X

سیدعباس صالحی: توجه به عناصر هویتی ضروری است

سه شنبه, 7 آذر 1396

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی با معاون امور هنری و دبیران جشنواره های هنری فجر تاکید کرد: لازم است جشنواره های فجر با توجه بر عناصر هویتی برگزارشود.

در نشست سید عباس صالحی با مدیران کل معاونت امور هنری و دبیران جشنواره های هنری فجر شامل جشنواره تئاتر، تجسمی، موسیقی و مد و لباس، حاضران ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در حوزه فعالیتی خود، فرصت ها و تهدیدهای پیش رو در برگزاری این جشنواره ها را برشمردند.
سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این نشست گفت: در حال حاضر شاهد تغییرات قابل توجهی در فضای هنری کشور از لحاظ کمی و کیفی به ویژه در استان ها هستیم.
وی افزود: همچنین در طول ۴ سال گذشته در برگزاری جشنواره ها، عناصر هویتی شکل گرفته است و توجه به مضمون، فرم و … مشهود است و مسیر رو به جلویی را در پیش داریم.
صالحی با اشاره به تاریخ کهن کشورمان ادامه داد: عدم توجه به عناصر هویتی برای ما که کشوری با سابقه و صبغه هنری و فرهنگی هستیم، اتفاقی تلخ است. بنابراین توجه به عناصر هویتی ضروری است.
وی گفت: برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری فجر امسال در آستانه چهل امین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی است و امیدوارم در این زمینه فصل تازه ای به وجود آید.
صالحی در ادامه با تاکید بر قابلیت مفاهمه و تاثیر آن در برگزاری جشنواره فجر گفت: برگزاری جشنواره های فجر از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جهات مختلفی دارای اهمیت است. بنابراین نمی توان صرفا آن ها را یک رویداد تلقی کرد.
وی در عین حال تصریح کرد: اگر گستره ارتباط این جشنواره ها و موضوعات آن را با این وزارتخانه در نظر بگیریم دامنه وسیعی از مشارکت کنندگان و مخاطبان را به دست می آوریم که توجه به آن ها ضروری است.
صالحی ادامه داد: در این جشنواره ها از طریق فضای حقیقی و مجازی تاثیرات بسیاری بر فضای اجتماعی گذاشته می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: با توجه به تعداد جامعه مخاطبان این جشنواره ها، می توان به سرمایه گذاری در این حوزه توجه بیشتر داشت. این وزارتخانه با برگزاری این جشنواره ها در واقع میزبان انبوهی از مخاطبان عام و خاص است که با توجه به فراز و نشیب های دوره های گذشته باید با نگاهی جدید حرکت رو به جلو داشته باشد.
وی با تاکید بر اهمیت دیپلماسی فرهنگی در حوزه بین الملل گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حجم وسیع و قابل توجهی در حوزه دیپلماسی فرهنگی با محوریت فرهنگ و هنر در زمینه های مختلف از جمله سینما، کتاب، هنرهای تجسمی و نمایشی، موسیقی، مد و لباس و … دارد که در حوزه های دیپلماسی خارجی ما، توجه بیشتری بر نقش تاثیرگذار دیپلماسی فرهنگی باید صورت بگیرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه تصریح کرد: از طریق دیپلماسی فرهنگی که شامل فرهنگ و هنر می شود می توان خطر تهدیدها و تحریم های جامعه بین المللی نسبت به کشورمان را نیز کاهش داد.
وی در ادامه تاکید کرد: آیین نامه های جشنواره ها باید به نحوی باشد که قابلیت مفاهمه را فراهم کند. زیرا با این اقدام زمینه های تفاهم و اقناع ایجاد می شود و به ما نیز کمک می کند تا در برگزاری جشنواره ها، منطق مان قابل دفاع تر باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم افزود: در برگزاری این جشنواره ها منطق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از لحاظ ارتباط با جامعه مخاطب و مشارکت کننده باید روشن باشد. اهداف و رویکردهای خود را باید بازخوانی کنیم تا بتوانیم در پایان برگزاری آن ها، ارزیابی روشنی ارایه دهیم.
صالحی همچنین گفت: هم افزایی و توجه بر نقش آن در پیشبرد اهداف تعیین شده یکی دیگر از نکاتی است که باید به آن توجه داشت. هم افزایی در برنامه ریزی ها موجب ارتقای سطح کیفی برگزاری این جشنواره ها می شود.
در ادامه این نشست علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن ارایه گزارشی از روند فعالیت های این معاونت در بخش های مختلف هنری، گزارشی از مجموعه اقدامات این معاونت در قالب جشنواره های هنری فجر از جمله هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، موسیقی و مد و لباس ارائه داد.

