره جشن هنر شیراز اجرا کرد.

داریوش طلایی طی این دوران نزد استادانی چون علی‌اکبر شهنازی، سعید هرمزی، یوسف فروتن، نورعلی برومند و عبدالله دوامی به تکمیل آموخته های خود در سنت ها و مکاتب مختلف موسیقی دستگاهی ایرانی پرداخت. پس از اتمام تحصیلات دانشگاه، او از سال ۱۳۵۵ در دانشگاه تهران به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه موسیقی ایرانی تدریس کرد. وی در سال ۱۳۵۸ با دریافت بورسیه از دولت فرانسه برای ادامه‌ی تحصیل عازم کشور فرانسه شد و ضمن تحصیل موسیقی‌شناسی تا مقطع دکتری در دانشگاه نانتر به شناساندن موسیقی ایرانی از طریق تدریس، اجرای کنسرت و انتشار موسیقی ایرانی در اروپا و امریکا پرداخت.

داریوش طلایی از زمان بازگشت به ایران در سال ۱۳۷۱ تا کنون عضو هیئت علمی گروه موسیقی دانشگاه تهران است و طی این سال‌ها ضمن تدریس در دانشگاه به تألیف آثار موسیقی و اجرای کنسرت پرداخته است.

در شب داریوش طلایی، دکتر داریوش شایگان، استاد مجید کیانی و دکتر ساسان فاطمی سخن خواهند گفت و متنی از پرفسور ژان دورینگ قرائت می‌شود. نمایش فیلمی مستند و رونمایی از کتاب «تحلیل ردیف» تألیف داریوش طلایی از دیگر بخش‎های این شبِ بخاراست.

این مراسم در کانون زبان فارسی واقع در خیابان ولیعصر، سه‌راه زعفرانیه، خیابان عارف‌نسب، شماره‌ی ۱۲، برگزار می‌شود. ورود برای علاقمندان آزاد است.

چاپ
>