** مدیرکل هنرهای نمایشی:توجه جشنواره تئاتر فجر بر گروه های هنری
در بخش دیگری از این نشست مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در دو سال اخیر با برگزاری جلسات مختلف با ستاد جشنواره و هنرمندان سعی شد در این جشنواره به گروه های هنری نسبت به موضوعات تولیدی توجه بیشتری شود.
مهدی شفیعی در عین حال تصریح کرد: توجه به گروه ها و ساختارهای جمعی نمایشی از ضروریات بود که با این اقدام، تئاتر از فردیت زدگی و توجه به اشخاص خاص فاصله گرفت.
وی گفت: همچنین توجه به ظرفیت های بخش های خصوصی از دیگر اقداماتی است که در ٢ سال اخیر صورت گرفته است.
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در بخش بین الملل نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است. حضور افراد، گروه ها و هنرمندان شاخص در این بخش از جمله این اتفاقات است. برخی از اجراهای بین المللی حتی محدود به روزهای برگزاری جشنواره نمی شد و بعد از جشنواره هم اجرا شدند.
وی گفت: سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها در حوزه تئاتر تغییرات مشهودی داشته و طبعا شرایط برگزاری جشنواره تئاتر نیز بر این اساس تغییراتی داشته است.
شفیعی افزود: توجه به ظرفیت های غیر دولتی از دیگر موضوعاتی است که در دوره های اخیر به آن توجه بیشتری شده است و دبیرخانه این دوره از برگزای جشنواره تئاتر از ابتدای سال جاری آغاز به کار کرده است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه اولویت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نگاه کارشناسی است کار ما در انجام فعالیت ها و داوری ها آسان تر است.
شفیعی در ادامه با اشاره به برخی بخش های فراخوان این دوره از جشنواره، افزود: بخش های عمده ای از موارد مورد تاکید این فراخوان انجام شده و رو به پیشرفت است.
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با بیان اینکه اکثر آثار داخلی و خارجی رسیده به دبیرخانه جشنواره، انتخاب شده اند، گفت: امیدوارم امسال شاهد برگزاری جشنواره بهتری نسبت به جشنواره های گذشته باشیم.

**دبیر سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر:فعالیت ٣٠ هزار نفری جوانان در روند برگزاری جشنواره تئاتر فجر
در ادامه دبیر سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر گفت: در برگزاری این دوره از جشنواره ٣٠ هزار نفر از نیروهای جوان به فعالیت می پردازند.
فرهاد مهندس پور با اشاره به نقش و جایگاه تئاتر در زندگی اجتماعی افراد، افزود: تئاتر نسبت به بسیاری موارد دیگر می تواند تاثیر اجتماعی عمیق تری در زندگی انسان ها ایجاد کند.
وی با اشاره به تعداد کشورهای شرکت کننده در این دوره از جشنواره گفت: امسال کشورهای آلمان با ۴ نمایش، ترکیه، گرجستان، عراق و ایتالیا هر کدام ١ نمایش و اسپانیا و فرانسه و هلند نیز هر کدام با ٢ نمایش در این دوره از جشنواره حضور دارند.
مهندس پور همچنین افزود: تعداد ٣۵ نمایش از استان ها، ٢۵ نمایش از تهران، ۵ نمایش دانشجویی، ١۵ نمایش میهمان، ١۵نمایش خارجی، ٢٠ نمایش بیرون صحنه و ١۵ نمایش کار خیابانی در سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر حضور خواهند داشت.

**دبیر دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر:هنرهای تجسمی ریشه در اعماق تاریخ دارد
در بخش دیگری از این نشست دبیر دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با بیان اینکه هنرهای تجسمی ریشه در اعماق تاریخ دارد، گفت: در این دوره سعی شده به تفکر و شیوه های جدید توجه بیشتری شود.
مجتبی آقایی ادامه داد: سعی شده به بخش کیفی این جشنواره بیش از پیش توجه شود و به آرا و نظرات هنرمندان نیز بیشتر توجه شود.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود بر هم افزایی میان ستادهای برگزاری جشنواره های هنری فجر با هدف بهره گیری از ظرفیت های یکدیگر و ارتقای سطح کمی و کیفی تاکید کرد.
آقایی ادامه داد: امسال بیش از ٩٨٠ نفر از ایران و ٣١ کشور جهان تقاضای حضور در این جشنواره را دارند و دبیرخانه مشترک هم تشکیل شده است.
وی گفت: تاکنون بیشترین آثار در این دوره از جشنواره در بخش بین الملل از کشورهای ترکیه، اوکراین، بلژیک و صربستان است.
دبیر دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر افزود: این جشنواره از ٣ بهمن تا ٧ اسفند ماه برگزار می شود.

**مدیرکل دفتر موسیقی:جشنواره موسیقی فجر محلی برای ارزیابی تولیدات موسیقی سال
در ادامه این نشست، مدیرکل دفتر موسیقی هم گفت: ارزیابی تولیدات موسیقی در طول یک سال گذشته از جمله اقداماتی است که با عنوان جایزه باربد در جشنواره موسیقی فجر انجام می شود.
فرزاد طالبی افزود: برای انواع موسیقی در کشور و آلبوم ها نیز جایزه تعیین شده است. حوزه موسیقی بین الملل نیز هدف گذاری شده است و بر کیفیت آثار توجه بسیاری شده است زیرا اگر کیفیت آثار در این جشنواره تقلیل یابد، اثرگذاری آن از دست می رود.
وی ادامه داد: این جشنواره به موسیقی انقلاب و حفظ این موسیقی در کنار موسیقی کرال توجه داشته است.
طالبی ادامه داد: برگزاری این دوره از جشنواره را به اهالی موسیقی واگذار کرده ایم و دولت دخالتی در برگزاری آن ندارد و مصداق آن هم انتخاب آقای نوربخش به عنوان دبیر این جشنواره است که خود از اهالی موسیقی هستند.

**دبیر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر: ضرورت توجه به بخش بین الملل
حمیدرضا نوربخش نیز گفت: تلاش می کنیم این جشنواره در تراز جشنواره های بین المللی و در جدول جشنواره های بین المللی قرار گیرد.
وی ادامه داد: با توجه به آسیب شناسی های صورت گرفته دریافتیم نداشتن جایزه برای این جشنواره یک خلاء است بنابراین تعیین جایزه باربد با این هدف صورت گرفت.
نوربخش گفت: بخش نسلی دیگر یکی از بخش های جشنواره موسیقی فجر بود که در سال های گذشته کمرنگ شده بود و در حال حاضر به عنوان جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی در حال برگزاری است.
وی همچنین بر توجه این جشنواره در دو سال گذشته بر موسیقی نواحی اشاره کرد و افزود: در این دوره از جشنواره ١۴ اجرا در بخش نواحی (٢ اجرا ویژه بانوان) و ١۶ اجرای بین المللی از کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، اسپانیا، پرتغال، هند، افغانستان، ازبکستان، تاجیکستان و ترکیه خواهیم داشت.

**دبیر هفتمین جشنواره مد و لباس:هویت بخشی به رویدادهای تخصصی
رئیس کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جشنواره مد و لباس نهال نوپایی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کشور است که امسال هفتمین دوره آن برگزار می شود.
حمید قبادی افزود: مد و لباس به صورت یک نماد بصری فرهنگی و اجتماعی قدرتمند است که همواره نقش آفرینی کرده است.
وی با تاکید بر اینکه لباس یکی از موضوعاتی است که منجر به استقلال فرهنگی می شود، ادامه داد: اتکا به ظرفیت های داخلی و استفاده از نمادها و بسترهای فرهنگی در هویت سازی کشور در حوزه های فرهنگی و هنری تاثیر گذار است.
قبادی گفت: ما در مسیر جریان تقابل آمیز در برابر جریان جهانی بزرگ در این زمینه هستیم. هزاران مرکز مد در دنیا وجود دارد که همواره در طول سال با اتکا به مسایل فرهنگی، اقتصادی و … خود به دنبال تاثیراتشان در جوامع مختلف هستند.

چاپ
>